تند خوانی

تند خوانی مهارت با ارزشی است و کسب این مهارت هم لازم به یادگیری تکنیک ها و تمرین زیاد می باشد . البته تند خوانی همه جا کاربرد ندارد . ما گاهی نیاز داریم به عمق مطلب بریم و روی تک تک کلمات تفکر کنیم. اما اگر می خواهیم به یک نمای اجمالی از موضوع پی ببریم تند خوانی مفید هستش یا زمانی که کتاب دارای عناوین اصلی و فرعی متعددی می باشد و یا اولین جمله هر پاراگراف اطلاعات جامعی درباره تمام پاراگراف در اختیار ما میگذارد ، در این موارد هم تند خوانی مفید است .

تکنیک های تندخوانی

ابتدا یک نگاه کلی به مبحثی که قرار است مطالعه کنید بیندازید تا دید کلی نسبت به مطلب پیدا کنید . چشمهایتان را پیوسته به جلو ببرید و تعداد مکث و توقفتان را به حداقل برسانید . توجه داشته باشید که چشمان شما باید چرخش داشته باشند نه سر شما . شش دنگ حواستان را جمع کنید تا هر بخشی که مطالعه کردید را نیاز نباشد دوباره برگردید و مطالعه کنید یعنی تعداد برگشتتان به عقب را به حداقل برسانید . گاهی اوقات شما قسمتی را می خوانید اما متوجه نمی شوید در این مواقع لازم نیست دوباره برگرید بلکه اگر کمی جلوتر بروید به اصل مطلب پی می برید . هدفتان را از مطالعه مشخص کنید تا مطالعه هدفمند داشته باشید. فقط به مطالعه کلمات کلیدی هر جمله بپردازید و لازم نیست تمامی کلمات هر جمله را بخوانید، نباید با صدای بلند مطالعه کنید چون سرعت شما را به شدت کاهش می دهد . وسایلی را که سبب حواس پرتی شما می شوند را از محیط مطالعه خود دور کنید . فقط تا می توانید تمرین کنید تا مهارتتان در تند خوانی افزایش یابد.

منبع خوب در امر تند خوانی می تواند بسیار موثر باشد برای مثال درس عربی را مثال می زنم اگر بخواهید از روی کتاب درسی مطالعه داشته باشید شاید در عرض شش ماه هم نتوانید عربی رو تموم کنید ولی این امر برای کتاب های کمک درسی کمی بهتر است و در پکیج های استاد واعظی که کمتر از ۲۲ ساعت کل عربی تدریس شده است شما عزیزان می توانید به درصد بالای ۷۰ امیدوار باشید پس می توانیم با انتخاب منبع خوب سرعت مطالعه خود را بسیار افزایش بدهیم.

منبع : موسسه حرف آخر مرجع ارائه محصولات کنکوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *