دوستان عزیز کنکور فقط به درس خواندن نیست! خیلی ها هستند که ساعات زیادی را به درس خوندن اختصاص میدهند اما موفق نمیشوند! وقتی پای حرف های رتبه های برتر کنکور بشینید می بینید که همه ی اون ها علاوه بر درس خواندن بقیه ی چیزهای زندگیشان را هم  توجه داشتند و سعی میکردند کاری بکنند که همه ی بخش های زندگی مطابق با کنکور و آماده برای موفقیت در کنکور پیش رود. به همین منظور در ادامه مقالات حرف آخر، این بار ارتباط خواب، ورزش، تغذیه را با کنکور بررسی می کنیم

خواب و کنکور

هستند دانش آموزانی که در شبانه روز خیلی کم میخوابند، خیلی ها هم برای افزایش ساعت مطالعه از ساعت خوابشان کم میکنند که کاملا کار اشتباهی است. اگر شما در شبانه روز وقت کم میارید بهترین کار این هست که یک روز کامل هر کاری که میکنید رو یادداشت کنید و ببینید وقتتون صرف چه کار هایی میشه. اون وقته که خواهید دید خیلی از وقتتون الکی داره هدر میره و میتونید خیلی راحت بدون این که از ساعت خوابتون بزنید ساعت مطالعتونو زیاد کنید.

برعکس، دانش آموزانی هم هستند که زیاد میخوابند که خب این خواب زیادی باعث کسل بودن در طول روز میشه و شما نمیتونید با انرژی کافی به کارهاتون برسید! پس بهتره به هیچ وجه بیشتر از ۸ ساعت نخوابید! برنامه ریزی ای که توش ۸ ساعت بیشتر خواب باشه اصلا بدرد نمیخوره.

ی درصد دیگه از بچه ها که تعدادشون هم خیلی زیاده کساییه که شب ها دیر وقت میخوابند. این افراد معمولا به این دلیل دیر میخوابن که در طول روز قبل نتونستن درس بخونن زیاد و به کار های فرعی پرداختند و شب عذاب وجدان میگیرن که از وقتشون استفاده نکردند بخاطر همین از خوابشون میزنن و دیر تر میخوابن غافل از این که روز بعد هم مسلما چون دیر خوابیدند زمان زیادیشو باید بخوابند! و این طوری میشه که مثل یک دومینو هر شب دیرتر میخوابند. در این که نباید دیر خوابید شکی نیست.

ورزش و کنکور

منکه تاحالا جایی نشنیدم که بگن ورزش کردن خوب نیست؟ شما چطور؟؟؟ خب دیگه لازم نیست بگیم که ورزش کردن خوبه! ورزش کردن باعث میشه که شما در طول روز انرژی و نشاط بیشتری داشته باشید و بهتر بتونید درس بخونید. ورزش صبحگاهی هم حتما در برنامتون داشته باشید که صبح ها با انگیزه ی بیشتری  بیدار بشید. کنکوری هایی که ورزش می کنند قدرت یادگیریشون هم بیشتر میشه.

تغذیه و کنکور

در اینکه تغذیه ی سالم میتونه نقش زیادی توی موفقیت در کنکور داشته باشه،شکی نیست! شما وقتی غذاهای طبیعی استفاده کنید و میوه های مختلف رو در برنامه ی غذایی خودتون داشته باشید باعث میشه که حافظه ی شما بهتر و قوی تر بشه و همچنین انرژی بیشتری داشته باشید و بیشتر سرحال باشید. سعی کنید از غذاهای چرب و قست فودی جدا خودداری کنید. علاوه بر این که تغذیه ی خوب بر روی روح و ذهن و حافظه و یادگیری انسان میتونه تاثیر داشته باشه مساله ی مهم دیگه ای هم هست و اون این که غذای بد میتونه شما رو مریض کنه و از درس خوندن بندازه. مخصوصا روز های منتهی به کنکور خیلی به تغذیتون دقت کنید.