دانشگاه تبریز

به گزارش سایت موسسه حرف آخر، معرفی  دانشگاه تبریز به این شرح است:


www.tabrizu.ac.ir
دانشگاه تبریز، بعداز دانشگاه تهران اولین دانشگاه مادر و باسابقه ایران به شمار می رود. این دانشگاه شامل ۱۲ دانشکده با عناوین دانشکده علوم تربیتی، دانشکده مکانیک، دانشکده زبانهای خارجی و ادبیات، دانشکده شیمی، دانشکده علوم انسانی و اجتماعی، دانشکده علوم ریاضی، دانشکده فنی، دانشکده فیزیک، دانشکده کشاورزی، دانشکده علوم طبیعی، دانشکده مهندسی برق، دانشکده مهندسی عمران و ۳ آموزشکده ، ۴ مرکز تحقیقاتی بوده و دارای بیش از ۱۱۰۰۰ دانشجو در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری و ۲۰۰ آزمایشگاه تخصصی و عمومی که برخی در دنیا و برخی خاورمیانه منحصر به فرد هستند ، موزه تاریخ و فرهنگ ، حوزه جانور شناسی، حوزه زمین شناسی، مرکز پردازش تصاویر ماهواره ای و مراکز و موسسات تحقیقاتی و پژوهشی بزرگ می باشد. در حال حاضر، تعداد ۵۴ گروه آموزشی در دانشکده هاو آموزشکدههای دانشگاه، تربیت نیروی انسانی و متخصص در ۸۱ رشته در مقطع کارشناسی، ۴۸ رشته در مقطع کارشناسیارشد و ۲۳ رشته در مقطع دکتری را عهده دار می باشند.
دانشکده ادبیات فارسی و زبان های خارجی
این دانشکده ابتدا در دو رشته تحصیلی تاریخ و جغرافیا، و زبان و ادبیات فارسی، فعالیت آموزشی خویش را آغاز کرده و به تدریج با گذشت زمان رشته های تحصیلی دیگری در آن ایجاد گردید.
گروه های آموزشی:
· گروه فرهنگ و زبان های باستانی
· گروه زبان و ادبیات فارسی
· گروه زبان فرانسه
· گروه زبان انگلیسی
· گروه فلسفه
دانشکده ریاضی
تاریخچه دانشکده
اولین گروه از دانشجویان ریاضی دانشگاه تبریز در مهر ماه ۱۳۳۰ به این دانشگاه وارد شدند ، این دانشجویان پس از یک سال تحصیل به علت عدم وجود استاد و امکانات لازم به دانش سرای عالی تهران منتقل گردیدند. در حال حاضر نیز دانشکده علوم ریاضی به غیر از دو رشته آمار و کامپیوتر که در دوره کارشناسی و دوره کارشناسی ارشد پذیرش دانشجو دارند در رشته های ریاضی محض و ریاضی کاربردی هر سه دوره کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری بر پا بوده و مشغول تربیت نیروهای متخصص می باشد.

گروه های آموزشی
·ریاضی محض
·ریاضی کاربردی
·کامپیوتر
·آمار
دانشکده شیمی
· اهداف اصلی و اولیه پروژه ایجاد انستیتو شیمی
الف- ایجاد مرکز پژوهشی مدرن با تجهیزات پیشرفته جهت اجرای پروژه های پژوهشی بنیادی ضمن تربیت افراد متخصص در سطوح فوق لیسانس و دکترای شیمی .
ب- ارائه خدمات علمی و کمک به صنایع شیمیایی و اجرای طرح های تحقیقاتی صنعتی و کاربردی .
ج- تمرکز متخصصین شیمی به تعداد قابل ملاحظه ای شامل هیئت های علمی و پژوهشی در یک محل به منظور استفاده کلیه ارگان ها و نهادهای ذی علاقه کشور از نیروی خلاقه ناشی از همفکری و همیاری آنان در خلاقیت تکنولوژی و سنتز مواد شیمیایی که بصورت انفرادی و پراکنده غیرعملی است.
د- ایجاد کتابخانه ای غنی از مجلات علمی در زمینه شیمی بنیادی، آموزش شیمی و تکنولوژی شیمی بطوریکه پایه و زیربنای تحقیقات در کلیه دامنه های شیمی به ویژه ساخت و سنتز و تهیه مواد اعم از داروئی و غیرداروئی، استخراج مواد آلی و معدنی،
متالوژی، صنایع رنگ، پلیمر، تصفیه آب و پسآب های صنعتی و بطور کلی صنایع شیمیایی که زیربنای توسعه صنعتی و اقتصادی کشور را تشکیل می دهند .
و- اعتلای سطح آموزش دوره لیسانس ، فوق لیسانس و دکترا و بالا بردن ظرفیت دانشجوئی در کلیه مقاطع آموزش شیمی .
· دانشکده کشاورزی
تاریخچه دانشکده
دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز پس از دانشکده کشاورزی دانشگاه تهران از لحاظ قدمت دومین مرکز آموزش عالی در زمینه کشاورزی است که در سال ۱۳۳۴  تاسیس یافت.

 گروه های آموزشی و رشته های تحصیلی موجود:
ده گروه آموزشی در حال حاضر در این دانشکده فعالیت دارند که شامل:
مهندسی آب، اقتصاد کشاورزی، باغبانی، خاکشناسی، زراعت و اصلاح نباتات، علوم دامی، علوم و صنایع غذایی، مهندسی فضای سبز، گیاه پزشکی و ماشین های کشاورزی می باشند.
مدیریت دانشکده کشاورزی
مدیریت دانشکده مشتمل بر رئیس دانشکده، معاون اداری ومالی، معاون پژوهشی، معاون آموزشی، مدیران گروههای آموزشی، مدیریت آموزش، مسئول کتابخانه، رئیس ایستگاه تحقیقاتی خلعتپوشان و رئیس آزمایشگاه های تحصیلات تکمیلی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *