دانشگاه تربیت معلم تهران

به گزارش سایت موسسه حرف آخر، معرفی دانشگاه تربیت معلم تهران به این شرح است:


http://portal.khu.ac.ir/portal/faces/public/portal/
دانشگاه تربیت معلم تهران یکی از دانشگاه های وزارت علوم تحقیقات و فناوری ایران است. این دانشگاه در رشته های مختلف علوم پایه، انسانی، تربیتی و مهندسی در مقاطع مختلف از کاردانی تا دکتری دانشجو می پذیرد.
تغییر نام دانشگاه
علاوه بر تغییر نام دانشگاه از دارالمعلمین به دارالمعلمین عالی، سپس به دانش سرای عالی، سپس به سازمان تربیت معلم و تحقیقات تربیتی، سپس مجدداً به دانش سرای عالی، و نهایتاً به دانشگاه تربیت معلم تهران، از اواخر دهه هفتاد تلاش شده است تا نام دانشگاه به »دانشگاه خوارزمی« تغییر یابد در سال ۱۳۸۱ و ۱۳۸۲ شورای گسترش آموزش عالی تغییر اسم این دانشگاه را تصویب و ابلاغ کرد به نحوی که تابلوی دانشگاه و سربرگ نامه های اداری دانشگاه نیز تغییر یافت؛ ولی این تغییر مورد پذیرش شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار نگرفت و در نتیجه تابلوی دانشگاه مجدداً به حالت سابق بازگشت و تلاش برای تغییر رسمی نام دانشگاه همچنان ادامه دارد. از جمله استدلالهای مسئولان دانشگاه برای این تغییر آن است که:
· نام ابتدایی تربیت معلم در راستای هدف دانشگاه (یعنی آموزش معلم) بوده است. اما در حال حاضر تنها ۵ درصد از رشته های دانشگاه را رشته های دبیری تشکیل می دهند و دانشگاه فعالیتی شبیه به سایر دانشگاه های زیر نظر وزارت علوم دارد.
· نام دانشگاه تربیت معلم همچنان باعث سوء تفاهم می شود و مانعی است بر سر راه ارتباط مؤثر دانشگاه با صنعت و جذب بودجه های پژوهشی و پروژه های صنعتی چرا که عمده افراد تصور می کنند دانشگاه صرفاً معلم و دبیر تربیت میکند و یک دانشگاه واقعی نیست.
· نام دانشگاه همچنین در جذب دانشجو مشکل ایجاد میکند چرا که عموم داوطلبان کنکور نیز تصور می کنند دانشگاه یک مرکز تربیت معلم است.
پردیس
دانشگاه دارای دو پردیس است.
·پردیس تهران واقع درخیابان شهید مفتح جنوبی با مساحت ۵ هکتار که براساس طرح مهندسی، رفک روسی تبار ساخته شده است.
· پردیس حصارکرج با مساحت ۲۷۰ هکتار که عملیات احداث آن از سال ۱۳۵۵ آغاز شد. این پردیس دارای منازل سازمانی اساتید و کارکنان، ۲۳ بلوک خوابگاه دانشجویی، استخر سرپوشیده، مجتمع ورزشی، ساختمان مرکزی، ساختمان دانشکده هاست. کلنگ احداث کتابخانه مرکزی و سالن همایش های دانشگاه نیز در این پردیس در بهمن ۱۳۸۷ زده شد.
بخش عمده ای از فعالیت اداری و آموزشی و پژوهشی دانشگاه در حال حاضر در حصارک انجام می شود و پردیس تهران بیشتر برای دانشجویان مقطع شبانه، برخی کلاس های تحصیلات تکمیلی و نیز برخی امور اداری استفاده می شود.
دانشکده ها
این دانشگاه دارای هفت دانشکده با رشته های مختلف می باشد. دانشکده های آن عبارتند از:
· دانشکده فنی مهندسی، شامل گروههای آموزشی مهندسی عمران، مهندسی کامپیوتر، و مهندسی صنایع.
· دانشکده علوم، شامل گروه های آموزشی زمین شناسی، زیست شناسی، و فیزیک.
· دانشکده علوم ریاضی و کامپیوتر، شامل گروههای آموزشی گرایش های رشته ریاضی (محض، کاربردی و دبیری) و علوم کامپیوتر.
· دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی، شامل هشت گروه آموزشی: روانشناسی، روانشناسی تربیتی، راهنمایی و مشاوره، کتابداری و اطلاع رسانی، تکنولوژی آموزشی، مدیریت آموزشی، بنیادهای آموزش و پرورش، و برنامه ریزی درسی
و آموزشی.
· دانشکده ادبیات و علوم انسانی، شامل هشت گروه آموزشی تاریخ، جغرافیا، دین و فلسفه، زبان و ادبیات فارسی، زبان های خارجی، زبان و ادبیات عرب، جامعه شناسی، حقوق و علوم سیاسی، و معارف اسلامی.
· دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی.
· دانشکده شیمی
دانشگاه همچنین دارای چهار پژوهشکده به شرح زیر است:
·پژوهشکده پلاسما
·پژوهشکده علوم کاربردی
·پژوهشکده علوم حرکتی
·پژوهشکده فلسفه و علوم تطبیقی
دانشگاه چهار مؤسسه پژوهشی و دو قطب علمی نیز داراست:
· مؤسسه تحقیقات ریاضی دکتر مصاحب
· مؤسسه تحقیقات تربیتی
· موسسه زبان های خارجی
· موسسه پژوهشی زبان و ادبیات فارسی بهار
· قطب علمی تحلیل فضایی مخاطرات محیطی
· قطب علمی روانشناسی استرس
مفاخر
از میان مفاخر تاریخ دانشگاه می توان به افراد زیر اشاره کرد:
·پروین اعتصامی، وی پس از نوروز ۱۳۱۵ خورشیدی یعنی در زمان ریاست دکتر عیسی صدیق بر دانش سرای عالی، به عنوان مدیر کتابخانه دانش سرای عالی مدتی در سالهای ۱۳۱۵و ۱۳۱۶ به فعالیت پرداخت و نظم و ترتیب کتابخانه در زمان مدیریت وی زبان زد دانشجویان و اساتید بود. گفته می شود پروین بر پشت جلد برخی کتاب ها اظهار نظرهایی می نوشت که شاید هنوز باقی باشد، البته آن کتا بها به کتابخانه ادبیات دانشگاه تهران منتقل شده اند.
· محمد علی رجایی، دانش آموخته دانش سرای عالی
· عبدالعظیم قریب، مدرس فارسی دارالمعلمین و دانش سرای عالی،
· غلامحسین مصاحب، مدرس دانش سرای عالی و بنیان گذار مؤسسه تحقیقات ریاضی دکتر مصاحب ویژگی های منحصر به فرد دانشگاه تربیت معلم تنها دانشگاه کشور است که در رشته ریاضیات در مقطع دکترای پیوسته دانشجو می پذیرد.
ایجاد رشته های جدید
در سال ۱۳۸۹ شورای گسترش آموزش عالی با تاسیس زبان وادبیات انگلیسی ودر مقطع کارشناسی ارشد رشته علوم تصمیم و مهندسی دانش در دانشگاه تربیت معلم موافقت نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *