ترس پیش از امتحان را چگونه کم کنیم؟

ترس پیش از امتحان را چگونه کم کنیم؟
افزایش ضربان قلب، بی‌خوابی و مغزی که انگار دیگر کار نمی‌کند .
از علائمی است که بسیاری آنها را پیش از انجام یک آزمون تجربه کرده‌اند.
ترس از امتحان باعث کاهش تمرکز می‌شود و مانند فیلتری در حافظه دست‌یابی مجدد به آنچه که فراگرفته شده را دشوار می‌سازد.
چگونه می‌توان آزمون‌ها را از احساسات منفی رها کرد؟
چگونه می‌توان با تمرکزی بیشتر، از نتیجه‌ی بهتری برخوردار شد؟
پاسخ این سئوال‌ها را سیان بایلوک و جراردو رامیرز، دو روانشناس دانشگاه شیکاگو، پس از انجام یک آزمایش تحقیقاتی ارائه کرده‌اند.
به عقیده‌ی آنان برای رهایی از ترس امتحان باید اضطراب‌های خود را بر روی کاغذ بیاوریم.
این محققان گروهی از دانشجویان را برای انجام آزمایش‌های خود انتخاب کرده و از آنها خواستند، در دو امتحان تستی ریاضی پیاپی شرکت کنند.
در نخستین مرحله تنها از دانشجویان خواسته شد، نهایت تلاش خود را برای یافتن پاسخ‌های صحیح به کار ببرند. در دومین مرحله فشار بیشتری بر دانشجویان وارد آمد تا این مرحله حالت امتحانی جدی به خود بگیرد.
محققان به دانشجویان گفتند، در صورت برخورداری از نمره‌ی بالا می‌توانند، به عنوان پاداش پول دریافت کنند. همچنین این نمره با نمره‌ی دانشجویی دیگر جمع خواهد شد و بنابراین نمره‌‌ی جداگانه‌ی هر دانشجو بر روی میانگین نتیجه‌ی این امتحان تأثیر خواهد گذاشت. افزون بر این به دانشجویان گفته شد که از آنها به هنگام انجام این امتحان فیلم‌برداری می‌شود.
دانشجویان را به ۳ گروه تقسیم کردند. اولین گروه باید ۱۰ دقیقه منتظر دریافت برگه‌ی امتحان می‌ماند بی‌آنکه کاری کند. دانشجویان دومین گروه باید در این ۱۰ دقیقه در باره هر چه که می‌خواستند مطلبی می‌نوشتند، غیر از این امتحان. اما از سومین گروه خواسته شد که در این مدت راجع به احساساتشان در مورد این امتحان بنویسند.
&#۱۲۸۳۰۸;نتایج این تحقیق
دانشجویان گروه اول که در ۱۰ دقیقه‌ی پیش از امتحان دست به هیچ کاری نزدند و همچنین دانشجویان گروه دوم که راجع به مسایل مختلف نوشتند در مرحله‌ی دوم نتیجه‌‌ای بدتر از مرحله‌ی اول به دست آوردند. اما گروه سوم که ترس‌ها و احساسات مربوط به این امتحان را بر روی کاغذ آورد، به مراتب نمره‌ی بهتری نسبت به مرحله‌ی اول کسب کرد. این تحقیق را محققان بر روی دانش‌آموزان یک دبیرستان نیز انجام داده‌اند. در این مورد نیز نتیجه‌ای مشابه به دست آمد. نتیجه‌ این بود که نوشتن ترس‌های مربوط به امتحان نهایی باعث شد که این دانش‌آموزان هم نمره‌ی بالاتری به دست بیاورند. محققان همچنین بر این نظرند که نوشتن ترس‌ها در هر مورد که باشد موجب می‌شود که ترس کاهش پیدا کند. کسانی که عادت کرده‌اند، قسمت‌هایی از زندگی خود را در دفترچه‌ای به نام “خاطرات” بنویسند، آگاهانه یا ناآگاهانه از این مسئله بهره‌ خواهند برد، چرا که نوشتن احساسات ناخوشایند،شدت آنها را کاهش می‌دهد.
منبع:سایت دکتر ظهرابی

راه های ارتباطی با مشاورین ارشد رتبه پرور موسسه حرف آخر:

تلفن : ۰۲۱۶۶۰۲۸۱۲۶  – ۰۹۹۰۳۳۵۷۰۲۰

ساعات تماس با مشاورین حرف آخر:  به صورت شبانه روزی (حتی روز های تعطیل)

سايت مركزي موسسه حرف آخر: www.harfeakher.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *