دانشگاه علم و صنعت ایران

 

به گزارش سایت موسسه حرف آخر، معرفی دانشگاه علم و صنعت ایران به این شرح است:


www.iust.ac.ir
دانشگاه علم و صنعت ایران یکی از دانشگاه های دولتی ایران است. این دانشگاه در سال ۱۳۰۸ تأسیس شده و مقر آن در تهران است. این دانشگاه، همچنین در شهرهای اراک، بهشهر و دماوند شعبه دارد. در حال حاضر حدود ۷ هزار دانشجو در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا و در رشته های مختلف مهندسی و علوم پایه ( ۵۶رشته تخصصی) مشغول به تحصیلاند. برخی اعتقاد دارند این دانشگاه، اولین موسسه آموزش عالی کشور محسوب می شود. این دانشگاه تنها دانشگاه فنی و مهندسی است که دارای دانشکده مهندسی معماری می باشد.
واحد بهشهر دانشگاه علم و صنعت ایران از سال ۱۳۷۰ با پذیرش ۹۰ دانشجو در سه رشته مهندسی کامپیوتر ( نرم افزار ) ، مهندسی صنایع ( تولید صنعتی) و ریاضی کاربردی تاسیس گردید . این واحد دانشگاهی در حال حاضر دارای ۸۳۰ دانشجو در رشته های فوق می باشد.  تا بحال ۱۱۰۰ نفر از واحد بهشهر فارغ التحصیل شده اند و تمام دانشجویان این واحد در دوره نوبت دوم ( شبانه) تحصیل می نمایند.
تاریخچه علم وصنعت ایران
دانشــگاه علم و صنعت ایــران در زمینی به مساحت ۴۲۰ هزار متر مربع در شمال شــرقی شهر تهران واقع شده است. ایــن دانشگاه، هفتاد و هشت سال سابقه فعالیت های آموزشی و پژوهشی دارد. هسته اولیه دانشگاه در سال ۱۳۰۸ با هدف ایجاد زمینه های لازم برای تحصیلات دوره عالی مهندسی در کشور، با نام هنرســرای عالی درخیابان ۵۱تیر (قوام السلطنه ســابق) تأسیس شد.
وضعیت فعلی دانشگاه
در حال حاضر دانشگاه علم و صنعت ایران در بیش از ۳۲ گرایش در مقطع کارشناسی ۳۲ گرایش در مقطع کارشناسی ارشد و گرایش در مقطع دکترا دانشجو می پذیرد. تعداد اعضای هیات علمی ۳۷۴ نفر است.

این دانشگاه دارای امکانات گستردهای از قبیل: کتابخانه مرکزی و ۱۷کتابخانه اقماری مستقر در دانشکده ها و مراکز تحقیقاتی، مرکزانتشارات، مرکز، مرکز فناوری اطلاعات، کارگاههای صنعتی، آزمایشگاه های متعدد و مجهز آموزشی و پژوهشی و تخصصی و ده مرکز تحقیقاتی می باشد.

عناوین این مراکز بدین شرح است: مرکز تحقیقات سیمان، پژوهشکده سبز، پژوهشکده الکترونیک، مرکز تحقیقات مکانیک خودرو، موسسه کامپوزیت، مرکز تحقیقات مواد نسوز، آلومینیوم و ریخته گری، مرکز تحقیقات معماری و شهرسازی، مرکز تحقیقات فناوری اطلاعات ،)(ITمرکز تحقیقات فناوری اطلاعات و ارتباطات ،) (ICTمرکز تحقیقات ژئوتکنیک و مرکز آموزش الکترونیکی (مجازی).

در دانشگاه علم و صنعت ایران علاوه بر وجود سه گروه مستقل آموزشی، فرهنگ و معارف اسلامی، زبانهای خارجی و تربیت بدنی، سه واحد اقماری در اراک، بهشهر و نور هم چنین طرح توسعه دانشگاه در دماوند با پذیرش دانشجو درسه رشته مهندسی مکانیک، مهندسی برق و مهندسی شیمی به صورت فراگیر در دست ساخت و گسترش می باشد.
دانشگاه دارای سیزده دانشکدهاست که عبارتند از:
*دانشکده مهندسی برق
*دانشکده مهندسی راه آهن
*دانشکده مهندسی خودرو
*دانشکده ریاضی
*دانشکده مهندسی شیمی
*دانشکده شیمی
*دانشکده مهندسی صنایع
*دانشکده مهندسی عمران
*دانشکده مهندسی مواد و متالورژی
*دانشکده مهندسی مکانیک
*دانشکده مهندسی کامپیوتر
*دانشکده مهندسی معماری و شهرسازی
*دانشکده فیزیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *