ایجاد تعادل در تغذیه

ایجاد تعادل در تغذیه

بدانید همان‌‌مقدار که موضوع درس‌خواندن و خوابیدن اهمیت دارد، تغذیه‌ی خوب و مناسب نیز از اهمیت ویژه‌ای بر‌خوردار است. برخی از دوستان کنکوری آن‌چنان موضوع غذا و تغذیه را کم‌اهمیت و بعضاً بی‌اهمیت می‌دانند که حتی تصور نمی‌کنند که ممکن است غفلت از این مهم چه نتایج سخت و عجیبی را برای آن‌ها به‌بار بیاورد.

باید حواس‌تان باشد که مصرف مواد قندی مثل مربا، عسل یا یک لیوان آب میوه‌ی طبیعی می‌تواند حافظه‌ی کوتاه‌مدت شما را افزایش دهد. اما لازم است بدانید که بایستی مسأله‌ی تغذیه، در دراز‌مدت مد‌نظر قرار گیرد و چنان‌چه کسی تغذیه درستی در گذشته نداشته است، با مشکلاتی از‌قبیل:

عدم‌یاد‌گیری و به‌خاطر‌سپردن دروس مواجه می‌شود. زمانی‌که شکم خیلی پر باشد چربی‌خون بالا رفته و در‌نتیجه قدرت تمرکز کم می‌شود و بر‌عکس پایین‌بودن قند‌خون می‌تواند قدرت یاد‌گیری، تمرکز و پاسخ‌دادن به سؤالات را کاهش دهد.

 باید در‌مورد تغذیه نکات زیر را در‌نظر داشته باشید:

  1.  اولیای دانش‌آموزان همیشه از مصرف میوه‌ فرزندان‌شان گله‌مند هستند. شما باید بدانید که میوه‌ها ارزش بسیار بالایی برای فرزند شما دارند. زیرا مصرف میوه‌هایی همچون مرکبات و سبزیجات، مثل گوجه‌فرنگی، به‌علت داشتن ویتامین ث، باعث بالا‌رفتن جذب آهن در بدن می‌شود.
  2. بهتر است صبحانه‌ای که استفاده می‌کنید حاوی مواد قندی بوده تا بتوانید حافظه‌ی کوتاه‌مدت خود را حفظ کرده و با مشکلاتی در یاد‌گیری مواجه نشوید. بهترین ماده‌ قندی برای صبحانه مصرف یک لیوان آب میوه‌ی طبیعی یا خوردن دو یا سه میوه است و در‌کنار آن مصرف زیاد نان، تا کاملاً سیر شوید.حفظ  قند خون در محدوده نرمال باعث می‌شود بعضی اسید‌های آمینه مثل تریبتوفان وارد مغز شده و ترکیباتی مانند سروتونین که انتقال‌دهنده‌ عصبی هستند فعال شود و در‌نتیجه تمرکز و قدرت یاد‌گیری افزایش یابد.
  3.  صبحانه در وعده‌های غذایی، اهمیت ویژه‌ای دارد. هرگز نکوشید تا قبل‌از خوردن صبحانه، کار مطالعاتی را آغاز کنید. یک صبحانه‌ مناسب به شما کمک می‌کند که مطالعه‌ای دقیق و مفید داشته‌ باشید.
  4.  چون کمبود موادی همچون آهن و ید در یاد‌گیری تأثیر دارند، بکوشید تا از غذا‌های آهن‌دار و حاوی گوشت استفاده کنید. چون کمبود این مواد، یادگیری شما را دچار اختلال خواهند کرد.
  5. حواستان باشد که مصرف قهوه و چای در‌شب اصلاً مناسب نیست. استفاده از قهوه و چای برای بیدار‌نگه‌داشتن در‌شب می‌تواند باعث کم‌خوابی شود. بنابر‌این بهتر است شب‌ها به‌موقع بخوابید و در‌عوض صبح زود برای درس‌خواندن از خواب بیدار شوید.
  6.  نکته‌ی بسیار مهم آن است که خوردن شام سنگین باعث افزایش چربی‌خون شده و مشکلاتی را موقع مطالعه و آزمون به‌وجود می‌آورد. بنابر‌این بهتر است حتی‌الامکان از شام سبک استفاده کنید.
  7.  از غذا‌های پروتئینی به‌میزان مناسب استفاده کنید. پروتئین‌های اساسی را در گوشت، جگر، حبوبات (عدس و لوبیا) و گیاه سویا و … می‌توانید به‌دست آورید.
  8.  از مواد هیدروکربنی با زنجیره‌ فراوان مثل نان، برنج، سیب‌زمینی، کشمش و فندق به‌میزان مناسب استفاده کنید. زیرا مواد قندی نیاز اصلی فعالیت‌های مغز را تأمین می‌کنند. حتماً سر جلسه‌ امتحان نیز مواد هیدرو‌کربنی مثلاً شکلات، بیسکویت و … همراه داشته باشید تا در هنگام ضعف از آن‌ها میل کنید.
  9.  تلاش کنید از رستوران‌ها و بیرون‌ از‌ منزل غذا تهیه نکنید و خصوصاً محل‌هایی که بهداشت را خوب رعایت نمی‌کنند. حتی از غذاهایی که مدت زیادی بیرون از یخچال مانده‌اند استفاده نکنید.
  10.  از قرص‌های انرژی‌زا و … استفاده نکنید. ضرر این قرص‌ها یقیناً خیلی بیش‌تر از منفعت آن‌ها است.

 


راه های ارتباطی با مشاورین ارشد رتبه پرور موسسه حرف آخر:

تلفن : ۰۲۱۶۶۰۲۸۱۲۶  – ۰۹۹۰۳۳۵۷۰۲۰

ساعات تماس با مشاورین حرف آخر:  به صورت شبانه روزی (حتی روز های تعطیل)

سایت مرکزی موسسه حرف آخر: www.harfeakher.org

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *