آسیب شناسی مطالعه

آسیب شناسی مطالعه :

معمولاً همه می گویند : مطالعه کنید ، مطالعه مهم است ، زیاد بخوانید و … اما کمتر به ما شیوه مطالعه را می آموزند . یکی از عواملی که باعث افت تحصیلی می شود ، مشکلات نحوه مطالعه و یادگیری است . یکی هنگام مطالعه راه می رود ، یکی بلند می خواند ، یکی با چشم می خواند و … خیلی ها اعتراض دارند که وقت زیادی را صرف مطالعه می کنیم ولی چیزی یاد نمی گیریم ! به اختصار به بررسی آسیبهای عمده مطالعه می پردازیم.

مطالعه در کنار وسایل صوتــی :

واقعیت این است که گوش دادن به برنامه های صوتی مثل یک قطعه موسیقی که از ضبط صوت پخش می شود یا برنامه ای که از تلویزیون دریافت می گردد ، باعث تقسیم فعالیت های ذهنی آدمی به دو بخش می شود. یکی متوجه مطالعه کتاب و دیگری متوجه برنامه ای که می شنود. به هر حال هر نوع سر و صدای مزاحم ، عامل عدم تمرکز حواس هنگام مطالعه می باشد.

بلند خوانـی هنگام مطالعـه :

بلند خوانی باعث می شود ماهیچه های زبان و فک مدام حرکت کنند . تار های صوتی پیوسته منقبض و منبسط می شود و این فعالیتها فرد را خسته می کند و در اثر تکرار، موجب زدگی نسبت به مطالعه خواهد شد. مطالعه کردن درحین راه رفتن عامل خستگی زود هنگام و کاهش زمان مطالعه است: کاهش تمرکز، مهمترین مشکل در این مورد می باشد چرا که فرد باید مواظب جلوی پای خود، مثل: دیوار، جداول ، سنگ و غیره باشد و این موجب عدم تمرکز هنگام مطالعه است.

خـواندن بیش از حد :

دختران معمولاً بیش از پسران درس می خوانند و شاید یکی از عوامل موفقیت آنان باشد. اما افرادی که بیش از حد درس می خوانند از شدّت حالات عصبی خود رنج می برند و اظهار خستگی و زدگی می نمایند . علت خواندن بیش ازحد می تواند رقابت زیاد ، جواب دادن عین مطالب کتاب در امتحان ، احتمال تصحیح برگه ها توسط دبیران سختگیر و … باشد که با توضیح دبیران مبنی بر اینکه رساندن مفهوم و یادگیری ارزشمند تر از حفظ مطالب است، رفع می گردد.

در شـروع مطالعه از ساده به مشکـل خواندن:

فردی که ابتدا خسته نیست دروس یا مطالب ساده را می خواند و هنگامی که خسته می شود، سراغ مطالب و دروس مشکل تر می رود و این باعث می شود که در اثر درک نکردن ، از مطالعه دلسرد شود . اینجا مناسب تر است ابتدا مطالب سنگین تر خوانده شود تا در صورت خسته شدن، مطالعه دروس ساده، دروس مشکل را افزایش ندهد.

بی وقفه خواندن :

اینگونه افراد ، زمان استراحت کردن را اشتباهاً به معنای زمان از دست رفته می دانند ، نه فرصتی برای تمدد اعصاب و افزایش بازدهی . همچنین از تاثیر استراحت در امر یادگیری غافلند . با بررسی زمان استراحتِ بین مطالعه در افراد مختلف ، ممکن است به نتیجه مطلوبی رسید. مثلاً بار اول یک ساعت و نیم مطالعه و ۲۰ دقیقه استراحت ، بار دوم یک ساعت و ربع مطالعه و ۳۰ دقیقه استراحت ، بار سوم یک ساعت مطالعه و ۴۰ دقیقه استراحت .توصیه می کنیم زمان مطالعه دروس اختصاصی حدود یک و نیم ساعت و دروس عمومی حدود یک ساعت باشد.

حفظ کـردن طوطــی وار :

معمولاً مطالبی که فهمیده می شود پایدار تر از مطالب حفظ شده است . همچنین در مطالب فهمیده شده ، تفکر و تعقل دخالت دارند و در مطالب حفظ شده ، تکرار . سعی نکنید فقط مطالب را حفظ کنید، بلکه با مرور و تمرین، مطالب را بفهمید تا به راحتی به حافظه بلند مدت نفوذ کند.

وجود اضطراب:

اضطراب ، ترس مبهم است و در صورت غیر معمول، مشکلی جدی برای امر مطالعه و یادگیری است .

وسـواس در مطالعـه :

فرد یکبار مطلبی را می خواند و بعد دچار تردید می شود که آیا آنرا خوب فهمیده است یا نه . مجدداً به مطالعه همان مطلب می پردازد و تردید مجدد او را به مطالعه دوباره سوق می دهد و این جریان آنقدر ادامه می یابد تا فرد را خسته کند . پس از یکبار ،مطالعه هر مطلب ، نهایتا یکبار آن را مرور کرده و سراغ مطالب بعدی بروید. به هیچ عنوان به وسواس خود توجه نکنید وگرنه مطمئن باشید این وسواس روز به روز بدتر خواهد شد.

ابتلا به افسردگــی :

افسردگی نوعی بیماری خلقی می باشد که همراه با افت فعالیتها و تلاش های فرد مبتلا ،خستگی و یأس می آورد. فرد افسرده به سمت کتاب درسی می رود و آن را باز می کند ، ولی حوصله خواندن را در خود نمی یابد و دچار کاهش تمرکز است . با درمان افسردگی، تمایل به مطالعه و یادگیری افزایش می یابد . همیشه سعی کنید با نشاط و روحیه عالی به مطالعه بپردازید تا بتوانید از حداکثر توانایی های ذهنتان بهره مند شوید.
راه های ارتباطی با مشاورین ارشد رتبه پرور موسسه حرف آخر:

تلفن : ۰۲۱۶۶۰۲۸۱۲۶  – ۰۹۹۰۳۳۵۷۰۲۰

ساعات تماس با مشاورین حرف آخر:  به صورت شبانه روزی (حتی روز های تعطیل)

سايت مركزي موسسه حرف آخر: www.harfeakher.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *