اهمیت حضور در کلاس های درسی

اهمیت حضور در کلاس های درسی

با شروع سال تحصیلی، گاهی ممکن است برخی داوطلبان کنکور سراسری، دچار وسوسه شوند که کلاس درس وقت‌ آن‌ها را تلف می‌کند و حضور در مدرسه، سبب کمبود وقت برای مطالعه‌ کتاب‌های تست می‌شود.

این تفکر اشتباه باعث می‌شود که دانش‌آموزان از کلاس غایب شده و یا با تأخیر به کلاس می‌روند و از نکات مهمی که ممکن است در کلاس به ذهن خود و دوستانشان برسد، غافل می‌مانند. مطمئن باشید اکثر طراحان کنکور، معلم هستند و سؤالات را بر اساس سؤالاتی که ممکن است به ذهن شما خطور کند طراحی می‌کنند و شما نیز می‌توانید در کلاس درس نکته‌ای را که ممکن است جزو سؤالات کنکور باشد پیدا کنید.

یکی از رموز موفقیت رتبه‌های برتر، حضور منظم و با تمرکز در کلاس‌های درس می‌باشد.

تمرکز حواس در کلاس درس

بسیاری از دانش‌آموزان در کلاس درس تمرکز مناسبی نداشته و در نتیجه یادگیری آن‌ها در کلاس مطلوب نیست. متاسفانه این دانش‌آموزان خود را توجیه می‌کنند که من در منزل بهتر یاد می‌گیریم و مشکلی وجود ندارد. درحالیکه برای یادگیری همان مطلب در منزل، باید زمان بیشتری به آن اختصاص دهند. حال برای استفاده بهتر از فرصت کلاس درس، به نکاتی برای حضور موثرتر و باتمرکز بیشتر در کلاس درس اشاره می‌کنیم.

۱- نشستن در جلوی کلاس

معمولا بین کسانی که در جلوی کلاس می‌نشینند و کسانیکه درس آن‌ها خوب است، رابطه‌ای وجود دارد. زیرا در جلوی کلاس، عوامل حواس‌پرتی حداقل و در انتهای کلاس حداکثر است. کسانیکه در ردیف‌های اول کلاس هستند، فقط معلم و تخته را در میدان دید خود دارند درحالیکه ردیف‌های عقب‌تر، سایر اتفاقات کلاس را نیز مشاهده و پیگیری می‌کنند!

۲- فرمان ذهنی قبل از آغاز کلاس

نقش فرمان‌های ذهنی در تمام موفقیت‌های زندگی و از جمله موفقیت‌های تحصیلی بسیار مهم است. حتما قبل از ورود به کلاس، برای خود هدف تعیین کنید. یعنی به ذهن خود اعلام کنید دقیقا برای رسیدن به چه چیزی در کلاس درس حضور پیدا می‌کنید. همانطور که در دفتر برنامه‌ریزی نیز برای شما توضیح دادم، هدف باید دقیق، واضح و بدون ابهام باشد. پس به ذهن خود قبل از ورود به کلاس، فرمانی دقیق بدهید. مثلا: “امروز به کلاس می‌روم تا محاسبه میدان الکتریکی را یاد بگیریم.”

۳- همراهی با معلم

خودتان را با سرعت، نحوه و شیوه تدریس معلم هماهنگ کنید. مهم‌ترین چیز در همراهی با دبیر، خوب شنیدن است. هرگاه به هر دلیلی صدای معلم را به خوبی نشنیدید و یا متوجه مفهوم درس نشدید، با شهامت از دبیر بخواهید مطلب را مجددا برای شما توضیح دهد. به هیچ عنوان اجازه ندهید فهم درس شما موکول به بعد شود. درس را در سر کلاس یادبگیرید.

۴- شنونده فعال و مثبتی باشید.

بهترین و موثرترین روش برای اینکه یک شنونده فعال باشید، یادداشت‌برداری است. برای درک بهتر مطالب، حتما یادداشت‌برداری از مطالب کلاس را در دستورکار خود قرار دهید.

در کلاس درس سعی کنید باتوجه ویژه به مطالب اصلی، یادداشت های دقیق بردارید. شما نباید جملات را یادداشت کنید بلکه سعی کنید “کلیدواژه‌ها” را یادداشت‌برداری نمایید تا در هنگام مرور مجدد، به سرعت بتوانید مطالب را یادآوری کنید. سعی کنید نکات تاکیدی را از بین صحبت‌های دبیر استخراج کرده و یادداشت کنید.

به هنگام یادداشت برداری بین مطالب کمی فضای خالی بگذارید تا بتوانید نکاتی را که بعدا متوجه می‌شوید به آن اضافه کنید.

به یاد داشته باشید: “یادداشت‌برداری به شما کمک می‌کند تا با تخلیه ذهنی، بتوانید با فکری آسوده به سایر نکات توجه نمایید و تمرکز شما در کلاس درسی به مراتب بیشتر گردد.”

 


راه های ارتباطی با مشاورین ارشد رتبه پرور موسسه حرف آخر:

تلفن : ۰۲۱۶۶۰۲۸۱۲۶  – ۰۹۹۰۳۳۵۷۰۲۰

ساعات تماس با مشاورین حرف آخر:  به صورت شبانه روزی (حتی روز های تعطیل)

سایت مرکزی موسسه حرف آخر: www.harfeakher.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *