اضطراب آزمون و راهکارهای کسب آرامش

اضطراب آزمون و راهکارهای کسب آرامش

اضطراب نتیجه طرز تفکر غیرمنطقی است. میزان اضطراب را متناسب با میزان بی‌اعتباری پیش‌بینی‌های فردی دانسته‌اند. اضطرابِ امتحان با عوامل شخصیتی، اجتماعی، خانوادگی، فرهنگی و آموزشگاهی رابطه دارد و در عملکرد فرد تاثیرگذار است. از نشانه‌های اضطراب در آزمون می‌توان به فراموشی در جلسه آزمون، عدم تمرکز حواس در جلسه آزمون، علایم جسمانی نظیر تپش قلب، عرق کردن و . . . اشاره کرد.

عوامل ایجاد اضطراب در هنگام امتحان:

۱ – عوامل عاطفی و فیزیکی قبل و حین امتحان: مکانیسم‌های روانی هیجان در قبل و حین امتحان بر یادآوری و حافظه تاثیر دارد. اضطراب امتحان در سطح بالا همواره در فعالیت و کارآیی مزاحمت ایجاد می‌کند و اضطراب در سطح متوسط، مقداری انگیزه ایجاد می‌کند.

۲ – توجه به شکست‌های گذشته و ترس از آینده گاه فکر کردن بیش از حد به گذشته و آینده موجب ایجاد اضطراب می‌گردد. به یاد داشته باشید ترس از شکست می‌تواند آمادگی ذهنی شما را از بین ببرد.

۳ –  تصویر غیرواقع‌بینانه از خود: گاه انسان خود را حقیر می‌بیند و از شخصیت واقعی‌اش در حال فرار است و از سوی دیگر اضطراب این امر را تقویت می‌کند. به یاد داشته باشید تصور غیرواقعی از خود، هم عامل تولید اضطراب و هم نتیجه اضطراب است.

۴ – عوامل شخصیتی: اضطراب عمومی، عزت نفس پایین، شکست‌های قبلی

۵ – عوامل خانوادگی عواملی چون: الگوهای خشک و غیرقابل انعطاف، پرورش انتظارات بیش از حد، تنبیه و سرزنش، عدم تشویق

۶ – عوامل آموزشگاهی: محیط و موقعیت امتحان، محدویت زمان، مطالعه غیراصولی، عوامل مزاحمی مانند: نور نامناسب، گرما یا سرمای زیاد و . .

۷ – عدم آمادگی نداشتن انگیزه کافی برای موفقیت و یا نرسیدن به سطح آمادگی علمی نیز می‌تواند موجب تولید اضطراب گردد.

راهکارهای ایجاد آرامش

بدون شک مهم‌ترین و اصلی‌ترین عامل موفقیت در کنکور، آرامش و دوری از اضطراب است. یکی از مهم‌ترین عوامل آرامش در زندگی، زندگی کردن در اکنون است. اکثر انسان‌هایی که در زندگی خود رنگ آرامش را نمی‌بینند یا در گذشته سیر می‌کنند و یا از آینده هراس دارند. هر دوی این تفکرات، بسیار اضطراب‌زا هستند و آرامش شما را سلب می‌کنند.

امیرالمومنین (ع) می‌فرمایند: گذشته که گذشت. آینده هم که هنوز نیامده. بلندشو! و همین فرصت بین این دو را دریاب!

کسانیکه زیاد به گذشته‌ها فکر می‌کنند و تمام عمر خود را در حال ورق زدن صفحه‌های تاریک و تلخ دفترچه خاطرات خود هستند، سهم اندکی از آرامش دارند. نگاه به گذشته و درس گرفتن از خطاها و اشتباهات امری است بسیار پسندیده و رشدآفرین اما اگر این مرور خاطرات شکل وسواس‌گونه به خود بگیرد، می‌تواند ما را تبدیل به یک فرد همیشه ناراحت و مضطرب گرداند.

یک فرد آرام، از گذشته فقط درس می‌گیرد و با مرور مختصر خاطرات و تحلیل صحیح و واقعی آن‌ها، به ایرادات خود پی می‌برد. هدف او نگرانی و افسوس خوردن نیست چرا که با تاسف خوردن از اشتباهات گذشته، دردی از ما درمان نخواهد شد. فقط باید از شکست‌ها عبرت گرفته و با اتخاذ تصمیم‌های صحیح، مانع تکرار اشتباهات گذشته در زندگی شوید.

دسته دوم کسانی هستند که دائما نگران آینده می باشند. این افراد شب و روز را بر خود و خانواده خود تلخ می‌سازند و از ترس فردایی که هنوز نیامده است، خواب و خوراک را بر خود حرام می‌کنند.

شما برای زندگی صحیح و سالم نیازمند برنامه‌ریزی هستید. برای برنامه‌ریزی صحیح حتما لازم است نگاهی دقیق به آینده داشته باشید. افراد موفق طرح زندگی خود تا چندین و چند سال بعد را بطور کامل مشخص کرده‌اند و این بسیار عالی است اما باید مراقب بود برنامه‌ریزی آینده تبدیل به ترس از آینده نگردد.

دانش آموزان در ایام کنکور و سال پیش دانشگاهی معمولا در یکی از این دو حالت سیر می‌کنند. گروهی موقع درس خواندن و حتی روز کنکور نیز در حال تاسف خوردن از گذشته خود هستند. این افراد همیشه در حال حسرت خوردن هستند ولی هیچ وقت تصمیم نمی‌گیرند تا لااقل از همین لحظه به بعد را جبران کنند و با برنامه‌ریزی درست درس بخوانند. گروه دوم هم موقع درس خواندن به جای تمرکز به اهداف خود و فکر کردن به مفاهیم درس‌ها، نگران آینده هستند.

“اگه کنکور قبول نشم، چی میشه؟ اصلا الآن مگه کار پیدا میشه؟ دکترا الآن بیکارند، ما که جای خود داریم؟!؟!؟ اگر قبول نشم، سربازی رو چکار کنم؟ و . . . ”

این دسته از دانش‌آموزان تا قبل از کنکور نگران آینده هستند و تمرکزشان برای درس خواندن کم است و معمولا بعد از کنکور تبدیل به نوع اول می‌شوند و از سال گذشته خود افسوس می‌خورند و تصمیم می‌گیرند برای سال بعد درست درس بخوانند. فرقی نمی‌کند امروز چه روزی است و تا کنکور چند روز مانده. لطفا امروز را دریابید. یکی دیگر از عوامل سلب آرامش، مقایسه است. مقایسه خود با دیگری. مقایسه یکی از عوامل اضطراب‌زا برای تمامی انسان‌هاست. فرقی نمی‌کند جنسیت شما چیست، سن شما چقدر است، بهره هوشی شما چند است و . . . در هر شرایطی که باشید، مقایسه موجب سلب آرامش شما می‌شود. گاهی این خانواده و اطرافیان هستند که شما را با دیگران مقایسه می‌کنند و زندگی را به کامتان تلخ می‌کنند ولی متاسفانه خیلی مواقع این خود شما هستید که با مقایسه خود با دیگران، آرامش خود را از بین می‌برید. در مقایسه معمولا یک فرآیند غلط رخ می‌دهد. شما در مقایسه به یک پارامتر در خود و یا دیگران می‌پردازید و به سایر پارامترها توجهی نمی‌کنید. نتیجه این مقایسه‌ها در هیچ حالتی مفید نیست. اگر خودتان را بهتر از دیگران تصور کردید، موجب اعتماد به نفس کاذب و گاهی غرور می‌شود و در صورتی که خود را ضعیف‌تر از دیگران دانستید، روحیه شما تضعیف خواهد شد. تنها شیوه صحیح مقایسه، مقایسه خودتان با خودتان است. این روشی است عالی برای کسب موفقیت بدون نگرانی و اضطراب. سعی کنید با خود رقابت کنید و با تمام وجود تلاش کنید تا هر روزتان از دیروزتان بهتر باشد

چرا که امام صادق (ع) می‌فرمایند: هر که دو روزش یکنواخت باشد مغبون است و هر که فردایش بدتر از امروزش باشد فریب خورده است و هر که کاستی‌های خود را جستجو نکند پیوسته در کاستی می‌ماند و هر که کاستی‌اش ادامه یابد، مرگ برایش بهتر است. به عنوان آخرین نکته که بی شک مهم‌ترین راهکار کسب آرامش است، بدانید و بدانیم که

الابذکرالله تطمئن القلوب

متاسفانه قلب بسیاری از ما، فقط در سختی‌ها و نگرانی‌ها متوجه مغناطیس عظیم الهی می‌شود ولی کاش قبل از اینکه بحران‌ها خیلی زیاد شود و قبل از تاریک شدن تمام زندگی، به یاد مبدا هستی‌بخش بیفتیم. یاد خدا، نام خدا و توسل به ذات پاک الهی،آرامش‌بخش دل‌هاست

و در پایان توصیه می‌کنیم به ضمیر ناخودآگاه خود، دستور و برنامه «موفقیت» بدهید و شکست را برای خود برنامه ریزی نکنید. با تصور و تجسم موفقیت، راه خود را هموارتر ساخته و با گام‌های محکم به سمت هدف حرکت نمایید.

 


راه های ارتباطی با مشاورین ارشد رتبه پرور موسسه حرف آخر:

تلفن : ۰۲۱۶۶۰۲۸۱۲۶  – ۰۹۹۰۳۳۵۷۰۲۰

ساعات تماس با مشاورین حرف آخر:  به صورت شبانه روزی (حتی روز های تعطیل)

سایت مرکزی موسسه حرف آخر: www.harfeakher.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *