دانشگاه شهید مطهری

 

به گزارش سایت موسسه حرف آخر، معرفی دانشگاه شهید مطهری به این شرح است:

http://www.motahari.ac.ir

 

دانشگاه شهید مطهری

دانشگاه شهید مطهری مدرسه بزرگی با بنای ارزنده از قرن سیزدهم هجری قمری در تهران است. ساختمان بنای معظم مدرسه در دوران ناصرالدین شاه قاجار در ۱۲۹۶ ه. ق. توسط صدراعظم وقت میرزا حسین خان سپهسالار شروع شد و پس از مرگ وی برادرش میرزا یحیی خان مشیرالدوله ساختمان آن را به اتمام رسانید. مدرسه سپهسالار در جنوب کاخ بهارستان در ضلع شرقی میدان بهارستان ساخته‌ شد و تمامی این بناهای تاریخی در قسمتی از اراضی باغ سردار ساخته شده‌است.

مدرسه سپهسالار مشتمل بر مسجد سپهسالار، مکتب‌خانه و کتابخانه ‌است. کتابخانه آن به دلیل داشتن نسخ خطی بی‌نظیر اهمیت خاصی دارد. این بنا زمانی محل دانشکده معقول و منقول، مؤسسه وعظ و خطابه، و فرهنگستان ایران بود. ورودی اصلی مدرسه در خیابان بهارستان واقع شده‌است. مجموعه این بنای باشکوه (مدرسه و مسجد) مشتمل است بر جلوخان، سردر، دهلیز، حجره‌های دوطبقه، چهار ایوان، گنبد عظیم و شبستان (چهلستون)، هشت گلدسته، مناره کاشی کاری و مخزن کتابخانه. شاهکاری از معماری و کاشی کاری مشهور به هفت‌کاسه (طاق معلق) در آن به یادگار مانده‌است، و از لحاظ کاشی‌های مصور خشتی رنگارنگ و نیز حجاری ستون‌های یکپارچه و سنگ‌های ازاره به این بنا برجستگی خاصی داده ‌است. در سال ۱۳۵۸ نام آن به مدرسه عالی شهید مطهری و در سال ۱۳۸۸ نام آن به دانشگاه شهید مطهری تغییر یافت.

تاریخچه

مدرسه سپهسالار یا مدرسه ناصری نام مدرسه‌ای است که میرزا حسین‌خان سپهسالار (صدر اعظم دوره ناصری) در تهران ساخت. در این مدرسه، بیشتر، علوم اسلامی تدریس می‌شد. پس از تشکیل دانشگاه تهران، مدرسه سپهسالار به دانشکده علوم معقول و منقول تبدیل شد و پس از شهادت مرتضی مطهری نام آن به مدرسه عالی شهید مطهری تغییر یافت و اداره آن از طرف آیت الله خمینی به محمد امامی کاشانی سپرده شد. مدرسه عالی شهید مطهری از ابتدای انقلاب اسلامی محل پرورش بسیاری از کارگزاران جمهوری اسلامی بوده و بسیاری از فرزندان مقامات ارشد جمهوری اسلامی در این محل تحصیل نموده‌اند. مدرسه عالی در مقطع لیسانس در رشته‌های (فقه و حقوق اسلامی , فلسفه و حکمت اسلامی , روانشناسی) و در مقطع فوق لیسانس رشته‌های (فقه و حقوق خصوصی , فقه و حقوق جزا ,فقه حقوق اسلامی، فلسفه و حکمت اسلامی) و رشته‌های (فقه و حقوق خصوصی , فقه و حقوق جزا , فلسفه تطبیقی) در مقطع دکتری (PHD) وبه صورت غیر متمرکز (ابتدا آزمون سراسری، آزمون ورودی خود دانشگاه، سپس مصاحبه علمی و گزینش و تحقیقات محلی) دانشجو می‌پذیرد.

در این دانشگاه دانشجویان پسر و دختر به صورت جدا از هم و در دو مکان مجزا تحصیل می‌کنند و علم فقه و علم حقوق (جدید) بطور تلفیقی به دانشجویان ارائه می‌گردد، لذا دانش آموختگان آن از صلاحیت‌های لازم علمی و اجرایی درهر دو زمینه برخوردار خواهند بود. هم چنین دانشجویان در مقطع کارشناسی فقه وحقوق پس از پایان دوره تحصیلی، مدرک پایه هفت حوزوی و در مقطع کارشناسی ارشد مدرک پایه ده دریافت می‌نمایند.

شرایط و مراحل پذیرش در دانشگاه شهید مطهری

 • ثبت نام در آزمون سراسری
 • اعلام علاقه مندی جهت ادامه تحصیل در دانشگاه شهید مطهری از طریق سایت سازمان سنجش از ۱۷ تا ۲۷ خرداد ماه ۹۴
 • شرکت در آزمون سراسری
 • انتخاب یکی از اولویتهای ۱ تا ۹ در برگه انتخاب رشته
 • احراز صلاحیت علمی و عمومی توسط این مرکز
 • دارا بودن سن حداکثر بیست سال

گروه های آموزشی:

 • روانشناسی
 • فقه و حقوق
 • فلسفه

امتیازات آموزشی

 • بهره مندی از فضای آموزشی مختص به خواهران
 • کادر آموزشی مجرب با بهره گیری از اساتید حوزه و دانشگاه
 • توجه به سطح کیفی آموزش در علوم انسانی
 • استفاده از سرفصل های غنی آموزشی با هدف جامعیت علمی دانشجویان در حوزه های مختلف الهیات
 • تاکید بر ارتقاء سطح علمی دانشجویان در مقاطع ارشد و دکترا

موفقیت های آموزشی

کسب رتبه های برتر توسط دانش آموختگان این مجموعه در مقاطع ارشد، دکترا، آزمون های حقوقی (قضاوت ، وکالت ، مشاوره حقوقی و سردفتری) در مقایسه با دیگر مراکز آموزش عالی امری شایان توجه است و الگوی مناسبی در جهت معرفی نظام کارآمد آموزشی می باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *