توصیه ­هایی برای آمادگی در امتحانات خرداد ماه ۰۲۱۶۶۰۲۸۱۲۶

توصیه ­هایی برای آمادگی در امتحانات خرداد ماه

امتحانات خرداد ماه سال چهارم  برای دانش ­آموزان کنکوری از  چند نظر اهمیت دارد. نخست اینکه برای داشتن دیپلم و پایان تحصیلات متوسطه، باید نمرۀ قبولی در آزمون‌های پایان سال کسب کنند، و دوم اینکه امتحانات خرداد ماه فرصت مناسبی برای مطالعۀ دوباره و دقیق دروس سال چهارم و آمادگی بیشتر برای شرکت موفق در آزمون سراسری است، و بالاخره اینکه نمرات چهار درس که به صورت نهایی برگزار می ­شود، در آزمون سراسری تاثیر مثبت دارد و  گاه تاثیر این چهار درس، از دروس نهایی سال سوم، بیشتر است؛ یعنی داوطلبی هست که نمرات نهایی سال سوم برایش تاثیر مثبت ندارد، اما از تاثیر مثبت نمرات نهایی سال چهارم در نتیجۀ نهایی آزمون سراسری بهره می‌برد.

از این رو، به داوطلبان آزمون سراسری پیشنهاد می­ کنیم که امتحانات خرداد ماه را جدی بگیرند و با آمادگی کامل در این آزمون‌ها شرکت کنند.

* اگر حوصلۀ درس خواندن ندارید، تسلیم بی­حوصلگی و بی‌میلی خود نشوید؛ زیرا با سماجت و پافشاری بر مطالعه، بمرور به درس و کتاب علاقه­مند می­شوید. مطمین باشید که برای بسیاری از افراد، شروع یک کار سنگین، خوشایند نیست، اما وقتی فرد پیشرفت کند، انگیزۀ بیشتری پیدا می­ کند.

* برای اینکه حجم کتاب و در نتیجه مطالعۀ آن به نظرتان سنگین نیاید، کتاب خود را به چند بخش تقسیم کنید و هر زمان روی بخشی از آن کار کنید. خواهید دید که موفقیت آن قدرها هم دور نیست؛ زیرا به قول معروف: دست مرد است و چشم نامرد !

* اگر در حین مطالعه نگرانید و حواستان پرت می­شود، چند دقیقه استراحت کنید و پس از استراحت، دوباره به مطالعه بپردازید و به خود بگویید که دیگر حق ندارید به چیزی غیر از مطالعه فکر کنید؛ چون تلقین به خود، مهم‌ترین راه برای جلوگیری از حواس ­پرتی و خیال بافی در حین مطالعه است.

* اگر چند روز وقت برای آمادگی در یک امتحان دارید، از تمام زمان خودتان بخوبی استفاده کنید و مطالعه را به روز آخر موکول نکنید؛ چون یکی از عوامل مؤثر در  بروز اضطراب، انباشته شدن درس­ها برای شب امتحان است.

* فراموش نکنید که شب امتحان، زمان یادگیری درس نیست، بلکه زمان مرور درس است؛ پس اگر حجم زیادی از درستان را تا کنون نخوانده­اید، نمی‌توانید همه را برای شب امتحان بخوانید و آماده شوید؛

* در شب‌های امتحان بیدار نمانید؛ چون خواب کم، تمرکز شما را سر جلسۀ آزمون از بین می­ برد.

* یک  ساعت قبل از امتحان، مطالعۀ درس را  تعطیل کنید و قبل از شروع امتحان، دربارۀ مطالب درسی از همدیگر سؤال نکنید؛ چون ممکن است جواب سؤالی را ندانید و دچار اضطراب شوید، و حتی مطالب دیگر را هم فراموش کنید.

* بعد از تمام شدن هر امتحان، دیگر به آن فکر نکنید و سعی کنید که خودتان را برای امتحانات بعدی آماده کنید.

* توقعتان از خودتان، بیش از توانایی­ هایتان نباشد؛ زیرا این توقع می ­تواند در شما اضطراب ایجاد کند.

* عدم موفقیت در یک امتحان، به معنای شکست در همۀ امتحانات نیست؛ پس سعی کنید که آن را فراموش کنید و خودتان را برای امتحان بعدی آماده نمایید.

سایت رسمی حرف اخر:www.harfeakher.org

شماره تماس دفترمرکزی تهران: ۰۲۱۶۶۰۲۸۱۲۶

ادرس کانال تلگرامی حرف آخر:@harfe_akher

جهت خرید محصولات حرف آخر روی این  لینک  کلید کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *