دانشگاه سوره

 

به گزارش سایت موسسه حرف آخر، دانشگاه سوره به این شرح است:

http://www.soore.ac.ir

دانشگاه سوره

تاریخچه

دانشگاه سوره به عنوان یکی از موسسه های آموزشی عالی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ، با هدف احیای حکمت دینی و معنوی و با شناسایی و بهره گیری از استادان بزرگ علمی و تجربی جهت پرورش هنرمندان جوان و خلاق از سال ۱۳۷۲ با جذب دانشجو در دوره های کاردانی و کارشناسی رشته های سینما، نمایش، معماری ، صنایع دستی ، موسیقی ، مجسمه سازی، گرافیک و نقاشی توسط حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی شروع به فعالیت کرد .

سوره در یک نگاه

دانشگاه سوره در حال حاضر دارای سه دانشکده ی هنر، معماری ، فرهنگ و ارتباطات و همچنین پژوهشکده ی مطالعات هنراسلامی ، مرکز مطالعات فرهنگی جوانان و مرکز مطالعات معماری ایران و ایتالیا می باشد که با بیش از هشت هزار فارغ التحصیل در رشته های مختلف در حال فعالیت در شهر تهران است .

مجموعه دانشگاه سوره با همکاری بیش از صد پرسنل (کارمندان، معاونان، مدیران و هیات رئیسه، هیات امناء )، ۴۳ هیات علمی تمام وقت و بیش از ۳۰۰ نفر استاد مدعو برجسته ، در حال خدمت رسانی ، به بیش از ۳۰۰۰ دانشجوی این دانشگاه است .

امکانات و تجهیزات

دانشگاه سوره دارای لابراتور عکاسی (سیاه و سفید و رنگی ) و عکاسی دیجیتالی ، کارگاه های سفال ، چاپ دستی ( سیلک و پاتیک) ، چوب نساجی، بافت فرش، تراش سنگ، تراش شیشه، لعاب، سرامیک، رنگرزی، جواهرسازی، نقشه کشی، عروسکی، آتلیه و کارگاه های معماری، سایت رایانه، کتابخانه مرکزی، پلاتوهای نمایش، سالن های سینما، اجتماعات، مطالعه، اجرا، اتاق تدوین فیلم و ویدئو، کانون های فرهنگی و دانشجویی، سالن ورزش و نمازخانه ، ۱۳ آتلیه معماری و نگارخانه آیه می باشد .

فعالیت های فرهنگی و بین المللی

دانشگاه سوره در راستای تحقق اهداف تعیین شده خود ، فعالیت های فرهنگی و هنری بسیاری داشته است. تشکیل اردو های فرهنگی و زیارتی، بسیج دانشجویی، گروه دانشجویی صبح روشن، برگزاری مسابقات ، جشنواره ها و نمایشگاه های بین المللی، برپایی جشن ازدواج دانشجویی، جشنواره های قرآن، و نمایشگاه بین المللی قرآن کریم، شبهای احیاء، دوره های آموزشی دینی و فرهنگی، انتشار تولیدات فرهنگی، انتشار مجله پژوهشی رهپویه هنر، برگزاری جلسات نقد فیلم و کارگاه های هنری، همکاری با دانشگاه های داخلی و خارجی، تبادل استاد و دانشجو، برگزاری هفته فیلم هلند و کشورهای آلمانی زبان، برگزاری جشنواره های فیلم سوره و سایه و تئاتر سوره ، همکاری در تولید فیلم دانشجویی با دانشگاه کنراد ولف آلمان ، تبادل هیات علمی و برگزاری کارگاه های آموزشی با دانشگاه های ساپینزا، ناپل و جنوا در ایتالیا و همچنین بیلگی ترکیه دانشگاه هنر بغداد در عراق، دانشگاه هنر شلوخوف در روسیه از جمله اقدامات دانشگاه سوره در حوزه داخل و خارج از کشور است .

دانشکده معماری

از بدو تاسیس دانشگاه سوره در سال ۱۳۷۲، گروه معماری فعالیت آموزشی خود را در مقطع کاردانی آغاز کرد. با توجه به سیاست سازمان تبلیغات اسلامی ، و نیاز حوزه هنری و استقبال گسترده دانشجویان، دانشکده معماری در سال ۱۳۸۰ تاسیس شد. این دانشکده اکنون دارای گروه های کارشناسی پیوسته معماری ، کارشناسی پیوسته معماری داخلی، کارشناسی ناپیوسته معماری، کارشناسی ارشد معماری اسلامی ، مهندسی معماری و معماری داخلی است.

دانشکده هنر

دانشکده هنر نخستین دانشگاه سوره می باشد که از زمان تاسیس (۱۳۷۲) به جذب دانشجو در مقاطع کاردانی و کارشناسی پیوسته و ناپیوسته و کارشناسی ارشد پرداخته است .

اکنون پس از گذشت ۱۹ سال از سابقه علمی – آموزشی این دانشکده به پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد در رشته های سینما، تصویرمتحرک (انیمیشن) ، ادبیات نمایشی ، هنر اسلامی ، نقاشی ، ارتباط تصویری(گرافیک)، و صنایع دستی ، و در مقطع کارشناسی در رشته های سینما ، نمایش (ادبیات نمایشی -عروسکی – طراحی صحنه – کارگردانی)، گرافیک ، هنراسلامی، کتابت و نگارگری و نقاشی و از مقطع کارشناسی ناپیوسته ارتباط تصویری (گرافیک) می پردازد.

دانشکده فرهنگ و ارتباطات

دانشکده فرهنگ و ارتباطات از سال ۱۳۹۰ با ادغام دو دانشکده امور فرهنگی و ارتباطات راه اندازی شد. دانشکده امور فرهنگی که سنگ بنای آن با رشته مدیریت فرهنگی و هنری در سال ۱۳۸۰ گذاشته شد، در سال ۱۳۸۸ به پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ناپیوسته مدیریت امور فرهنگی و هنری و در سال ۱۳۹۲ در رشته روابط عمومی ناپیوسته پرداخت. دانشکده ارتباطات نیز که از سال ۱۳۸۶ تاسیس شد دارای سه رشته روابط عمومی، روزنامه نگاری در مقطع کارشناسی و تبلیغ و ارتباطات فرهنگی و رشته مدیریت رسانه در مقطع کارشناسی ارشد بود. با ادغام این دو دانشکده ، اکنون دانشکده فرهنگ و ارتباطات دارای ۷ رشته تحصیلی است.

با توجه به موافقت اصولی دفتر گسترش وزارت علوم و در صورت اخذ مجوزهای دیگر ، این دانشکده در صدد است برای سال تحصیلی ۱۳۹۳ رشته امور فرهنگی و حقوق رسانه را درمقطع کارشناسی ارشد و مدیریت تبلیغات فرهنگی و برنامه ریزی امور فرهنگی را در مقطع کارشناسی ناپیوسته راه اندازی کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *