دانشگاه امام صادق علیه السلام

به گزارش سایت موسسه حرف آخر، معرفی دانشگاه امام صادق علیه السلام به این شرح است:


www.isu.ac.ir


تاریخچه دانشگاه امام صادق علیه السلام
دانشگاه امام صادق علیه السلام که حاصل نیت الهی و همت والای جمعی از بزرگان و اندیشمندان حوزه و دانشگاه است، در طول بیش از ربع قرن فعالیت علمی، آموزشی و پژوهشی کارنامه ای بسیار درخشان از خود برجای گذاشته است. موفقیت دانش آموختگان این دانشگاه در مراکز علمی و پژوهشی داخل و خارج کشور بهترین گواه بر این مدعاست.
دانشگاه امام صادق علیه السلام در سال ۱۳۶۱ شمسی مقارن با سال روز ولادت حضرت محمد مصطفی (صلی الله علیه و آله و سلم) و امام صادق(علیه السلام) به ریاست حضرت آیت الله مهدوی کنی ، شاگرد و یار دیرین حضرت امام خمینی (ره) تشکیل شد. هیات موسس این دانشگاه از میان شخصیت هایی چون حضرت آیه الله خامنه ای ” دام ظله العالی” و حضرات آیات مشکینی، مهدوی کنی، امینی، امامی کاشانی و … بودند.
دانشگاه در ابتدا با در سه رشته معارف اسلامی و تبلیغ (الهیات)، معارف اسلامی و علوم سیاسی، معارف اسلامی و اقتصاد، در مقطع کارشناسی ارشد پیوسته، آغاز به کار کرد. گروهی از جوانان متعهد و مستعد کشور از همان سال های آغاز تاسیس، برای تحصیل به این دانشگاه وارد شدند. دانشگاه امام صادق علیه السلام به دنبال گسترش رشته های تحصیلی و بالا بردن کیفیت و کمیت آموزشی خود، دو رشته دیگر ” معارف اسلامی و مدیریت” و ” معارف اسلامی و حقوق” را در مقطع کارشناسی ارشد به مجموعه رشته های موجود اضافه نمود. این دانشگاه علاوه بر رشته های کارشناسی ارشد پیوسته دارای رشته های کارشناسی ارشد ناپیوسته نیز می باشد که تاکنون دو رشته “اندیشه های سیاسی در اسلام” وابسته به دانشکده معارف اسلامی و علوم سیاسی و «تاریخ تشیع» وابسته به دانشکده معارف اسلامی و فرهنگ و ارتباطات تاسیس و دانشجو گرفته است .
دانشگاه به ایجاد و گسترش دوره های دکتری در رشته های مختلف اهتمام فراوان دارد و در حال حاضر دوره های دکتری علوم اقتصادی (با گرایش های اقتصاد ریاضی، اقتصاد پولی و …) الهیات و معارف اسلامی (با گرایشهای فقه و اصول، فلسفه و کلام و قرآن و حدیث) علوم سیاسی(با گرایش های اندیشه سیاسی اسلام، مطالعات سیاسی جهان اسلام، مطالعات ایران و جامعه شناسی سیاسی)،فرهنگ و ارتباطات، حقوق (با گرایشهای خصوصی و جزا ) در این دانشگاه دایر می باشد.
بیانیه رسالت دانشگاه
دانشگاه امام صادق علیه السلام به عنوان یک دانشگاه اسلامی غیر دولتی، در مجموعه آموزش عالی کشور برای آموزش و توسعه دانش بشری مبتنی برغایت گرائی آفرینش، آموزه های وحیانی و معارف و علوم اسلامی پایه گذاری شده و براین باور است که درتعالیم اسلام و مکتب امام صادق علیه السلام که تبلور ناب آن می باشد، ظرفیت و جامعیتی نهفته است که با کشف، تبیین و کاربردی کردن آن، می توان درعلوم و فنون بشری به ویژه علوم انسانی / اجتماعی تحولی عظیم پدید آورد و درپرتو آن عالمان شایسته و فرهیخته تربیت کرد.
دانشگاه برمبنای اصول و ارزش های اسلامی، علم را نوری خدایی، سرمایه ای والا و مایه کمال و تعالی انسانهای مستعد و مهذب می داند و معتقد است که تعلیم و تعلم همراه با تهذیب نفس، درراستای حرکت انبیاء الهی علیهم السلام و مهمترین رسالت انسان است و تنها با الهی شدن انگیزه ها و هدفها و توام شدن علم و عمل، نقش حقیقی علم در جامعه بشری ایفا خواهد شد.
دانشگاه دور ماندن حوزه های علمیه و دانشگاه ها را ازمعارف یکدیگر، خسارت جبران ناپذیری برای جامعه اسلامی می داند و به عنوان یکی از جلوه های عینی پیوند حوزه و دانشگاه برآن است تا بابهره مندی از دستاوردها و همکاری نخبگان این دو مرکز علمی، دانش آموختگانی دین محور، آگاه به زمان و متعهد به آرمان ها و ارزش های اسلام ناب محمدی صلی الله علیه و آله و سلم تربیت کند و در راستای تعلیم و تبلیغ معارف اسلام و اهل بیت علیهم السلام الگویی نوین ارائه داده و در نظام آموزش عالی و اداره امور جامعه اسلامی تحولی اساسی ایجاد کند .
دانشگاه برای تحقق اهداف وارتقای مستمر کیفیت خود توجه جدی به موارد زیر را ضروری می داند:
– جذب نخبگان : انتخاب دانشجویان برجسته و با استعداد از نظر اخلاقی و علمی، استادان عالم، مومن و مهذب دارای استقلال فکری.
– تقویت ایمان و غیرت دینی، رشد اخلاق اسلامی و تهذیب نفس ازراه هایی مانند ایجاد فضای سالم اعتقادی واخلاقی و ارائه آموزه ها و الگوهای عملی
– اصلاح و ارتقاء مستمر و توسعه برنامه ها و محتوای آموزشی، پژوهش محور کردن آموزشها، کارآمد کردن برنامه ها و دروس و تاسیس دوره های آموزشی جدید در راستای اهداف و براساس نیاز سنجی از جامعه خصوصا درمقاطع تحصیلات تکمیلی.
– تقویت پژوهش به ویژه در جهت تحقق نظام های معرفتی برپایه تعالیم اسلام,گسترش مرزهای علوم اسلامی و تحقیقات میان رشته ای بین علوم اسلامی و علوم انسانی / اجتماعی و ارائه دستاوردهای آن .
– رشد فزاینده علمی از راه هایی مانند تقویت فضای برخوردار از نشاط، انگیزه، خلاقیت و آزاد اندیشی علمی، دانش پژوهی، ترویج روحیه نقادی، انتقاد پذیری و رسیدن به تفاهم، ایجاد بنیه لازم برای کسب مدارج علمی بالاتر و تسهیل دستیابی به منابع
علمی و اطلاعات.
– ارتقاء کیفیت مدیریت دانشگاه باتوجه به مقتضیات و تحولات علمی، اجتماعی و فناوری، تقدم کیفیت بر کمیت برون دادها، مشارکت دانشگاهیان و تخصیص بهینه امتیازات و تسهیلات برپایه اهداف و نظام ارزشیابی.
– تنظیم و تقویت مستمر ارتباط باسایر مراکز علمی، به ویژه مراکز علمی همسو و استفاده کنندگان از خدمات و دستاوردهای دانشگاه شامل مراکز علمی حوزوی و دانشگاهی، نهادها و دستگاه های نظام جمهوری اسلامی ایران، عموم مردم ایران اسلامی و کشورهای اسلامی و سایر کشورهای جهان.
– استفاده از فناوری های جدید برای بالا بردن سرعت، دقت و کارآمدی آموزش و پژوهش و تسهیل ارتباطات علمی، باتوجه به مقتضیات و نیازهای جامعه، بااین تاکید که فناوری همواره نقش ابزاری برای تحقق رسالت دانشگاه داشته باشد.
– متعهد بودن دانش و دانشگاهیان درقبال عدالت، حرمت و کرامت انسانی، حفظ نعمت های الهی و محیط زیست و مشکلات و آلام بشری .
– متعهد بودن دانش و دانشگاهیان درقبال افزایش انسجام اجتماعی، برادری، محبت، نظم اجتماعی، وجدان کار، تعهد پذیری و کاهش و رفع مشکلات جامعه از راه هایی مانند بررسی مستمر نیازها و تغییر و تحولات اجتماعی، کاربردی کردن تحقیقات
بنیادی، ارایه راه کارهای علمی و عملی برای برطرف کردن نیازهای متنوع، متحول و فزاینده جامعه، مقابله با تهاجمات فکری و فرهنگی از موضع تفکر اسلامی، هدایت جامعه به سمت خوداتکایی و افزایش مشارکت مردم در اعتلای نظام اسلامی.
دانشگاه امام صادق علیه السلام به عنوان اولین دانشگاه اسلامی در ایران و برآمده از انقلاب اسلامی، پیروی از ولایت فقیه را درامتداد پیروی از پیامبر اکرم صلی الله علیه و اله و سلم و ائمه اطهار علیهم السلام یکی ازمبانی اساسی خود دانسته و علاوه بر آن، ترکیب خاص هیات امناء و هیات علمی ( متشکل از فرهیختگان حوزه و دانشگاه ) مدیریت عالی، معتبر، نافذ و باثبات و ایجاد فضای مناسب جهت بروز استعدادها و توانمندی های زنان درمدیریت دانشگاهی را از مزیتهای خود می داند و در مقابل مقام معظم رهبری، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و هیات امناء جامعه الامام الصادق علیه السلام پاسخگو است.
دانشگاه بار اصلی تحقق رسالت خود را بردوش اعضاء هیات علمی و مدیران خود دانسته و دراین راستا مشارکت دانشجویان و کارکنان اداری شایسته، کارآمد و سازگار با شرایط دانشگاه را ضروری می داند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *