دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان

 

به گزارش سایت موسسه حرف آخر، معرفی  دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان به این شرح است:

 

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان هرمزگان از جمله دانشگاه‌های علوم پزشکی است که پس از انقلاب شکوهمند اسلامی تأسیس شده است. سابقه فعالیت‌های آموزشی این دانشگاه به تأسیس مجموعه آموزشی و پژوهشی هرمزگان در سال ۱۳۶۲ توسط سازمان منطقه‌ای بهداری استان هرمزگان باز می‌گردد. این مجموعه در مورخ ۹/۱۱/۶۵ وزیر محترم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به دانشکده پرستاری و مامایی تغییر نام یافت و در همان سال با پذیرش ۹۸ دانشجو در رشته‌های پرستاری و مامایی به فعالیت خود ادامه داد. از سوی دیگر، دانشکده پزشکی بندعباس نیز در تاریخ ۱/۱۲ ۱۳۶۵ در نتیجه تلاش و زحمات بی‌شائبه مقامات وقت دانشگاه و استان تأسیس گردید و فعالیت آموزشی خود را با پذیرش ۱۴۰ دانشجوی پزشکی آغاز نمود. هم اکنون این دانشگاه با برخورداری از مکان‌های مناسب، تجهیزات نوین و نیروی انسانی فداکار و کارآمد به تربیت دانشجویان زبده در حیطه علوم پزشکی و ارائه طیف وسیعی از خدمات بهداشتی و درمانی در سطح استان هرمزگان مبادرت دارد.

 

رشته- مقطع‌های ارائه شده:

مقطع رشته دانشکده متولی اولین سال پذیرش توضیحات
دکتری تخصصی زنان و زایمان پزشکی ۱۳۷۵
دکتری تخصصی جراحی عمومی پزشکی ۱۳۷۵
دکتری تخصصی داخلی پزشکی ۱۳۷۵
دکتری تخصصی کودکان پزشکی ۱۳۷۵
دکتری تخصصی آسیب‌شناسی پزشکی ۱۳۷۵
دکتری حرفه‌ای پزشکی پزشکی ۱۳۶۵
کارشناسی پرستاری پیراپزشکی ۱۳۶۶
کارشناسی ناپیوسته پرستاری پیراپزشکی ۱۳۷۴
کارشناسی ناپیوسته مامایی پیراپزشکی ۱۳۷۱
کارشناسی ناپیوسته حشره‌شناسی آموزشکده بهداشت ۱۳۸۰
کاردانی مامایی پیراپزشکی ۱۳۶۶
کاردانی هوشبری پیراپزشکی ۱۳۶۶
کاردانی اتاق عمل پیراپزشکی ۱۳۶۶
کاردانی علوم آزمایشگاهی پیراپزشکی ۱۳۷۱
کاردانی رادیولوژی پیراپزشکی ۱۳۷۱
کاردانی مدارک پزشکی پیراپزشکی ۱۳۷۵
کاردانی بهداشت محیط آموزشکده بهداشت ۱۳۷۱
کاردانی بهداشت خانواده آموزشکده بهداشت ۱۳۷۳
کاردانی مبارزه با بیماری‌ها آموزشکده بهداشت ۱۳۷۸

 

 

بیمارستان‌های آموزشی تحت پوشش دانشگاه:

ردیف بیمارستان/ مرکز سال تأسیس تخت فعال رشته‌های آموزشی
۱ شهید محمدی ۱۳۵۷ ۳۰۲ داخلی، داخلی اعصاب، قلب، جراحی، چشم‌پزشکی، گوش و حلق و بینی، جراحی استخوان و مفاصل، جراحی کلیه و مجاری ادراری- تناسلی، پوست و عفونی
۲ شریعتی ۱۳۶۱ ۶۵ زنان و زایمان
۳ کودکان ۱۳۶۹ ۱۰۳ کودکان و نوزادان
۴ ابن سینا ۱۳۷۹ ۵۲ روانپزشکی

 

 

 

دانشکده‌ها:

 دانشکده پزشکی:

دانشکده پزشکی در سال ۱۳۶۵ شامل یک طبقه ساختمان مرکزی و دو کلاس در کنار ورودی بیمارستان شریعتی تأسیس و شروع به کار کرد. در سال‌های بعد دو کلاس دیگر در طبقه‌ی فوقانی ساختمان مرکزی دانشکده و پس از آن دو کلاس بعدی نیز در جنب آزمایشگاه ایجاد گردید. طبقه فوقانی ساختمان مرکزی نیز اضافه شد. در سال‌های اخیر نیز با وجود مشترک بودن فضای دانشکده و بیمارستان، دو ورودی مستقل، محوطه‌سازی جدید دانشکده و تغییرات اساسی دیگر صورت پذیرفته و در حال حاضر دانشکده شامل ۶ کلاس، ساختمان مرکزی، آزمایشگاه‌ها، بخش‌های مربوطه و خوابگاه اساتید پروازی است.

 

آزمایشگاه‌ها:

آسیب‌شناسی، بیوشیمی، فیزیولوژی، آناتومی و بافت‌شناسی، انگل‌شناسی و قارچ‌شناسی، ایمنی‌شناسی و فیزیک پزشکی، میکروب‌شناسی و ویروس‌شناسی

دانشکده بهداشت:

دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان همزمان با بسیاری از دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، به منظور گسترش فعالیت‌های آموزش خود اقدام به ایجاد رشته‌های بهداشت به صورت روزانه و شبانه نموده و در طی سال‌های ۱۳۷۱، ۱۳۷۳، ۱۳۷۶ به‌ترتیب موفق به پذیرش دانشجو در رشته‌های بهداشت محیط، بهداشت خانواده و مبارزه با بیماری‌ها و به صورت روزانه در دانشکده پرستاری، مامایی و پیراپزشکی گردید.

همزمان با آن پذیرش دانشجو در رشته مذکور به صورت شبانه از سال ۱۳۷۱ در این دانشگاه انجام گردید.

دانشکده بهداشت در اواخر سال ۱۳۷۸ به طور رسمی راه‌اندازی و تأسیس گردید. از اهداف کلی این دانشکده، تربیت نیروهای متخصص در تمامی زمینه‌های بهداشتی براغی تأمین نیازهای واحدهای بهداشتی، درمانی صنایع و بخش‌های مورد نیاز دیگر در کشور به‌خصوص در مناطق محروک جنوب کشور می‌باشد و در حال حاضر در مقطع کاردانی در رشته‌های مبارزه با بیماری‌ها و بهداشت خانواده (شبانه و روزانه) بهداشت محیط (روزانه) و مقطع کارشناسی ناپیوسته در رشته حشره‌شناسی پزشکی و مبارزه با ناقلین (روزانه) دانشجو می‌پذیرد.

این دانشکده همه ساله در رشته‌های بهداشت محیط، بهداشت خانواده، مبارزه با بیماری‌ها و حشره‌شناسی پزشکی (کارشناسی ناپیوسته) دانشجو می‌پذیرد. ساختمان دانشکده مساحتی معادل ۵۵۶۰ متر مربع می‌باشد که دارای ۱۰۰۰ متر مربع فضای آموزشی می‌باشد و شامل یک ساختمان مرکزی است که واحدهای مربوطه به دانشکده را در خود جای می‌دهد که عبارتند از: دفتر ریاست دانشکده، دفتر آموزش، اتاق اساتید، کارگاه نقشه‌کشی و نقشه‌برداری، کتابخانه و نمازخانه، پنج کلاس درس، امور اداری، انجمن اسلامی و دفتر بسیج دانشجویی و واحد سرایداری.

 

 

 دانشکده پرستاری، مامایی و پیراپزشکی:

دانشکده پرستاری، مامایی و پیراپزشکی بندر عباس در بهمن ماه سال ۱۳۶۲ با پذیرش ۴۰ دانشجوی کاردانی پرستاری رسماً فعالیت خود را آغاز نمود. تاریخ تأسیس این دانشکده سال ۱۳۶۲ اعلام گردیده است در سال ۱۳۶۴ در رشته‌های کاردانی مامایی، کاردانی اتاق عمل دانشجو پذیرفته و بعد از آن در سال ۱۳۶۶ کارشناسی پرستاری دایر گردید. دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی هرمزگان به منظور گسترش فعالیت‌های آموزشی خود، اقداماتی در خصوص ایجاد رشته‌های پیراپزشکی و بهداشت آغاز نمود و از سال تحصیلی ۷۲- ۷۱ موفق به پذیرش دانشجو در رشته‌های رادیولوژی، علوم آزمایشگاهی و بهداشت محیط گردید. در سال ۷۲ رشته‌های کاردانی بهداشت خانواده و کارشناسی ناپیوسته مامایی به این مجموعه اضافه گردید. در سال ۷۵ کارشناسی ناپیوسته پرستاری به همراه کاردانی مدارک پزشکی به رشته‌های دانشکده اضافه شد. در سال ۱۳۷۶ رشته کاردانی مبارزه با بیماری‌ها دایر گردید. در سال ۷۹ با تأسیس دانشکده بهداشت رشته‌های بهداشت محیط، کاردانی بهداشت خانواده و مبارزه با بیماری‌ها از این دانشکده جدا شدند. در سال ۸۳ دوره کارشناسی ناپیوسته مدارک پزشکی راه‌اندازی گردید و در حال حاضر دانشجویان این مقطع مشغول به تحصیل می‌باشند.

 

آزمایشگاه‌ها:

در دانشکده پرستاری و مامایی: اتاق پراتیک، انگل‌شناسی، میکروب‌شناسی

در دانشکده پزشکی: آناتومی، ایمنی‌شناسی، بیوشیمی، فیزیولوژی

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *