جمع بندی در ایستگاه اول۰۲۱۶۶۰۲۸۱۲۶

جمع بندی در ایستگاه اول
قسمت اول

هر چه به زمان برگزاري کنکور نزديک‌تر مي‌شويم، سبک و شيوه مطالعه و نيز زمان و مديريت آن، اهميت بيشتري پيدا مي‌کند. يکي از کارهاي مهمي که در اين ايام شما داوطلبان کنکور بايد انجام دهيد، مرور کردن است و اين کار، يکي از نکته‌هاي کليدي موفقيت در کنکور است. دليل آن را با يک مثال، بهتر متوجه خواهيد شد: شما مسير خانه تا مدرسه را بهتر به خاطر داريد يا مثلاً مسير يک فروشگاه را که سالي يک بار به آن جا سر مي‌زنيد؟ مسلماً مسير خانه تا مدرسه را راحت به خاطر مي‌آوريد و خيلي‌ها اين توانايي را دارند که حتي اين مسير را چشم بسته بروند. مرور دروس، نيز همين طور است. شما هر يک از درس‌ها را در فاصله يک روز، دو روز يا در فواصلي که خودتان معين کرده‌ايد براي کنکور مي‌خوانيد؛ اما براي اينکه مطالب در ذهنتان تازه بماند و فراموش نشود، بايد آنها را مرور کنيد. هيچ کس با يک بار خواندن يک مطلب، همه آن را ياد نمي‌گيرد؛ بنابراين، اين انتظار خيلي از داوطلبان که حتماً با يک بار خواندن، همه چيز را ياد بگيرند کاملاً غيرمنطقي است. مرور کردن فوايد متعددي دارد که از جمله مهم‌ترين آنها مي‌توان به موارد زير اشاره کرد:

۱- نگهداري مطالب

به کار نبردن مطالب آموخته شده و تکرار نکردن آنها، به طور قابل ملاحظه‌اي ميزان حضور ذهن و يادآوري را کاهش مي‌دهد. خواندن مطالب، بخشي از مراحل آمادگي براي کنکور است، اما نگهداري آنها به مدت طولاني تا زمان کنکور دشوار است؛ پس هر داوطلب بايد بداند که چگونه مطالب را در ذهن خود نگه دارد و آنها را فراموش نکند. مرور کردن روشي است که به اين نياز پاسخ مي‌دهد و بهترين راه مقابله با فراموشي و نگهداري مطالب در ذهن تا زمان برگزاري کنکور است.

۲- فهم مطالب

مرور، تنها براي حفظ کردن و نگهداري مطالب نيست، بلکه در فهميدن آنها نيز بسيار مؤثر است. براي يادگيري خيلي از مطالب بايد آنها را چند بار تکرار کنيم تا بفهميم و به خاطر بسپاريم. اگر فکر مي‌کنيد که مي‌توانيد تنها با يک بار خواندن، همه چيز را ياد بگيريد، اشتباه مي‌کنيد؛ حتي باهوش‌ترين افراد هم براي فهم يک موضوع نياز به تکرار آن دارند؛ از طرف ديگر، هر بار که مرور مي‌کنيم، به نکاتي پي مي‌بريم که در مطالعات قبلي ممکن است به آن نکات،کمتر توجه کرده باشيم؛ بنابراين، مرور کردن باعث مي‌شود تا مطالبي که قبلاً از نظر ما دور مانده است، در دسترس مطالعاتي ما قرار بگيرد و بهتر فهميده شود.

سایت رسمی حرف اخر:www.harfeakher.org

شماره تماس دفترمرکزی تهران: ۰۲۱۶۶۰۲۸۱۲۶

ادرس کانال تلگرامی حرف آخر:@harfe_akher

جهت خرید محصولات حرف آخر روی این  لینک  کلید کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *