دانشگاه تربیت معلم آذربایجان

 

به گزارش سایت موسسه حرف آخر، معرفی  دانشگاه تربیت معلم آذربایجان به این شرح است:

 

 

Azarbaidjan University of Tarbiat Moallem

 

دانشکده ها 

۱- دانشکده‌ی علوم پایه

دانشکده‌ی علوم پایه با برخورداری از ۵ گروه آموزشی: شیمی، ریاضی، فیزیک، زیست‌شناسی و کشاورزی فعال است. این دانشکده با تعداد ۳۵ نفر عضو هیئت علمی برای تعداد ۴۲۵ نفر دانشجو، در امر آموزش فعال است.

در سال تحصیلی ۸۲- ۸۱ تعداد تقریب دانشجویان دانشکده از قرار زیر بوده است:

* مقطع کارشناسی: ۳۶۵ نفر

* مقطع کارشناسی ارشد: ۶۰ نفر

دانشکده‌ی علوم پایه دارای آزمایشگاه‌های مجهز در رشته‌های: فیزیک (شامل آزمایشگاه‌های: فیزیک پایه‌ی ۱، ۲ و ۳ و الکترونیک، فیزیک جدید، فیزیک هسته‌ای و اپتیک)- زیست‌شناسی (شامل آزمایشگاه بیوتکنولوژی، سلولی‌مولکولی)- شیمی (شامل آزمایشگاه‌های: شیمی عمومی ۱ و ۲، شیمی آلی ۱ و ۲ (جداسازی و شناسایی مواد آلی)، شیمی، فیزیک ۱ و ۲، شیمی معدنی ۱ و ۲، شیمی تجزیه ۱ و ۲ (آنالیز دستگاهی) و آزمایشگاه تحقیقاتی: شیمی آلی، شیمی معدنی، تجزیه، شیمی‌فیزیک ویژه‌ی دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد می‌باشد.

دانشکده‌ی علوم پایه مجهز به کتابخانه‌ای مشتمل بر بیش از ۱۵۹۹ نسخه کتاب فارسی و بیش از ۳۳۰۵ نسخه کتاب لاتین می‌باشد.

تاریخچخ‌ی دانشکده

این دانشکده در سال ۶۹- ۱۳۶۸ فعالیت رسمی خود را هم‌زمان با تأسیس دانشگاه با پذیرش ۳۸ نفر دانشجو در مقطع کارشناسی دبیری ریاضی آغاز کرده است. اکنون در رشته‌های ذیل در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به فعالیت آموزشی مشغول است.

 

 

کارشناسی
ریاضی
فیزیک
شیمی
کشاورزی
زیست

 

 

 

کارشناسی ارشد
فیزیک گرایش اتمی- مولکولی
فیزیک گرایش ذرات بنیادی
فیزیک گرایش کیهان‌شناسی
شیمی آلی
شیمی معدنی
شیمی تجزیه
شیمی فیزیک
ریاضی

 

 

 

گروه‌های آموزشی و مقاطع تحصیلی

در حال حاضر دانشکده‌ی علوم با ۵ گروه شیمی، فیزیک و ریاضی، زیست‌شناسی و کشاورزی فعالیت علمی، آموزشی و پژوهشی خود را ادامه می‌دهد. شرح مختصری از فعالیت گروه‌های سه‌گانه در زیر قابل ملاحظه است.

 

* گروه ریاضی:

این گروه با تأسیس دانشکده‌ی علوم در سال تحصیلی ۶۹- ۱۳۶۸ با پذیرش ۳۸ نفر دانشجو در مقطع کارشناسی راه‌اندازی گردید. هم‌اکنون این گروه در دو مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد دانشجو می‌پذیرد.

 

* گروه فیزیک:

گروه فیزیک دانشکده‌ی علوم در سال ۷۴- ۱۳۷۳ تأسیس گردید و با پذیرش ۵۰ نفر دانشجو در مقطع کارشناسی فیزیک فعالیت خود را شروع نموده است. در سال‌های گذشته ۷ آزمایشگاه که در زمینه‌های مختلف فعالیت داشتند امکانات کمک‌آموزشی گروه را فراهم می‌کردند. هم‌اکنون این گروه در دو مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد دانشجو می‌پذیرد و از سال ۷۹ نیز در مقطع کارشناسی ارشد در گرایش‌های اتمی، مولکولی، ذرات بنیادی و کیهان‌شناسی دانشجو پذیرفته است.

 

* گروه شیمی:

گروه شیمی دانشکده‌ی علوم در سال ۷۵- ۱۳۷۴ تأسیس گردید. همین سال با پذیرش ۳۶ نفر برای دوره‌ی کارشناسی دانشجو پذیرفت و ۹ آزمایشگاه جدید تأسیس کرد. در حال حاضر این گروه در دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد می‌پذیرد و ۱۰۸ دانشجو در مقطع کارشناسی شیمی محض اشتغال دارند و در مقطع کارشناسی ارشد شیمی در گرایش‌های آلی، شیمی تجزیه، شیمی‌فیزیک و شیمی معدنی دانشجو پذیرفته است.

 

* گروه کشاورزی:

گروه زیست‌شناسی در سال ۱۳۷۷ رسماً فعالیت خود را شروع نموده است. علاوه بر انجام پژوهش و تحقیق در زمینه‌ی بیوتکنولوژی و کشاورزی، مدیریت و نظارت بر فعالیت‌های فضای سبز و باغات دانشگاه را بر عهده دارد. این دانشگاه با دارا بودن بیش از پانصد هکتار زمین قابل کشت، از توان بالقوه‌ای برای احداث گلخانه،‌باغ و آزمایشگاه‌های تحقیقاتی کشاورزی برخوردار است که گروه کشاورزی فعالیت خویش را در این ابعاد متمرکز نموده است و در آینده‌ای نزدیک در رشته‌ی بیوتکنولوژی و گیاه‌پزشکی دانشجو خواهد پذیرفت.

 

آزمایشگاه‌های گروه فیزیک ۷ باب می‌باشند و سرویس‌های لازم را به دانشجویان کارشناسی، کارشناسی ارشد ارائه می‌دهند. این آزمایشگاه‌ها عبارتند از:

آزمایشگاه فیزیک پایه‌ی ۱

آزمایشگاه فیزیک پایه‌ی ۲

آزمایشگاه فیزیک پایه‌ی ۳

آزمایشگاه فیزیک هسته‌ای

آزمایشگاه فیزیک مدرن

آزمایشگاه الکترونیک

آزمایشگاه لیزر

 

 

 

 

 

 

 

۲- دانشکده‌ی ادبیات و علوم انسانی

این دانشکده فعالیت رسمی خود را از سال تحصیلی ۶۹- ۱۳۶۸ با پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی دبیری زبان و ادبیات فارسی آغاز کرده است. در حال حاضر با سه گروه آموزشی زبان و ادبیات فارسی، زبان و ادبیان انگلیسی، زبان و ادبیات عرب به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

۱) گروه زبان و ادبیات فارسی:

این گروه در سال ۶۸  با پذیرش ۳۶ دانشجو در مقطع کارشناسی دبیری زبان و ادبیات فارسی فعالیت خود را شروع نموده است. هم‌اکنون در این گروه ۵۰ نفر در دوره‌ی روزانه و ۷۳ نفر در دوره‌ی شبانه به تحصیل اشتغال دارند و از سال ۷۹ نیز در مقطع کارشناسی ارشد دانشجو پذیرفته که هم‌اکنون ۱۰ نفر در این مقطع مشغول به تحصیل هستند و از برنامه‌ی ده‌ساله‌ی دانشکده پذیرش دانشجو در مقطع دکتری به تصویب رسیده است.

 

۲) گروه آموزش زبان انگلیسی:

این گروه در سال ۷۰- ۱۳۶۹ با پذیرش ۷۲ دانشجو در مقطع کارشناسی زبان و ادبیات اگلیسی (روزانه، شبانه) فعالیت خود را شروع نموده است. هم‌اکنون ۹۴ نفر در دوره‌ی روزانه در مقطع کارشناسی و ۹۲ نفر در دوره‌ی شبانه اشتغال به تحصیل دارند که در سال تحصیلی ۸۳- ۱۳۸۲ تعداد ۱۴ نفر (طرح معلمان) در مقطع کارشناسی ناپیوسته مشغول به تحصیل می‌باشند و از سال تحصیلی ۸۴- ۱۳۸۳ در مقطع کارشناسی ارشد نیز دانشجو پذیرفته خواهد شد. این گروه دارای آزمایشگاه زبان با گنجایش ۵۰ نفر است که دانشجویان جهت مکالمه و یادگیری زبان از تجهیزات و امکانات آن استفاده می‌کنند.

 

۳) گروه آموزشی زبان و ادبیات عرب:

این گروه در سال ۷۴- ۱۳۷۳ با پذیرش ۳۹ دانشجو در مقطع کارشناسی فعالیت خود را آغاز نموده است و در سال جاری ۱۳۸۰ نیز در مقطع کارشناسی ناپیوسته اقدام به جذب رشته‌ی دبیری ادبیات عرب کرده است. این گروه دارای آزمایشگاه مجهز زبان عربی است که دانشجویان جهت مکالمه و یادگیری زبان عربی از تجهیزات و امکانات آن استفاده می‌کنند.

 

۳- دانشکده‌ی فن‌آوری اطلاعات

۴- دانشکده‌ی الهیات

این دانشکده فعالیت رسمی خود را از سال تحصیلی ۷۰- ۶۹ با پذیرش ۳۸ نفر دانشجو در رشته‌ی دبیری الهیات و معارف اسلامی آغاز کرده است. در حال حاضر با سه گروه آموزشی الهیات و معارف اسلامی (گرایش ادیان و عرفان- فلسفه و کلام اسلامی)- تربیت معلم قرآن مجید- زبان و ادبیات عرب به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

 

گروه آموزش الهیات و معارف اسلامی (فلسفه و کلام اسلامی)

این گروه در سال ۷۰- ۶۹ با پذیرش ۳۸ نفر دانشجو در مقطع کارشناسی دبیری الهیات و معارف اسلامی فعالیت خود را شروع نموده است و هم‌اکنون در این گروه ۴۴۶ دانشجو در مقطع کارشناسی در دو گرایش ادیان و عرفان- فلسفه و کلام اسلامی به تحصیل اشتغال دارند و از سال ۷۹ نیز مقطع کارشناسی ارشد دانشجو پذیرفته است. این گروه از خدمات آموزشی و پژوهشی نه نفر عضو هیئت علمی بهره می‌گیرد.

 

 

تعداد دانشجویان در مقطع کارشناسی   تعداد دانشجویان در مقطع کارشناسی
 

جنس

روزانه شبانه کل جنس روزانه شبانه کل
زن ۱۵۶ ۱۴۵ ۴۴۶ زن ۴ ۸
مرد ۹۶ ۴۹ مرد ۴

 

 

      گروه تربیت معلم قرآن مجید

این گروه در سال ۷۴- ۷۳ با پذیرش ۴۰ نفر دانشجو در مقطع کارشناسی فعالیت خود را آغاز نموده است و هم‌اکنون در این گروه ۱۲۳ نفر دانشجو در این گروه آمخوزشی به تحصیل اشتغال دارند.

این گروه از خدمات آموزشی و پژوهشی پنج نفر عضو هیئت علمی بهره می‌گیرد.

 

 

تعداد دانشجویان در مقطع کارشناسی
جنس روزانه شبانه کل
زن ۹۰ ۱۲۳
مرد ۳۳

 

 

گروه آموزش الهیات و معارف اسلامی (ادیان و عرفان)

این گروه در سال ۷۰- ۶۹ با پذیرش نفر دانشجو در مقطع کارشناسی دبیری الهیات و معارف اسلامی فعالیت خود را شروع نموده است و هم‌اکنون در این گروه ۴۴۶ دانشجو در مقطع کارشناسی در دو گرایش ادیان و عرفان- فلسفه و کلام اسلامی به تحصیل اشتغال دارند و از سال ۷۹ نیز در مقطع کارشناسی ارشد دانشجو پذیرفته است. این گروه از خدمات آموزشی و پژوهشی نه نفر عضو هیئت علمی بهره می‌گیرد.

 

گروه معارف اسلامی:

این گروه در سال ۷۴- ۷۳ با پذیرش ۴۰ نفر دانشجو در مقطع کارشناسی فعالیت خود را آغاز نموده است و هم‌اکنون در این گروه ۱۲۳ نفر دانشجو در این گروه آموزشی به تحصیل اشتغال دارند.

این گروه از خدمات آموزشی و پژوهشی پنج نفر عضو هیئت علمی بهره می‌گیرد.

 

۵- دانشکده‌ی فنی و مهندسی

این دانشکده فعالیت رسمی خود را از سال تحصیلی ۷۴- ۷۳ با پذیرش ۴۰ دانشجو در رشته‌ی دبیر فنی عمران آغاز کرد. دانشجویان بعدی تحت عنوان مهندسی عمران ستاره‌دار پذیرش شدند که پاره‌ای از آن‌ها به صورت دبیر فنی جذب آموزش و پرورش شدند. در سال ۷۹ دانشجویان مهندسی عمران و هم‌زمان با آن دانشجویان مهندسی برق- قدرت وارد دانشگاه شدند. دانشجویان مهندسی عمران- سازه در مقطع کارشناسی ارشد از مهر‌ماه ۸۴ پذیرش می‌شوند و نسبت به اخذ دانشجو در رشته‌ی مهندسی برق- قدرت در مقطع کاست. دانشجویان گروه مهندسی عمران این دانشکده در مسابقات بتن دانشجویان ACI و ICI حائز رتبه‌های اول و دوم در سطح کشور بوده است.

گروه مهندسی برق موافقت اصولی گروه پژوهشی پردازش و ارتباطات را اخذ کرده است و نیز میزبان دومین کنفرانس بین‌المللی مسائل فنی و فیزیک در مهندسی قدرت (۲۰۰۴-TPE) بوده است. در حال حاضر دانشکده با سه گروه آموزشی عمران، برق و مکانیک با حدود ۲۰ نفر عضو هیئت علمی شاغل و بورسیه و با حدود ۳۸۰ دانشجو (روزانه و شبانه) به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *