دانشگاه الزّهرا

 

به گزارش سایت موسسه حرف آخر، معرفی  دانشگاه الزّهرا به این شرح است:

 

دانشگاه الزهرا(س) دانشگاه ویژه‌ی زنان، واقع در دهکده‌ی ونک تهران، در سال ۱۳۴۳ تأسیس شد. در آن هنگام با ۹۰ دانشجو به صورت مدرسه‌ی عالی، با نام «مدرسه‌ی عالی دختران» فعالیت خود را آغاز نمود و علاوه بر رشته‌های مترجمی زبان‌های خارجی، منشی‌گری و روان‌شناسی تدریس رشته‌ای تحت عنوان فنون خانه‌داری را در برنامه‌ی فعالیت‌های آموزشی خود قرار داد (در رشته‌ی اخیر، از سال دوم تأسیس ۴۵- ۴۴ پذیرش دانشجو صورت گرفت).

دانشگاه الزهرا(س) فعالیت علمی خویش را با تعداد ۹۳ استاد رسمی و مدعو در سال ۱۳۴۳ (به صورت مدرسه‌ی عالی دختران) آغاز نمود و در حال حاضر با تعداد ۳۲۰ عضو هیئت علمی رسمی و تعداد ۳۲۰ استاد مدعو فعالیت‌های علمی، پژوهشی خود را ادامه می‌دهد.

روند رو به رشد آمار تعداد رشته‌های آموزشی ارائه شده در دانشگاه الزهرا(س) با سیر صعودی از تعداد ۳ رشته (سال ۱۳۴۳) به تعداد ۸۳ رشته (سال ۱۳۸۴) ارتقا یافت.

 

توسعه‌ی فضاها:

دانشگاه الزهرا(س) با وسعتی معادل ۹ هکتار، ‌افزون بر فضای فیزیکی دانشکده‌ها، دارای: آمفی‌تئاترها، استخرها، رستوران‌ها، غذاخوری‌های آماده، سالن ورزش، بانک، پست و مهد کودک نیز می‌باشد. برای تکمیل این مجموعه از نظر فضای کالبدی، علاوه بر توسعه‌ی زیربنای دانشکده‌های الهیات و ادبیات (۱۵۰۰ متر مربع) و هنر (۳۲۸۵ متر مربع) سالن ورزش چندمنظوره با ۴۰۰۰ متر مربع زیربنا، استخر سرپوشیده‌ی باغ نو به وسعت ۱۰۰۰ متر مربع و ساختمان طرح عمرانی دانشکده‌ی علوم انسانی (ساختمان خوارزمی) دانشگاه الزهرا(س)، در ده طبقه با وسعت ۱۸ متر مربع زیر‌بنا، نیز احداث گردیده است. هم‌چنین پردیس آموزشی راه‌آهن به متراژ ۵ هکتار، بنا بر دستور رئیس‌جمهور و مساعی رئیس دانشگاه به مالکیت دانشگاه در آمده است که در آینده‌ی نزدیک مجموعه‌ی عظیم فرهنگی دانشگاه در آن احداث خواهد شد.

 

دانشکده‌ها:

     دانشکده‌ی ادبیات، زبان‌های خارجه و تاریخ

این دانشکده در سال ۱۳۵۶ تأسیس گردید و در حال حاضر با ۶ گروه آموزشی: زبان انگلیسی، زبان و ادبیات فارسی، زبان فرانسه، ادبیات عارب و تاریخ در ۶ رشته (مقطع کارشناسی) و ۴ رشته (مقطع کارشناسی ارشد) و یک رشته (مقطع دکتری) و زبان‌شناسی همگانی (مقطع کارشناسی ارشد) فعال است.

دانشکده‌ی ادبیات، زبان‌ها و تاریخ‌ها برخوردار از تعداد ۴۵ نفر کادر هیئت علمی رشمی و به همین تعداد استاد مدعو برای تعداد ۱۲۷۶ دانشجو در امر آموزش فعالیت می‌نماید.

این دانشکده دارای دو آزمایشگاه زبان، دو کتابخانه (تخصصی ویژه‌ی گروه تاریخ و عمومی)، مرکز مولتی‌مدیای زبان انگلیسی، سایت کامپیوتری جهت کمک به امر آموزش دانشجویان است.

دانشکده‌ی ادبیات، زبان‌های خارجه و تاریخ

گروه آموزشی رشته‌ی تحصیلی/ شاخه مقطع تحصیلی توضیحات
کارشناسی کارشناسی ارشد دکترا
زبان فرانسه مترجمی زبان فرانسه      
زبان و ادبیات انگلیسی زبان و ادبیات انگلیسی      
آموزش زبان انگلیسی    
زبان و ادبیات فارسی زبان و ادبیات فارسی    
زبان و ادبیات عرب زبان و ادبیات عرب    
تاریخ تاریخ تاریخ در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در دو گرایش تاریخ ایران اسلامی و تاریخ اسلام دانشجو تحت آموزش دارد.
زبان‌شناسی همگانی زبان‌شناسی همگانی      

 

 

 

 دانشکده‌ی تربیت بدنی و علوم ورزشی

این دانشکده در سال ۱۳۷۳ تأسیس شد و با ۳ گروه آموزشی: دبیری تربیت بدنی و علوم ورزشی- تربیت بدنی و علوم ورزشی- تربیت بدنی و علوم ورزشی جانبازان و برخورداری از تعداد ۱۱ نفر کادر هیئت علمی رسمی برای تعداد ۲۵۶ نفر دانشجو، در امر آموزش فعال می‌باشد.

این دانشکده دارای دو سالن ورزشی چندمنظوره، دو استخر سر‌پوشیده و کتابخانه‌ای مشتمل بر بیش از ۲۹۰۰ نسخه کتاب فارسی و بیش از ۷۰۰ کتاب لاتین و نشریات مرتبط می‌باشد که از جمله مراکز آموزشی و کمک‌آموزشی این دانشکده محسوب می‌گردند.

 

دانشکده‌ی تربیت بدنی

گروه آموزشی رشته‌ی تحصیلی/ شاخه مقطع تحصیلی توضیحات
کارشناسی کارشناسی ارشد دکترا
تربیت بدنی و علوم ورزشی تربیت بدنی و علوم ورزشی      
دبیری تربیت بدنی و علوم ورزشی دبیری تربیت بدنی و علوم ورزشی      
تربیت بدنی و علوم ورزشی جانبازان تربیت بدنی و علوم ورزشی جانبازان    

 

 

 دانشکده‌ی علوم اجتماعی و اقتصادی

این دانشکده در سال ۱۳۵۶ تأسیس شد و با ۵ گروه آموزشی: حسابداری، علوم اجتماعی، مدیریت، اقتصاد، مطالعات خانواده و زنان دارای ۵ رشته (مقطع کارشناسی) و ۸ رشته (مقطع کارشناسی ارشد) و ۱ رشته (مقطع دکتری) می‌باشد. این دانشکده با بهره‌مندی از تعداد ۵۰ نفر کادر هیئت علمی رسمی و به همین تعداد استاد مدعو به فعالیت آموزشی خود برای تعداد ۱۸۶۰ دانشجو ادامه می‌دهد.

این دانشکده با فراهم آوردن امکانات کمک‌آموزشی، از جمله: تجهیزات سمعی و بصری، بانک‌های نرم‌افزاری با بیش از ۱۶۵۰ نرم‌افزار تخصصی و عمومی و شبکه‌های اطلاع‌رسانی در ارتقای کیفیت آموزشی دانشجویان خود مؤثر بوده است. هم‌چنین کتابخانه‌ای مشتمل بر ۸۷۰۰ نسخه کتاب فارسی و بیش از ۶۹۰۰ نسخه کتاب لاتین در این دانشکده برای دانشجویان مهیا است.

دانشکده‌ی علوم اجتماعی و اقتصادی

گروه آموزشی رشته‌ی تحصیلی/ شاخه مقطع تحصیلی توضیحات
کارشناسی کارشناسی ارشد دکترا
مدیریت مدیریت/ بازرگانی      
مدیریت بازرگانی/ بازاریابی- مالی      
* مدیریت IT      
علوم اجتماعی پژوهش علوم اجتماعی      
علوم اجتماعی      
جامعه‌شناسی      
اقتصاد علوم اقتصادی نظری      
علوم اقتصادی      
توسعه‌ی اقتصادی و برنامه‌ریزی      
اقتصاد      
مطالعات خانواده مطالعات خانواده      
مطالعات زنان      
حسابداری حسابداری    

 

* رشته‌ی مدیریت IT در مقطع کارشناسی ارشد، بین دانشکده‌ی فنی و مهندسی و دانشکده‌ی علوم اجتماعی و اقتصادی مشترک است.

 

     دانشکده‌ی فنی و مهندسی

دانشکده‌ی فنی و مهندسی در سال ۱۳۷۳ تأسیس شد و با داشتن ۲ گروه آموزشی: مهندسی صنایع و مهندسی کامپیوتر در رشته‌های مهندسی صنایع/ برنامه‌ریزی و تحلیل سیستم، مهندسی کامپیوتر/ نرم‌افزار (مقطع کارشناسی) و مدیریت IT (مقطع کارشناسی ارشد) فعال است.

دانشکده‌ی فنی و مهندسی با برخورداری از تعداد ۱۲ نفر عضو هیئت علمی رسمی و بیشا ز ۳۰ استاد مدعو برای تعداد ۳۳۷ نفر دانشجو به فعالیت آموزشی خود ادامه می‌دهد.

این دانشکده با داشتن مراکز کمک‌آموزشی چون: مرکز کامپیوتر، کارگاه‌های ماشین‌افزار، جوشکاری، ورق‌کاری، اتاق نقشه‌کشی و کتابخانه‌ای مشتمل بر بیش از ۱۱۰۰ نسخه کتاب فارسی و بیش از ۹۷۰ نسخه کتاب لاتین و نشریات مرتبط، به امر آموزش دانشجویان کمک می‌کند.

دانشکده‌ی فنی و مهندسی

گروه آموزشی رشته‌ی تحصیلی/ شاخه مقطع تحصیلی توضیحات
کارشناسی کارشناسی ارشد دکترا
مهندسی صنایع مهندسی صنایع برنامه‌ریزی و تحلیل سیستم      
مهندسی کامپیوتر مهندسی کامپیوتر/ نرم‌افزار      
* مدیریت فناوری (IT)        

 

* رشته‌ی مدیریت IT در مقطع کارشناسی ارشد، بین دانشکده‌ی فنی و مهندسی و دانشکده‌ی علوم اجتماعی و اقتصادی مشترک است.

 

   دانشکده‌ی علوم تربیتی و روان‌شناسی

دانشکده‌ی علوم تربیتی و روان‌شناسی در سال ۱۳۷۳ تأسیس گردید و با برخورداری از ۶ گروه آموزشی: روان‌شناسی، مشاوره و راهنمایی، مدیریت و برنامه‌ریزی آموزشی، روان‌شناسی تربیتی، مدیریت آموزشی و کتابداری در ۴ رشته (مقطع کارشناسی) و ۴ رشته (مقطع کارشناسی ارشد) و ۲ رشته (مقطع دکتری) فعال است.

این دانشکده با بهره‌مندی از تعداد ۴۲ نفر عضو هیئت علمی رشمی و به همین تعداد استاد مدعو برای تعداد ۱۰۷۶ دانشجو در امر آموزش فعال است.

دانشکده‌ی علوم تربیتی دارای مراکزی چون: سمعی و بصری، آزمایشگاه روان‌شناسی و کتابخانه‌ای مشتمل بر بیش از ۸۵۰۰ جلد کتاب فارسی و بیش از ۲۰۰۰ جلد کتاب لاتین و نشریات مرتبط، به عنوان مراکز کمک‌آموزشی می‌باشد.

دانشکده‌ی علوم تربیتی و روان‌شناسی

گروه آموزشی رشته‌ی تحصیلی/ شاخه مقطع تحصیلی توضیحات
کارشناسی کارشناسی ارشد دکترا
روان‌شناسی روان‌شناسی/ روان‌شناسی بالینی- روان‌شناسی و آموزش کودکان استثنایی      
روان‌شناسی عمومی    
علوم تربیتی مشاوره و راهنمایی    
علوم تربیتی/ مدیریت و برنامه‌ریزی آموزشی      
روان‌شناسی تربیتی    
مدیریت آموزشی      
کتابداری        

 

 

     دانشکده‌ی الهیات

این دانشکده در سال ۱۳۸۰ تأسیس گردید و با ۵ گروه آموزشی: فلسفه و حکمت اسلامی- ادیات و عرفان- علوم قرآنی و حدیث- فقه و حقوق اسلامی- تاریخ و تمدن ملل اسلامی در ۵ رشته/ ۵ گرایش (مقطع کارشناسی) و ۱ رشته/ ۱ گرایش (مقطع کارشناسی ارشد) فعال می‌باشد.

دانشکده‌ی الهیات با برخورداری از تعداد ۱۸ نفر عضو هیئت علمی رسمی و به همین تعداد استاد مدعو و ۷۸۸ نفر دانشجو به امر خطیر آموزش ادامه می‌دهد.

در این دانشکده علاوه بر فراهم آوردن دستگاه‌های سمعی و بصری، مرکز کامپیوتر و کتابخانه‌ای مشتمل بر بیش از ۳۰۰۰۰ جلد کتاب فارسی و عربی، بیش از ۶۰۰۰ جلد کتاب لاتین و نشریات مرتبط به عنوان ابزار کمک‌آموزشی برای ارتقای سطح علمی دانشجویان فراهم آمده است.

دانشکده‌ی الهیات

گروه آموزشی رشته‌ی تحصیلی/ شاخه مقطع تحصیلی توضیحات
کارشناسی کارشناسی ارشد دکترا
تاریخ و تمدن ملل اسلامی تاریخ و تمدن ملل اسلامی      
علوم قرآن و حدیث علوم قرآن و حدیث    
ادیات و عرفان ادیان و عرفان      
فلسفه و حکمت اسلامی فلسفه و حکمت اسلامی      
فقه و حقوق اسلامی فقه و حقوق اسلامی      

 

 

     دانشکده‌ی علوم پایه

این دانشکده در سال ۱۳۵۶ تأسیس شد و با برخورداری از ۴ گروه آموزشی: زیست‌شناسی، شیمی، ریاضی و فیزیک در ۵ رشته/ ۲ گرایش (مقطع کارشناسی) و ۵ رشته/ ۹ گرایش (مقطع کارشناسی ارشد) و ۱ رشته/ ۲ گرایش (مقطع دکتری) فعال می‌باشد. این دانشکده با تعداد ۹۱ نفر عضو هیئت علمی رسمی و به همین تعداد استاد مدعو، برای ۱۷۲۸ نفر دانشجو، در امر آموزش فعال است. دانشکده‌ی علوم پایه علاوه بر رصد‌خانه، دارای آزمایشگاه‌های مجهز در رشته‌های:

فیزیک (شامل آزمایشگاه‌های: فیزیک پایه، اپتیک، الکترونیک، فیزیک مدرن لیزر، هسته‌ای و بلور)

زیست‌شناسی (شامل آزمایشگاه‌های: میکروبیولوژی، زیست‌شناسی صنعتی، غذایی، قارچ‌شناسی، بیوشیمی، بافت‌شناسی تشریح، مورفولوژی، سیستماتیک گیاهی، زیست گیاهی، تحقیقات گیاهی، ایمونولوژی، ویروس‌شناسی، فیزیولوژی گیاهی، فیزیولوژی جانوری)

شیمی (شامل آزمایشگاه‌های: شیمی عمومی، شیمی تجزیه، شیمی آلی، شیمی فیزیک، شیمی معدنی، آنالیز دستگاهی و آزمایشگاه تحقیقاتی: شیمی آلی، شیمی معدنی، تجزیه، شیمی فیزیک ویژه‌ی دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد) می‌باشد و برای رشته‌ی ریاضی نیز یک مرکز آموزش کامپیوتر جهت بهره‌برداری دانشجویان در دروس مرتبط ایجاد شده است.

دانشکده‌ی علوم پایه مجهز به کتابخانه‌ای مشتمل بر بیش از ۲۵۰۰ نسخه کتاب فارسی و بیش از ۳۰۰۰ نسخه کتاب لاتین و نشریات مرتبط می‌باشد.

دانشکده‌ی علوم پایه

گروه آموزشی رشته‌ی تحصیلی/ شاخه مقطع تحصیلی توضیحات
کارشناسی کارشناسی ارشد دکترا
ریاضی ریاضی/ محض- دبیری      
ریاضی محض      
ریاضی کاربردی      
شیمی شیمی/ محض      
شیمی محض/ تجزیه- شیمی‌فیزیک      
شیمی محض/ آلی- معدنی      
زیست زیست‌شناسی/ علوم گیاهی      
زیست‌شناسی سلولی‌مولکولی/ میکروبیولوژی- بیوتکنولوژی- ژنتیک      
زیست‌شناسی/ گیاهی میکروبیولوژی- بیوشیمی      
فیزیک فیزیک کاربردی      
فیزیک حالت جامد- ذرات بنیادی      

 

 

     دانشکده‌ی هنر

این دانشکده در سال ۱۳۶۵ تأسیس شد و با ۶ گروه آموزشی: طراحی صنعتی، صنایع دستی، ارتباط تصویری، طراحی لباس و چاپ پارچه، نقاشی و پژوهش هنر در ۵ رشته (مقطع کارشناسی) و ۴ رشته (مقطع کارشناسی ارشد) و ۱ رشته (مقطع دکتری) فعال اتس. این دانشکده با برخورداری از تعداد ۲۸ نفر عضو هیئت علمی رسمی و به همینت تعداد استاد مدعو برای ۱۰۱۱ دانشجو، به امر آموزش و پژوهش ادامه می‌دهد.

دانشکده‌ی هنر علاوه بر فراهم آوردن تجهیزات سمعی و بصری، واحد زیراکس، اتاق کامپیوتر و اتاق انیمیشن با ایجاد کتابخانه‌ای مشتمل بر بیش از ۷۰۰۰ نسخه کتاب فارسی و بیش از ۷۸۰۰ نسخه کتاب لاتین و نشریات مرتبط در کمک به امر آموزش دانشجویان کوشا است.

دانشکده‌ی هنر

گروه آموزشی رشته‌ی تحصیلی/ شاخه مقطع تحصیلی توضیحات
کارشناسی کارشناسی ارشد دکترا
ارتباط تصویری ارتباط تصویری    
طراحی پارچه و لباس طراحی پارچه و لباس    
صنایع دستی صنایع دستی    
طراحی صنعتی طراحی صنعتی    
نقاشی نقاشی    
پژوهش هنر پژوهش هنر    

 

 

   پژوهشکده‌ی زنان:

پژوهشکده‌ی زنان دانشگاه الزهرا(س) اولین مرکز علمی- پژوهشی است که با موافقت قطعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تأسیس شده و به منظور سامان‌دهی تحقیقات پیرامون مسایل زنان و ارائه‌ی راهبردهای اجرایی در خصوص مسایل و مشکلات آنان به مسئولان در تاریخ ۱/۲/۷۷ شروع به کار کرده است.

گروه‌های تحقیقاتی مصوب در پژوهشکده شامل چهار گروه پژوهشی است که عبارتند از: گروه علوم اجتماعی و توسعه، گروه خانواده درمانی، گروه روان‌شناسی و علوم تربیتی و گروه زیست‌پزشکی

– کتابخانه:

این پژوهشکده دارای کتابخانه‌ی تخصصی مطالعات زنان با ۳۰۰۰ عنوان کتاب فارسی و لاتین و اشتراک ۲۳ عنوان نشریه مربوط به مسایل زنان است و از فضای مناسب برای انجام تحقیقات برخوردار است.

– آزمایشگاه:

آزمایشگاه تحقیقاتی مجهزی نیز در اختیار گروه زیست‌پزشکی می‌باشد که در حال حاضر طرح استخراج ماده‌ی آنتی‌اکسیدان آستاگزانتین و اثرات درمانی آن بر روی سرطان سینه در دست اجرا می‌باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *