این روزها چه کنیم؟

این روزها چه کنیم؟
قسمت سوم

&#۱۲۸۳۰۸; زمان خاصي را به نگراني اختصاص دهيد

تنظيم و اختصاص مدت‌زمان معين به نگراني‌ها، باعث مي‌شود که از پرداختن به تفکرات بيهوده پرهيز کنيد و در عين ‌حال پي ببريد که چقدر از اوقاتتان را صرف پيدا کردن راه‌ حل براي راه‌گشايي مسايلي مي‌کنيد که احتمالاً هيچ ‌وقت اتفاق نمي‌افتند. اين استراتژي، يک راه عالي براي تسکين دادن به نگراني‌هاست.

امي مورين توضيح مي‌دهد که غرق شدن طولاني‌مدت در مشکلات بالقوّه، هيچ بازدهي خاصي نخواهد داشت. ولي نگاه اجمالي به آنها در آرامش خاطر ما مؤثر است. او توصيه مي‌کند که روزانه ۲۰ دقيقه از زمانتان را به‌عنوان «زمان تفکر» کنار بگذاريد و در اين مدت بگذاريد که ذهنتان در حواشي هر اضطراب و نگراني بالقوّه، پرسه بزند، و وقتي اين مدت تمام شد، به کارتان بازگرديد و روي امور پربازده متمرکز شويد.

اختصاص مدت‌ زمان معين به اين‌گونه تفکرات، موجب مي‌شود که بقيۀ ساعات روز ذهني سبک‌تر داشته باشيد. اگر در طول روز، اتفاق نگران‌کننده‌اي رخ داد، بررسي آن را به «زمان تفکر» موکول کنيد. بعدها متوجه مي‌شويد هنگامي‌که به زمان تفکر رسيديد، بسياري از اين نکات را اصلاً به خاطر نمي‌آوريد. اين امر، گواه و شاهدي بر بي‌اهميتي بسياري از منابع استرس‌زاست.

&#۱۲۸۳۰۸; کارايي نگراني‌ها را بسنجيد

ما تمايل داريم که عادت‌هايمان را بررسي و پي‌گيري کنيم و راه‌هايي براي بهينه‌سازي زمانمان بيابيم؛ اما نگراني، اساساً مانع از اين مي‌شود که بتوانيم کارهاي بيشتري را در مدت‌ زمان کوتاه‌تري انجام دهيم. شايد اگر به خودمان يادآوري کنيم که نگراني، تا چه حد کارايي ما را کاهش مي‌دهد، آرامش بيشتري پيدا کنيم.

از طرف ديگر، حتي اگر نگراني را انگيزه‌بخش حرکت خود بدانيم يا آن را به ‌عنوان نشانه‌اي از اهميت يک موضوع ببينيم، واقعيت اين است که ۹۹ درصد اوقات، اين احساس، ما را از پيشرفت و ادامه دادن مسيرمان باز مي‌دارد؛ پس هرگاه که خودتان را غرق در افکارتان يافتيد، از خود بپرسيد که: آيا اين احساسات و تفکرات، مفيدند؟ اين سؤال، دوباره شما را به زمان حال باز مي‌گرداند و از حال و هوايي که هرگز به پيشرفت آتي شما کمکي نمي‌کند، بيرون مي‌کشد.

سایت رسمی حرف اخر:www.harfeakher.org

شماره تماس دفترمرکزی تهران: ۰۲۱۶۶۰۲۸۱۲۶

ادرس کانال تلگرامی حرف آخر:@harfe_akher

جهت خرید محصولات حرف آخر روی این  لینک  کلید کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *