دوران طلایی کنکور زمان ناامیدی نیست۰۲۱۶۶۰۲۸۱۲۶

بسیار شنیده‌ایم که ایام نوروز را دوران طلایی می­نامند؛ دورانی که داوطلبان با یک برنامه‌ریزی دقیق و حساب شده، می­توانند بهرۀ بسیاری از مطالعۀ خویش ببرند؛ اما  اردیبهشت و خرداد ماه، دوران طلایی هر داوطلب آزمون سراسری است؛ دورانی که تعداد قابل توجهی از داوطلبان به بهانۀ خستگی، بی‌حوصلگی، ناامیدی یا اینکه نمی­دانند چه باید بخوانند، به مطالعه پشت می­کنند و زمان گرانبهای خود را به بطالت می­گذرانند. توجه داشته باشید که اگر دوران طلایی تعطیلات نوروزی  ۱۴ یا ۱۵ روز است، شما در اردیبهشت و خرداد ۶۰ روز ارزشمند را در دسترس دارید و چون در این ایام، کتاب‌های درسی تمام شده است، می­توانید با جمع‌بندی و دوره کردن دروس، به مباحث درسی مسلط شوید و با زدن تست‌های زمان‌دار و مجموعه‌ای، خود را برای آزمون سراسری آماده سازید.

یکی از بزرگترین مشکلاتی که برخی از داوطلبان در این ایام دارند، حس ناامیدی است؛ چرا که با خود می‌گویند در این مدت کوتاه باقی مانده، نمی­توانند ضعف­های خود را پوشش دهند و عقب ماندگی­هایشان را جبران کنند تا بتوانند به رتبه و در نهایت رشتۀ ایده‌آل خود دست یابند. این حس ویرانگر، باعث می‌شود که از توانایی‌ها و امکانات موجود بخوبی بهره نبرند و زحمات چندین ماهه یا حتی چندین ساله‌شان به ثمر ننشیند و در آزمون سراسری در حد توانایی‌ها و آمادگی خود پاسخگوی سؤال­ها نباشند.

حال با توجه به گذشت نیمی از این دوران طلایی، چه باید کرد:

پیروزی­های کوچکتان را جشن بگیرید:به اهداف کوچکتر بیندیشید؛ برای مثال، به جای اینکه به درصدی که در درس شیمی خود در آزمون سراسری کسب خواهید کرد، فکر کنید، هدفتان را مطالعۀ یکی از مباحث شیمی که در آن ضعف دارید، قرار دهید و همان مبحث را به دقت بخوانید و به تست‌های مرتبط با  آن پاسخ دهید (مبحثی را که برایتان خیلی سخت نیست، اما کاملا هم به آن مسلط نیستید، انتخاب کنید.

  ناامیدی، محصول بی‌تحرکی است:ناامیدی، محصول بی‌تحرکی، و بی‌تحرکی، محصول ناامیدی است. اگر در راستای هدفتان به جای دست روی دست گذاشتن، اقدامی کنید، احساسی که در گذشته مبنی اینکه هرگز نمی‌توانید به آن چه می‌خواهید برسید داشتید، ناپدید می­شود؛ در واقع فعالیت برای دستیابی به اهدافتان، به شما حس قدرت را القا می­کند

 در زمان حال زندگی کنید:چرا وقتم را بیهوده هدر دادم؟چرا در مطالعۀ دروس پایه کوتاهی کردم؟ چرا و چرا ….این روزها، به جای اینکه دایما به فکر گذشته باشید و خودتان را به خاطر کارهایی که انجام نداده‌اید، سرزنش بکنید یا اینکه نگران آینده باشید و به حوادثی که ممکن است رخ بدهد یا شرایطی که امکان دارد برایتان پیش بیاید، فکر کنید، در زمان حال زندگی کنید و ذهنتان را به موقعیت کنونی‌تان معطوف کنید.

سایت رسمی حرف اخر:www.harfeakher.org

شماره تماس دفترمرکزی تهران: ۰۲۱۶۶۰۲۸۱۲۶

ادرس کانال تلگرامی حرف آخر:@harfe_akher

جهت خرید محصولات حرف آخر روی این  لینک  کلید کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *