تغییراتی برای موفقیت

تغییراتی برای موفقیت :

خلاصه ی تمام کارهایی که برای شروع درست و منطقی پایه ی چهارم و حتی دیگر پایه های دبیرستان لازم است کلمه  “تغییر” می باشد. به صِرف اینکه قدم به پایه  چهارم گذاشته اید، داوطلبِ آماده آزمون سراسری نیستید، بلکه باید خودتان را با شرایط جدید وِفق دهید. تلاشمان  این است که شما را با قدم های عملی این آمادگی آشنا کنیم.

اولین تغییر:

حد فاصله پایان زمان رسمی مدرسه و حضور در منزل تا زمان شروع مطالعه یکی از چاله هایی است که زمان و فرصت تان را می بلعد. فرض کنید که کلاس های مدرسه حدود ساعت ۱۴:۳۰ به پایان می رسد و به منزل می آیید تا شروع مطالعه که احتمالاً یکی دو ساعتی طول می کشد فرصتی است که حتماً باید برای استفاده مناسب از آن چاره ای بیاندیشید. اگر بعد از مدرسه عادت بخواب دارید نباید زمان این استراحت نیمروزی بیش از حدود یک ساعت باشد. از نظر فیزیولوژی حتی اگر روز پرکاری هم سپری کرده باشید پس از ۵۰ دقیقه، تمام بخش هایی از بدنتان که نیاز به استراحت دارند، آماده ی فعالیت مجدد خواهند بود. اگر زمان خوابتان از این طولانی تر شود، بدنتان شروع به ترشح هورمون های آرام بخش می کند و وجود همین آرام بخش ها باعث می شود حتی بعد از دو ساعت از بیدار شدن، باز هم احساس کسالت کنید. باید تغییر را از همین جا شروع نمایید. حداکثر زمان خواب خود را دریک ساعت قرار دهید. حتی اگر بازهم احساس خستگی می کنید بلند شوید، با بالا رفتن فشار خون تان ، آرام بخش ها از طریق کلیه ، دفع می شوند و بدنتان آماده ی مطالعه می شود. اما اگر کار فیزیکی خاصی انجام ندهید و هم چنان بی حرکت بمانید دوباره کسالت و خستگی به سراغتان خواهد آمد. راه رفتن در فضای آزاد ، دوش گرفتن، نوشیدن آبمیوه های قرمز نظیر آب آلبالو، آب انار، آب هندوانه و … که حاوی ویتامین c هستند، سرعت دفع آرام بخش ها و آمادگی بدن تان را برای مطالعه افزایش می دهد. این اولین تغییری است که باید از امروز تمرین و ایجاد کنید. یادتان باشد باید صبور باشید. اینرسی بدنتان را جدی بگیرید. چون بدن شما سال ها با روند دیگری عمل کرده است قطعاً اکنون با تغییر مقابله خواهد کرد. برای مثال اگر روز اول بعد از ۱ ساعت خواب، ۴۵ دقیقه برای آمادگی مطالعه تلف شد ، باید در روز بعد حتماً این مدت را به ۳۵ دقیقه برسانید.

دومین تغییر:

کارهایی را که انجام می دهید یادداشت کنید. در پایه ی چهارم به دلیل افزایشِ حجم کارهایی که باید انجام دهید، لازم است تلاش کنید که وقت و انرژیتان را به درستی روی همه ی درس ها تقسیم کنید. باید مدت زمان مطالعه ی هر روز و درس و مبحثی را که مطالعه کرده اید، بنویسید تا در پایان هر بازه ی زمانی بدانید با صرف چه مقدار انرژی و وقت به چه نتیجه ای دست یافته اید. ممکن است تا به حال عادت داشته اید که این موارد را به خاطر بسپارید، اما باید تغییر کنید. نوشتن کارهای روزانه و زمان صرف شده برای انجام آنها چند فایده ی مهم دارد: * مشخص می شود که زمان های تلف شده ی هر روزتان صرف انجام چه کارهایی می شود. * نسبت به سرعت مطالعه ی خود در هر درس آگاهی پیدا می کنید. * بازده یادگیری و نتیجه گیری تان را در هر درس ارزیابی می نمایید. کار ساده ای است. یک سررسید ( یا در دفتر برنامه ریزی ) تهیه کنید و از همین امروز به نوشتن دقیق کارهای روزانه تان بپردازید. یادتان باشد که این تغییر باید مستمر باشد، زیرا اجرای آن در مدت محدود ثمر بخشی روشنی نخواهد داشت و فقط با استمرار است که فواید کاربردی این تغییر را احساس خواهید کرد.

سومین تغییر:

تا می توانید تمرکزتان را بالا ببرید. همراه داشتن و استفاده از تلفن همراه، اینترنت و بسیاری دیگر از لوازم و وسایل الکترونیکی در هنگام مطالعه به شدت تمرکز را کاهش می دهند. دریافت یک پیامک، درست در میا نه ی یادگیری یک مبحث ریاضی، آنچنان ویرانگر است که شاید هیچ عامل انفجاری قادر به بازآفرینی چنان تخریبی نباشد! به راستی نمی توان تخریبی را که در نتیجه ی کنترل کردن نامه های الکترونیکی (ایمیل) و یا گشت و گذارهای اینترنتی در خلال ساعات استراحت ایجاد می کنند با هیچ چیز دیگری مقایسه کرد. رفتارهای این چنینی شما را از عمق یک مطلب خارج می کند و برگشت دوباره به همان میزان از یادگیری مستلزم صرف وقت طولانی است. طبیعی است که تمام این قطع و وصل ها مُخلِّ امر آموزش و یادگیری هستند تا جایی که ممکن است عملاً بازده عملیاتی شما را به صفر متمایل نمایند. بکوشید تا جایی که می توانید در زمان مطالعه و انجام فعالیت های یادگیری در شرایط طبیعی تر و ساده تری باشید.

چهارمین تغییر:

قضاوت ها و پیش فرض های ذهنی تان را در مورد خودتان فراموش کنید. مرتباً به خودتان نگویید« من این طوری هستم » بگذارید برخی ویژگی ها را زمان مشخص کند. اغلب افراد با بیان جمله ی « من اینطوری هستم » جلوی روند طبیعی بسیاری از کارها را می گیرند. جمله هایی شبیه: * هرچه را می خوانم دو سه روزه فراموش می کنم. * باید بعد از مدرسه ۳ ساعت بخوابم. معمولاً نتیجه ای جز سستی و رخوت ندارد. تمام پیش فرض ها را فراموش کنید و یاد بگیرید که می خواهید تغییر کنید.

 

راه های ارتباطی با مشاورین ارشد رتبه پرور موسسه حرف آخر:

تلفن : ۰۲۱۶۶۰۲۸۱۲۶  – ۰۹۹۰۳۳۵۷۰۲۰

ساعات تماس با مشاورین حرف آخر:  به صورت شبانه روزی (حتی روز های تعطیل)

سایت مرکزی موسسه حرف آخر: www.harfeakher.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *