اعتماد به نفس

اعتماد به نفس

هر انسانی برای کسب موفقیت در هر زمینه‌ای، علاوه بر تلاش‌های جسمی، نیازمند تلاش ذهنی نیز خواهد بود. در واقع ما با تلاش جسمی به سمت اهداف حرکت می‌کنیم و با تلاش ذهنی، اهداف را به سمت خویش جذب می‌نماییم. بدون شک یکی از مهم‌ترین ارکان تلاش ذهنی برای دستیابی به اهداف، داشتن اعتماد به نفس است. افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند، توانایی‌های خود را باور دارند و احساس ارزشمندی می‌کنند. بنابراین برای رسیدن به موفقیت تحصیلی باید بتوانید این ویژگی را در خود تقویت نمایید. اعتماد به ‌نفس به معنای تحسین‌کردن و پذیرش شخصیت خودتان است، همین‌طور که هستید و با همین ضعف‌ها و مشکلاتی که دارید. انسان‌های با اعتماد به نفس بالا، انتقادپذیر‌ هستند و برای جبران اشتباهاتشان برنامه‌ریزی و تلاش می‌کنند. متاسفانه بسیاری از دانش‌آموزان با کسب نتایج دور از انتظار در آزمون‌های جامع، به سرعت افسرده شده و از حرکت بازمی‌ایستند. این افراد حرکت چشمگیری در جهت پیشرفت خود انجام نمی‌دهند و بسیار راحت دست از تلاش برای رسیدن به هدف خود برمی‌دارند.

تکنیک‌های تقویت اعتماد به نفس

۱ – فکر کنید اعتماد به نفس بالایی دارید .

فکر کنید که اعتماد به نفس بی‌نظیری دارید. هرگز این فکر را به خود راه ندهید که اعتماد به نفس ندارید. همیشه سعی کنید نسبت به خود فکرهای مثبت و والایی داشته باشید. اگر خودتان فکر کنید که اعتماد به نفس ندارید، چه طور انتظار دارید که دیگران چیزی دیگر در مورد شما فکر کنند. اولین قدم برای تقویت اعتماد به نفس، باور کردن اعتماد به نفس است.

۲ -” نمی‌توانم “را فراموش کنید .

اگر تصمیم به انجام کاری گرفته‌اید و از ارزشمند بودن آن کار مطمئن هستید، پس دیگر به خود تردید راه ندهید. مطمئن باشید وجود هر انسان، منبعی است عظیم از توانایی‌ها و استعدادها. پس با اطمینان به این توانایی‌ها و استعدادهای ذاتی که خداوند در وجود شما به عنوان اشرف مخلوقات قرار داده است، به سمت هدف حرکت نمایید.

۳ – در حال زندگی کنید .

اگر در حال زندگی کنید و تمام انرژی خود را متوجه زندگی در لحظه کنید، فردای شما هم تضمین خواهد شد چرا که فردای شما محصول عملکرد صحیح امروز شماست. اگر عمر خود را در حسرت دیروز و با نگرانی فردا سپری کنید، لحظه‌ها را از دست خواهید داد و این به معنی از دست دادن فردایی دیگر است. اساسا یکی از مهم‌ترین رازهای شاد زیستن، زندگی در لحظه است. امیرالمومنین علی (ع) می‌فرمایند: “گذشته که گذشته است، آینده نیز که نیامده است. برخیز و فرصت موجود را غنیمت شمار”

۴ – به موفقیت‌های گذشته خود نگاهی بیندازید .

برای تقویت اعتماد به نفس، گاهی اوقات لازم است به گذشته نگاهی بیندازید، البته به شیوه‌ای متفاوت با آنچه تاکنون انجام داده‌اید. باید صفحات گذشته خود را ورق بزنید و موفقیت‌های بزرگ و کوچک خود را پیدا کنید. با یادآوری این موفقیت‌ها، هرچند موفقیت‌های کوچکی باشند، باور توانایی در شما بیشتر و بیشتر شکل خواهد گرفت. فهرستی از موفقیت‌های خود از ابتدا تا امروز را تهیه کنید و هر موقع کمی احساس ضعف کردید، به این لیست نگاهی بیندازید. این لیست به شدت به شما امید و انگیزه خواهد بخشید. لطفا از کوچک‌ترین موفقیت‌های خود نیز صرف‌نظر نکنید. حتی کارت‌های “صدآفرین” دوران دبستان!!

۵ – آگاهی‌های خود را افزایش دهید .

فراگیری مهارت‌های جدید در زمینه‌های کاری و شخصی، گام بسیار مهمی برای رسیدن به اعتماد نفس است. زمینه‌های مهمی را که برای موفقیت در آن‌ها به اعتماد به نفس بیشتری نیاز دارید، شناسایی کنید. در بحث ما، اولین و مهم‌ترین راه افزایش اعتماد به نفس، مطالعه بیشتر و بهتر دروس می‌باشد. بدون تردید با افزایش اطلاعات، میزان اعتماد شما به خودتان افزایش خواهد یافت. به یاد داشته باشید در ادامه زتدگی و برای کسب موفقیت در هر زمینه‌ای، در ابتدا باید میزان اطلاعات خود را در آن زمینه افزایش دهید.

۶ – اعتماد به نفس خود را نشان دهید .

با افزایش باور و اعتماد شما نسبت به توانایی‌هایتان، بدون شک رفتار بیرونی شما نیز تفاوت خواهد کرد. پس از همین امروز طوری رفتار کنید که گویی در بالاترین سطح اعتماد به نفس قرار دارید. با این روش بسیار سریع‌تر می‌توانید این ویژگی را در خود بارور سازید. به عنوان نمونه، سرعت راه رفتن خود را افزایش دهید، گام‌های خود را محکم بر‌دارید. قوی، قدرتمند و پرانرژی باشید و . . .

۷ – خود را با دیگران مقایسه نکنید .

هیچ‌چیز به اندازه مقایسه کردن خودتان با دیگران نمی‌تواند اعتماد به نفس‌تان را کاهش دهد. معمولا این مقایسه غیرمنطقی و ناعادلانه است زیرا ما از جزئیات زندگی دیگران ‌اطلاعی نداریم و فقط ظاهر برخی از رفتارهای آنان را مشاهده می‌کنیم. اساسا اعتماد به نفس یعنی باور توانایی خود. در تعریف صحیح اعتماد به نفس به هیچ عنوان جایی برای مقایسه با دیگران وجود ندارد. اصلا اهمیتی ندارد که دیگران می‌توانند یا نه؛ یا اینکه دیگران از شما بهتر هستند یا نه. قرار است ما به خود اعتماد داشته باشیم. پس همین مقدار که مطمئن شوید توانایی انجام کاری را دارید کافی است. به هیچ عنوان و در هیچ زمینه‌ای خود را با دیگران مقایسه نکنید.

۸ – انتظاراتتان باید واقع‌بینانه باشد .

تعیین انتظارات و اهدافی غیرواقعی و بسیار بالاتر از سطح توانایی شما، فقط باعث تخریب اعتماد به نفس خواهد شد. همیشه اهدافی را برای خودتان مشخص کنید که در مدتی مشخص قابل دسترسی باشند. کسانی که هدف‌های بزرگ و آرزوهای دور از دسترسی دارند، معمولا اعتماد به‌نفس‌شان را از دست می‌دهند و احساس شکست می‌کنند. پس همیشه یادتان باشد هدفی را برای خودتان در نظر بگیرید که قابل دسترسی و واقعی باشد. چنین کاری باعث می‌شود خودتان را هم خیلی سرزنش نکنید و به همین شیوه، افکار منفی کاهش پیدا خواهد کرد. اگر هدف شما بسیار دورتر از شرایط فعلی شماست، آن هدف را به چند مرحله تقسیم کنید و هدف ابتدایی خود را رسیدن به اولین مرحله آن قرار دهید. در این صورت، احساس “من می‌توانم” در شما بهتر و بیشتر شکل خواهد گرفت و به مرور زمان می‌توانید توانایی‌ها و باورهای خود را گسترش دهید.

۹ – ایده‌آل‌گرایی را کنار بگذارید .

یکی از مهم‌ترین نکاتی که متاسفانه خیلی‌ها آن را فراموش می‌کنند، این است که هیچ انسانی نمی‌تواند کامل باشد و هرچقدر هم سعی و تلاش کند، باز به این هدف نخواهد رسید. به جای چنین فکری بهتر است به پیشرفت‌ها و موفقیت‌هایتان توجه داشته باشید و آن‌ها را برای خودتان بازگو کنید. سعی کنید هر روز یک قدم به سمت موفقیت حرکت کنید.

۱۰ -تعریف خود از شکست را تغییر دهید .

شکست را به عنوان بخشی از کار قلمداد کنید تا از رویارویی با آن واهمه نداشته باشید. اگر نتوانستید کارهایتان را با کیفیت مورد نظر انجام دهید، دوباره و چندباره آن را تکرار کنید تا نهایتا به هدف دست یابید. در ضمن، یادتان باشد اگر در انجام کاری مرتکب اشتباه شدید، نباید خودتان را سرزنش کنید چون هر انسانی ممکن است اشتباه کند و این اصلا به معنای بد یا ضعیف بودن فرد نیست. بلکه هر اشتباهی می‌تواند راهی برای پیشرفت و فرصتی برای یادگیری باشد. مهم این است پس از هر اشتباه، از خطای خود درس گرفته و تلاش برای اصلاح و انجام بهتر کار را آغاز نمایید. در دوران جمع‌بندی بسیار مهم است از نتایج آزمون‌های جامع هراسان نشوید. هدف آزمون‌ها، صرفا شناسایی نقاط ضعف است تا بتوانید با برنامه‌ریزی صحیح آن‌ها را جبران نمایید تا در آزمون اصلی یعنی کنکور، مرتکب این اشتباهات نشوید. پس در هر صورت اعتماد به نفس خود را حفظ کرده و روز به روز به تلاش خود بیفزایید.

 


راه های ارتباطی با مشاورین ارشد رتبه پرور موسسه حرف آخر:

تلفن : ۰۲۱۶۶۰۲۸۱۲۶  – ۰۹۹۰۳۳۵۷۰۲۰

ساعات تماس با مشاورین حرف آخر:  به صورت شبانه روزی (حتی روز های تعطیل)

سایت مرکزی موسسه حرف آخر: www.harfeakher.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *