دانشگاه حضرت معصومه(س)

 

به گزارش سایت موسسه حرف آخر، معرفی دانشگاه حضرت معصومه(س) به این شرح است:


www.hmu.ac.ir

این دانشگاه که اولین دانشگاه دخترانه پس از پیروزی انقلاب اسلامی است بر مبنای نیازها، ظرفیت ها و چشم اندازها در استان تأسیس گردیده و هم اینک طرح توسعه این دانشگاه با اختصاص صد هکتار زمین و آغاز عملیات عمرانی با جدیت دنبال می شود. ارائه خدمات آموزشی و پژوهشی مورد نیاز زنان جامعه و تربیت نیروهای متعهد و کارآمد برای مدیریت آتی کشور به خصوص در حوزه زنان از مهمترین دغدغه های این دانشگاه به شمار می رود.
همچنین این دانشگاه با استفاده از ظرفیت های استان در زمینه های دینی و مذهبی، پرداختن به مسائل اخلاقی و تربیت دینی دانشجویان و کسب توأم علم و اخلاق را در برنامه کاری خود قرار داده است.
در حال حاضر رشته های درسی دانشگاه حقوق، مدیریت بازرگانی، حسابداری و مترجمی زبان انگلیسی می باشد. با توجه به تدوین طرح بیست ساله دانشگاه، رشته های مورد نیاز استان و کشور به خصوص در حوزه زنان در قالب چهار گروه تحصیلی علوم انسانی، علوم پایه، فنی مهندسی و هنر مورد توجه قرار گرفته است.
لازم به ذکر است: تأسیس پژوهشکده زنان که مطالعات حوزه زنان و خانواده را دنبال می نماید از برنامه های آینده این دانشگاه است که
پس از شکل گیری دانشکده ها تحقق می یابد.

چشم اندازهای توسعه دانشگاه
با توجه به رویکردهای موجود در خصوص به حداقل رسانیدن دغدغه های اخلاقی در دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی کشور، دانشگاه حضرت معصومه(س) به عنوان نخستین دانشگاه دخترانه پویای پس از انقلاب اسلامی و دومین دانشگاه پس از دانشگاه الزهراء(س) می بایست از هر جهت الگو پیش روی سایر دانشگاه های در آستانه تأسیس باشد. با توجه به نیازها و ضرورت های کشور و استان و با توجه به قابلیت های فراوان موجود، توسعه دانشگاه در ابعاد آموزشی، پژوهشی ضرورتی اجتناب ناپذیر به شمار می رود.
از مهمترین اهداف دانشگاه در بعد آموزش، تأمین نیروی انسانی و متخصص و ایجاد هرم اعضای هیأت علمی بوده است . در همین راستا استخدام و تأمین کادر علمی دانشگاه در دستور کارگروه های آموزشی قرار گرفته است. ایجاد رشته های مورد نیاز و گسترش مراکز آموزش عالی وابسته به دانشگاه از جمله برنامه هایی است که با جدیت پیگیری می شود. ارتقای کیفیت آموزش در دانشگاه یکی از دغدغه های بسیار مهم و اساسی است که از بدو تأسیس تاکنون مورد توجه قرارگرفته و هماکنون نیز در حال پیگیری است. به همین منظور برگزاری دوره های ضمن خدمت برای اعضای هیأت علمی، اجرای برنامه نظارت کیفی آموزش در دانشگاه، استخدام نیروهای متخصّص و تشویق و اعطای بورس برای ادامه تحصیل مربیان دانشگاه به عنوان راه کارهای اصلی مدنظر قرار گرفته و در برنامه ها لحاظ می گردد.
نظر به اینکه پژوهش از ارکان نظام آموزش عالی است از این رو دانشگاه به عنوان یک ضرورت اصلی ایجاد پژوهشگاه بین المللی زنان را
در دستور کار قرار داده و برای انجام مطالعات و فعالیت های پژوهشی اهدافی از جمله تلاش در جهت تولید علم برای حل مسائل و
مشکلات زنان و تربیت پژوهشگر به عنوان دو هدف اصلی مدنظر قرار داده است.
در همین راستا ایجاد امکانات و بسترهای پژوهشی، انتشار کتب، مقالات و مجلات علمی پژوهشی، برگزاری همایش های علمی بین
المللی، فراهم آوردن امکان حضور پژوهشگران دانشگاه در همایش های بین المللی معتبر، ایجاد فرصت های مطالعاتی و تبادل استاد و
دانشجو از طریق برقراری ارتباط با سایر مراکز علمی معتبر جهان از برنامه های جدی دانشگاه در سال های آینده می باشد.
گروه های آموزشی
·حقوق
·مدیریت بازرگانی
·حسابداری
·مترجمی زبان انگلیسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *