دانشگاه صنعتی اصفهان

به گزارش سایت موسسه حرف آخر، معرفی دانشگاه صنعتی اصفهان به این شرح است:


www.iut.ac.ir
تاریخچه دانشگاه صنعتی اصفهان
دانشگاه صنعتی اصفهان به عنوان یکی از مراکز آموزش عالی ایران در سال ۱۳۵۳واقع در بزرگترین قطب صنعتی کشور، در فاصله ۶۱ کیلومتری شمال غربی اصفهان و شمال شرقی خمینی شهر، در دامنه کوه سیدمحمد در زمینی به وسعت ۶۵میلیون متر مربع احداث گردید. این دانشگاه فعالیت های آموزشی خود را در سال  ۱۳۵۶با پذیرش حدود  ۸۰۰ دانشجو در برخی رشته های فنی، مهندسی وکشاورزی آغاز نمود و اکنون با گذشت  ۶۵سال از شروع فعالیت های آموزشی دانشگاه اغلب رشته های فنی و مهندسی، کشاورزی و علوم پایه را در قالب ۱۳ دانشکده در بردارد.
در سال تحصیلی ۸۲-۸۳تعداد  ۱۵۵۰دانشجو در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در دانشگاه پذیرفته شده اند و جمعاً بیش از  ۸۰۰۰دانشجو در دانشگاه به تحصیل اشتغال دارند. ضمناً تعدادی دانشجوی خارجی از کشورهای سودان، لبنان و… نیز در دانشگاه مشغول به تحصیل می باشند.
دانشگاه صنعتی اصفهان با برخورداری از کادر هیأت علمی فعال و ممتاز و نیز امکانات استثنائی خود، مفتخر است که آموزش را با بهترین کیفیت و استانداردهای بین المللی ارائه نماید، به طوری که فارغ التحصیلان دانشگاه با کیفیت ممتاز خویش فرصت های بزرگی برای تصدی مشاغل و مسئولیت های کلیدی در فضای صنعتی- اقتصادی رو به رشد کشور یافته و در ادامه تحصیلات عالی نیز موفقیت چشمگیری در داخل و خارج از کشور داشته اند.
وضعیت کالبدی دانشگاه صنعتی اصفهان که عمدتاً بعد از انقلاب شکل گرفته است به شرح ذیل می باشد: ۲۳۰۰ هکتار سطح کلی اراضی ۳۵۰ هکتار فضای سبز ۱۲۷۵۰۰ هکتار فضای آموزشی ۲۷۳۵۶۰ هکتار فضای کمک آموزشی و رفاهی علوم پایه- فنی مهندسی- کشاورزی و منابع طبیعی گروههای آموزشی ۱۳ دانشکده تعداد دانشکده ها ۲ پژوهشکده و ۵ مرکز آموزشی تعداد مراکز آموزشی و پژوهشی ۸۵۵۳ نفر تعداد دانشجویان ۴۴۰ نفر تعداد اعضای هیات علمی
برخی شاخص های آموزشی دانشگاه صنعتی اصفهان
۶۹۵۵ نفر تعداد دانشجویان کارشناسی ۱۳۲۵ نفر تعداد دانشجویان کارشناسی ارشد ۲۴۰ نفر تعداد دانشجویان دکتری ۱۲۲نفر تعداد اعضاء هیات علمی با مرتبه مربی ۲۱۱ نفر تعداد اعضاء هیات علمی با مرتبه استادیار ۷۸ نفر تعداد اعضاء هیات علمی با مرتبه دانشیار ۲۹ نفر تعداد اعضاء هیات علمی با مرتبه استاد سرانه فضای آموزشی ۰۶۶۴۱۱تقسیم بر ۶۴۴۵مساوی است با ۰۵/۲متر مربع نسبت دانشجویان تحصیلات تکمیلی به اعضاء هیات علمی استادیار به بالا ۱۵۶۵ تقسیم بر ۳۱۸ مساوی است با ۴.۹۲ هرم اعضای هیات علمی (نسبت استادیار به بالا به مربعی) ۳۱۸ تقسیم بر ۱۲۲ مساوی است با ۲.۶
شاخص های مهم پژوهشی دانشگاه صنعتی اصفهان
۱۱۸ طرح تحقیقاتی در قالب طرحهای با اعتبار داخلی، خارجی از دانشگاه،استانی، بین دانشگاهی و ماده ۱۰۲ قانون برنامه سوم تعداد طرح های تحقیقاتی انجام شده ۶ سمینار علمی و تخصصی تعداد سمینارهای برگزار شده ۳۸ هسته تحقیقاتی فعال تعداد هسته های تحقیقاتی ۱۰ فرصت مطالعاتی تعداد فرصتهای مطالعاتی ۶۰ سفر علمی به خارج از کشور تعداد سفرهای علمی خارج از کشور اعضاء هیات علمی۱۵ عنوان کتاب با شمارگان ۴۰۰۰۰ جلد تعداد کتب منتشره توسط مرکز نشر دانشگاه ۱۲۵ عنوان مقاله تعداد مقالات چاپ شده در مجلات معتبر خارجیISI) 100000 ) جلد شامل عناوین فارسی و لاتین تعداد کتب موجود در کتابخانه مرکزی ۲۰۰۰ جلد پایان نامه دکتری و کارشناسی ارشد تعداد پایان نامه های موجود در کتابخانه مرکزی ۳ نشریه (استقلال- نشریه فیزیک- کشاورزی و منابع طبیعی) مجلات علمی منتشر شده توسط دفتر نشریات علمی
ویژگی های خاص دانشگاه صنعتی اصفهان
دانشگاه صنعتی اصفهان در حقیقت یکی از قطب های علمی کشور است که با حضور چشمگیر در جشنواره های علمی و مسابقات علمی جهان و ارائه مقالات علمی در معتبرترین مجلات علمی دنیا زنده بودن و پویائی را نمایش می دهد.
ارتباط مناسب این دانشگاه با صنعت و مجهز بودن کارگاه های آموزشی و تجهیزات پیشرفته آزمایشگاهی یکی از بارزترین مشخصه های آن است. دانشگاه صنعتی اصفهان مانند یک شهرک دانشگاهی در درون خود تمامی امکانات اولیه برای زندگی را مهیا نموده و نیازهای عمده دانشجویان را مهیا نموده، فعالیت مراکز خدماتی در درون این دانشگاه چشمگیر است. و بخش پژوهشکده برق و کامپیوتر و امکانات ورزشی این دانشگاه خصوصاً استخر سرپوشیده این دانشگاه خیره کننده است.
مسئولیت روابط عمومی این دانشگاه بدست افرادی کارآمد و تحصیلکرده در رشته روابط عمومی است که در سامان دهی اجزاء مختلف دانشگاه صنعتی اصفهان نقش مهمی را ایفاء می نماید.
معرفی دانشکده ها
· دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه صنعتی اصفهان
· دانشکده ریاضی دانشگاه صنعتی اصفهان
· دانشکده صنایع دانشگاه صنعتی اصفهان
· دانشکده عمران دانشگاه صنعتی اصفهان
· دانشکده فیزیک دانشگاه صنعتی اصفهان
· دانشکده معدن دانشگاه صنعتی اصفهان
· دانشکده منابع طبیعی دانشگاه صنعتی اصفهان
· دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی اصفهان
· دانشکده مواد دانشگاه صنعتی اصفهان
· دانشکده مکانیک دانشگاه صنعتی اصفهان
· دانشکده نساجی دانشگاه صنعتی اصفهان
· دانشکده کشاورزی دانشگاه صنعتی اصفهان
امکانات ورزشی
امکانات ورزشی دانشگاه صنعتی اصفهان همانند بسیاری از دانشگاه های دیگر کشور جهت ارتقاء روحیه دانشجویان و ایجاد فضای با نشاط از امکانات مناسبی بهره مند است که عبارتند از:
۱. سالن ورزشی والیبال
۲. سالن ورزشی بسکتبال
۳.  سالن ورزشی بدمینتون
۴. سالن ورزشی هندبال
۵.  سالن ورزشی بسکتبال
۶. استخر شنای دانشگاه
۷. زمین چمن فوتبال
تشکل ها
· انجمن اسلامی دانشجویان
· جامعه اسلامی دانشجویان
· بسیج دانشجوئی
· جهاد دانشگاهی
امکانات خوابگاهی
خوابگاه های دانشجوئی :دانشگاه تعدادی خوابگاه برای استفاده دانشجویان غیربومی دارد که با توجه به محدود بودن این امکانات، با شرایط زیر و رعایت اولویت در ابتدای هر ترم به دانشجویان واجد شرایط واگذار می گردد.  دانشجویانی می توانند از خوابگاه های دانشجوئی استفاده کنند که از هیچ گونه کمک مؤسسات دیگر و وام مسکن صندوق رفاه استفاده ننمایند، شاغل هم نباشند، به دانشجویان ساکن در شهرستان های حومه اصفهان و خمینی شهر، شاهین شهر، نجف آباد، اصولاً خوابگاه واگذار نمی گردد. این دسته از دانشجویان می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر به اداره خوابگاه های حوزه معاونت دانشجوئی مراجعه نمایند. ظرفیت اتاق های دانشجویان کارشناسی    ۴نفر، کارشناسی ارشد ۳ نفر، دکتری غیربومی ۲ نفر و دکتری بومی ۳ نفر می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *