راههای افزایش تمرکز در درس خواندن ومطالعه وجلوگیری از حواس پرتی۰۲۱۶۶۰۲۸۱۲۶

تند خوانی:تندخوانی، باعث توجه و تمرکز بیشتر و فهمیدن مطالب و در نتیجه، باعث یادگیری بهتر می شود. فکر و ذهن ما قادر است هزاران کلمه را در دقیقه از خود عبور دهد؛ ولی اگر سرعت مطالعه ما پایین باشد، ذهن، وقت اضافی می آورد و ناچار به این شاخه و آن شاخه می پرد و در نتیجه، حواس پرتی ایجاد می شود.
خواندن اجمالی:روش خواندن اجمالی، مبتنی است بر یک نمونه گیری سریع از نکات اساسی و صرف نظر کردن از جزئیات. با این کار دشواری مطلب و بنابراین  میزان زمان مطالعه سنجیده میشود.
نت برداری:سر کلاس نت برداری کنید و در خانه خلاصه ای از مطالب را یادداشت کنید تا در فضای روانی درس و مطالعه قرار داشته باشید، نه اینکه به دنبال افکار و ذهنیات خود باشید.
جدیت در مطالعه:به محض نشستن پشت میز مطالعه، خواندن را با جدیت شروع کنید؛ زیرا اگر سریع مشغول به کار مطالعه شوید، تمرکز حواس زود به دست می آید تصمیم بگیرید و مقدار زمانی را برای مطالعه مشخص کنید و خود را به مدت زمانی خاص محدود کنید.
استفاده از راهنما:یکی از شیوه های برقراری تمرکز حواس، استفاده از یک راهنما، چون انگشت سبابه، مداد و… به هنگام مطالعه است؛جلوگیری از برگشت برای دوباره خواندن و اتلاف وقت و جلوگیری از خستگی چشم و ذهن می شود.
تعیین زمان مطالعه با توجه به عادات فرد :بعضی از افراد ساعات خلوت و بی سرو صدای شب را ترجیح میدهند و بعضی افراد با ساغات اولیه صبح حس یادگیری بیشتری دارند . تین مطلب را باید فرد تشخیص داده و با توجه به آن برنامه ریزی کند.
داشتن خواب کافی و غذای مناسب :به تمرکز کمک میکند . در سکوت مطلق درس نخوانید در جاهایی با سرو صدای کمتر بخوانید تا ذهن شما به سکوت مطلق شرطی نشود.
نظم مکانی داشته باشید: به خود بگویید حالا اینجا باشبرای مثال، شما در کلاس درس هستید و توجه تان از سخنان استاد به تکالیفی که دارید یا به قرار ملاقاتتان معطوف می شود. در این هنگام، به خودتان چنین بگویید: «حالا این جا باش» و دوباره حواستان را متمرکز کنید و تمرکزتان را به سخنان استاد برگردانید

سایت رسمی حرف اخر:www.harfeakher.org

شماره تماس دفترمرکزی تهران: ۰۲۱۶۶۰۲۸۱۲۶

ادرس کانال تلگرامی حرف آخر:@harfe_akher

جهت خرید محصولات حرف آخر روی این  لینک  کلید کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *