این روزها چه کنیم؟۰۲۱۶۶۰۲۸۱۲۶

این روزها چه کنیم؟
قسمت اول

حدود چهل روز تا آزمون سراسري باقي مانده است. بسياري از داوطلبان اين روزها با خستگي، نگراني، کلافگي و دلسردي دست و پنجه نرم مي‌کنند، و در نهايت، به جاي اينکه در اين دوران، تلاش و کوشش بيشتري داشته باشند، بيشتر وقت خود را به بطالت مي‌گذرانند.

اين در حالي است که اين ايام در موفقيت هر داوطلب سهم بسزايي دارد و بايد با يک برنامه‌ريزي دقيق و به دور از کوتاهي و سستي و نگراني، تلاش نمود تا در حد توان، بهترين نتيجه را کسب کرد. در اينجا چند راهکار براي بهره‌وري بيشتر داوطلبان از اين ايام ارايه مي‌شود.

&#۱۲۸۳۰۸; وسواس مطالعه نداشته باشيد

وسواس در مطالعه،يکي از چالش‌هاي بزرگ برخي از دانش‌آموزان است که هميشه سبب کاهش انگيزه و اعتماد به نفس و عدم سرعت مطالعه آنها مي‌شود. براي جلوگيري از وسواس مطالعه، که آفتي بزرگ در اين دوران است، مي توانيد به نکته‌هاي زير عمل نماييد:

♦️ * قدرت تشخيص خود را بالا ببريد و مباحث و نکات مهم درسي را خودتان تشخيص دهيد.

♦️ * بيشتر روي همان مباحث و نکات مهم تکيه کنيد و آنها را به عنوان اولويت قرار دهيد تا خيالتان راحت شود که توانسته‌ايد مباحث مهم را مطالعه کنيد.

♦️ * هرگز هنگام مطالعه برگشت نداشته باشيد؛ يعني دوباره خواني نکنيد. مرور، وقت خاص خودش را دارد و شما بايد مرور مطالب را در وقت مناسب خودش انجام دهيد.

♦️ * سؤالات و مباحثي را که ياد نگرفته‌ايد علامت گذاري کنيد يا زير آنها را خط بکشيد تا هنگامي که مي‌خواهيد بار ديگر مطالعه کنيد، سراغ آن مطالب برويد و مطالعه آنها برايتان در اولويت باشد.

♦️ * مطلبي را که حس مي‌کنيد ياد نگرفته‌ايد، به صورت ذهني، و بدون آنکه به کتاب يا منبع مطالعه نگاه کنيد، روي يک برگه سفيد يادداشت کنيد تا متوجه شويد که در کدام قسمت ضعف داريد.

♦️ * اراده خود را قوي کنيد و به خودتان بگوييد که: «من اين مطلب را حتما ياد گرفته‌ام و ديگر اين قسمت را مطالعه نخواهم کرد».

♦️ * تست بزنيد. درست است که با مطالعه يک مبحث در يک بازه مطالعاتي درسي، نمي‌توانيم به اين باور برسيم که بر آن مبحث مسلط شده‌ايم، ولي نبايد فراموش کنيم که ما نمي‌توانيم به عقب برگرديم. بهترين راه براي پيشرفت و تسلط روي يک مبحث، تست زني مداوم است؛ زيرا نمي‌شود با مرور فراوان در يک بازه زماني خاص، روي مبحثي مسلط شد. در اين دوران، خوب است مباحثي را که نخوانده‌ايد، به بخش‌هاي کوچک قسمت کنيد و بعد از مطالعۀ هر بخش، حداقل چند تست مرتبط با آن را حل کنيد. با انجام اين کار، هم نقاط قوت و ضعف خود را در مي‌يابيد و هم انگيزۀ بيشتري براي مطالعۀ بعدي کسب مي‌کنيد، و در نهايت، وقتي مي‌بينيد که به برخي از سؤال‌ها مي‌توانيد جواب دهيد، از وسواس شما در مطالعه کاسته مي‌شود.

سایت رسمی حرف اخر:www.harfeakher.org

شماره تماس دفترمرکزی تهران: ۰۲۱۶۶۰۲۸۱۲۶

ادرس کانال تلگرامی حرف آخر:@harfe_akher

جهت خرید محصولات حرف آخر روی این  لینک  کلید کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *