آیا سهمیه ۵ درصدی در کنکور ۹۶ تاثیری در قبولی داشت؟

 

 

سال ۹۶ اولین سالی بود که سهمیه ای به نام ۵ درصدی ها به صف سهمیه های عریض و طویل نظام آموزشی کشور اضافه شد.از ابتدا هم مشخص بود رقابت در این گروه بسیار شدیدتر از سهمیه ۲۵ درصدی خواهد بود چه آنکه رتبه ۷ و ۹ کشوری کنکور تجربی از این سهمیه بودند اما چیزی که این دسته را امیدوار میکرد قانون جدیدی بود که از امسال اجرا می شد: مازاد ظرفیت ۲۵ درصدی به این دسته تعلق می گیرد(در سال های قبل به عادی ها تعلق می گرفت) و این یعنی اینکه ۵ درصدی ها بیشتر از ۵ درصد ظرفیت را اشغال خواهند کرد و اینطور هم شد.

ظرفیت اعلامی در دفترچه انتخاب رشته سال ۹۶ به این ترتیب بود:۵۳۰۰ نفر پزشکی-۱۳۰۰ نفر دندان پزشکی-۱۲۰۰ نفر داروسازی(مجموع روزانه و تعهدی و پردیس ها و بدون احتساب ظرفیت ارتش و شاهد و بقیه الله).ظرفیت دانشگاه ازاد برای ۳ رشته اصلی مشخص نیست اما حدس زده می شود امسال با کاهش رو به رو بوده تقریبا ۸۰۰ الی هزار نفر باشد. اگر با یک تقریب و ارفاق ظرفیت ۳ رشته اصلی در کل دانشگاه ها را ۹ هزار نفر بدانیم یعنی باید آخرین رتبه ای که از این سهمیه به ۳ رشته اصلی دست پیدا میکرد باید رتبه ۴۵۰ این سهمیه می بود در حالی که با رتبه ۶۰۰ به دندانپزشکی اصفهان و با رتبه ۸۵۰ به داروسازی زنجان دست پیدا کرده اند.این آمار نشان می دهد ۵ درصدی ها حدود هزار تا ۱۵۰۰ نفر ظرفیت کل که معادل ۱۶.۵ درصد کل ظرفیت است را اشغال کرده اند!(شاید بیشتر)

این اتفاقی بود که سر قبولی های امسال آمد. شاید نصف افرادی که سهمیه ۵ درصدی داشتند در سهمیه مناطق هم می توانستند ۳ رشته بیاورند اما اینکه نسبت به سال قبل ۱۶ درصد(شاید بیشتر) ظرفیت از سهمیه مناطق گرفته شود وضع اسفناک قبولی های امسال را توجیه می کند.

توضیح: رتبه ۶۰۰ سهمیه ۵ درصدی معادل ۱۹۰۰ منطقه دو و ۴۵۰۰ کشوری است. در حالی با رتبه معادل ۱۹۰۰ منطقه دو در دندانپزشکی یک کلانشهر قبول شده اند که فردی عادی با رتبه ۱۷۰۰ منطقه دو پزشکی هیچ نقطه ایران قبول نشده است!

 


راه های ارتباطی با مشاورین ارشد رتبه پرور موسسه حرف آخر:

 

ساعات تماس با مشاورین حرف آخر:  به صورت شبانه روزی (حتی روز های تعطیل)

سایت مرکزی موسسه حرف آخر: www.harfeakher.org

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *