این روزها چه کنیم؟

این روزها چه کنیم؟
قسمت سوم

🔴 زمان خاصی را به نگرانی اختصاص دهید

تنظیم و اختصاص مدت‌زمان معین به نگرانی‌ها، باعث می‌شود که از پرداختن به تفکرات بیهوده پرهیز کنید و در عین ‌حال پی ببرید که چقدر از اوقاتتان را صرف پیدا کردن راه‌ حل برای راه‌گشایی مسایلی می‌کنید که احتمالاً هیچ ‌وقت اتفاق نمی‌افتند. این استراتژی، یک راه عالی برای تسکین دادن به نگرانی‌هاست.

امی مورین توضیح می‌دهد که غرق شدن طولانی‌مدت در مشکلات بالقوّه، هیچ بازدهی خاصی نخواهد داشت. ولی نگاه اجمالی به آنها در آرامش خاطر ما مؤثر است. او توصیه می‌کند که روزانه ۲۰ دقیقه از زمانتان را به‌عنوان «زمان تفکر» کنار بگذارید و در این مدت بگذارید که ذهنتان در حواشی هر اضطراب و نگرانی بالقوّه، پرسه بزند، و وقتی این مدت تمام شد، به کارتان بازگردید و روی امور پربازده متمرکز شوید.

اختصاص مدت‌ زمان معین به این‌گونه تفکرات، موجب می‌شود که بقیۀ ساعات روز ذهنی سبک‌تر داشته باشید. اگر در طول روز، اتفاق نگران‌کننده‌ای رخ داد، بررسی آن را به «زمان تفکر» موکول کنید. بعدها متوجه می‌شوید هنگامی‌که به زمان تفکر رسیدید، بسیاری از این نکات را اصلاً به خاطر نمی‌آورید. این امر، گواه و شاهدی بر بی‌اهمیتی بسیاری از منابع استرس‌زاست.

🔴 کارایی نگرانی‌ها را بسنجید

ما تمایل داریم که عادت‌هایمان را بررسی و پی‌گیری کنیم و راه‌هایی برای بهینه‌سازی زمانمان بیابیم؛ اما نگرانی، اساساً مانع از این می‌شود که بتوانیم کارهای بیشتری را در مدت‌ زمان کوتاه‌تری انجام دهیم. شاید اگر به خودمان یادآوری کنیم که نگرانی، تا چه حد کارایی ما را کاهش می‌دهد، آرامش بیشتری پیدا کنیم.

از طرف دیگر، حتی اگر نگرانی را انگیزه‌بخش حرکت خود بدانیم یا آن را به ‌عنوان نشانه‌ای از اهمیت یک موضوع ببینیم، واقعیت این است که ۹۹ درصد اوقات، این احساس، ما را از پیشرفت و ادامه دادن مسیرمان باز می‌دارد؛ پس هرگاه که خودتان را غرق در افکارتان یافتید، از خود بپرسید که: آیا این احساسات و تفکرات، مفیدند؟ این سؤال، دوباره شما را به زمان حال باز می‌گرداند و از حال و هوایی که هرگز به پیشرفت آتی شما کمکی نمی‌کند، بیرون می‌کشد.

سایت رسمی حرف اخر:www.harfeakher.org

شماره تماس دفترمرکزی تهران: ۰۲۱۶۶۰۲۸۱۲۶

ادرس کانال تلگرامی حرف آخر:@harfe_akher

جهت خرید محصولات حرف آخر روی این  لینک  کلید کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *