تغذیه ی مناسب در شب امتحان۰۲۱۶۶۰۲۸۱۲۶

تغذیه ی مناسب در شب امتحان

خوردن برنج‌های سنگین و پر از غلاتی مانند کشمش، عدس و لوبیا برای شب پیش از آزمون مناسب نیست،‌ گفت: بهتر است داوطلبان از غذاهای سبک و پر انرژی مثل مرغ و گوشت کم نمک و همینطور برنج ساده استفاده کنند.

وی با بیان اینکه خوردن غذای سنگین باعث می‌شود حجم زیادی از خون برای کمک به هضم سریع غذا وارد دستگاه گوارش شود، تصریح کرد: همین موضوع باعث می‌شود خون کمتری به مغز رسیده و عملکرد این عضو کاهش یابد.

همچنین  استفاده از کربوهیدرات‌های پیچیده نیز می‌تواند به بالا بردن عملکرد ذهن متقاضیان کنکور کمک کند،  از جمله این کربوهیدرات‌ها می‌توان به غلاتی که در صبحانه مصرف می‌شود اشاره کرد. داوطلبان می‌توانند صبح امتحان با خوردن نان و پنیر یا کره بادام زمینی قند بیشتری به بدن خود برسانند.

داوطلبان باید از خوردن نوشیدنی‌های شیرینی چون شربت شیرین خودداری کنند: این مواد قندی اگر چه قند بدن را به سرعت بالا می‌برند اما بلافاصله این قند از بین می‌رود.

اگر چه پزشکان، عقیده به حذف شام از برنامه غذایی خانواده ( مخصوصا برای خانواده هایی که استعداد چاقی دارند) دارند، اما در زمان امتحان، کمی باید این رژیم تغییر کند. اگر قبلا شام بسیار سبکی تهیه می دیدید، بهتر است این یکی، دو هفته برنامه را کمی تغییر دهید.

– اگر فرزندتان عصرانه کافی خورده و میلی به شام ندارد، به او اصرار نکنید. شاید پرخوری، باعث ناراحتی او شده ودر اثر ناراحتی ناشی از پرخوری فردا نتواند سرجلسه حاضر شود.

– برای تهیه شام، از فرزندتان کمک بخواهید و غذایی را که او دوست دارد تهیه کنید.

– جگر، دل و قلوه، یک کاسه سوپ و غذاهایی از این دست، اگر چه کم حجم اند، اما مفید و مقوی اند.

– نگذارید فرزندتان به جای شام از تنقلات بی فایده مثل چیپس و پفک، شکلات و… استفاده کند.

– برنامه غذایی برای وعده شام را زیاد تغییر ندهید، بلکه بکوشید تا از غذاهای مقوی و کم حجم استفاده کنید.

&#۱۲۷۸۰۸; نکته آخر
شب امتحان با شب های دیگر فرقی ندارد. به فرزندانتان بیاموزید که هیجان را کنار بگذارند ( اگرچه سخت است، ولی سعی کنید)، خوب بخوابند، به قدر کافی تغذیه کنند، از خوردن تنقلات غیرمفید و احتمالا بیماری زا بپرهیزند و به یاد داشته باشند که با توکل به خدا موفق خواهند شد.

سایت رسمی حرف اخر:www.harfeakher.org

شماره تماس دفترمرکزی تهران: ۰۲۱۶۶۰۲۸۱۲۶

ادرس کانال تلگرامی حرف آخر:@harfe_akher

جهت خرید محصولات حرف آخر روی این  لینک  کلید کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *