رشته اتاق عمل

به گزارش سایت موسسه حرف آخر، معرفی رشته اتاق عمل به این شرح است:


گسترش مراکز بیمارستانی دارای اتاق عمل جراحی و نیاز روزافزون به افراد کاردان برای اداره اتاقهای عمل جراحی، بیانگر نیاز جامعه به تکنسین اتاق عمل است. افرادی که می توانند درمسائل فنی، پزشکان جراح را یاری دهند. فارغ التحصیلان این رشته می توانند در اتاق عمل به جراحان کمک های لازم فنی را ارائه دهند. همچنین این دسته از متخصصان می توانند وسائل جراحی و استریل را جهت استفاده آماده نمایند و اداره اتاق عمل را به عهده گیرند.
درس های این رشته در طول تحصیل:
دروس اصلی و تخصصی:
تکنیک اتاق عمل عمومی، فن پرستاری، فیزیولوژی، تشریح، شیمی آلی و بیوشیمی، بهداشت فردی و همگانی، انگل شناسی و میکروب شناسی، داروشناسی عمومی و تخصصی، جراحی عمومی و تخصصی، اصطلاحات پزشکی و اصطلاحات رایج در اتاق عمل، کارآموزی عمومی، جراحی زنان و زایمان، بیماری های داخلی، آسیب شناسی، فیزیک پزشکی و کاربرد آن در اتاق عمل، خون شناسی و انتقال خون، بیهوشی، روش های احیاء قلبی و ریوی، روانشناسی، کارآموزی در عرصه.
رشته کارشناسی پیوسته اتاق عمل شاخه ای از علوم پزشکی است که طی این دوره دانشجویان با اصول جدید اتاق عمل و تکنولوژی های نوین جراحی در جراحی های تخصصی و فوق تخصصی آشنا شده و مراقبت و کمک به اداره بیمار را قبل، حین و بعد عمل می آموزند . دانش آموختگان این رشته عضوی از تیم بهداشتی درمان خواهند بود که به عنوان بخشی از تیم جراحی برای کمک به اجرای یک عمل جراحی با نتایج مطلوب در بخش های اتاق عمل بیمارستان ، بخش های مداخله تشخیصی – درمانی و مراکز مراقبتی سیار ایفای نقش می نمایند.
تاریخچه ی رشته:
در سراسر دنیا برنامه اتاق عمل به دو صورت ارائه می شود: در حالت اول دانش آموختگان رشته ی کارشناسی پرستاری (پس ازکسب مدرک لیسانس) در یک دوره ۱-۲ ساله برای ورود به اتاق عمل آموزش می بینند. در حالت دوم دانشجویان در مقطع کاردانی آموزش های عمومی دوره اتاق عمل را می گذرانند و برای ایفای نقش به عنوان فرد سیار و اسکراب آماده می شوند و سپس درصورت تمایل در یک دوره ی ۵/۱- ۵/۲ ساله برای ایفای نقش به عنوان کمک اول جراح آماده می شوند.به عنوان مثال با نگاهی به انجمن پرستاران دانشگاه کارولینسکا مشخص می شود که پرستاران پس از طی دوره کارشناسی و اخذ پروانه کار بصورت  RN، می توانند با گذراندن یک دوره دانشگاهی مصوب به مدت ۴۵ هفته (تقریبا یکسال) مدرک تحصیلی اطاق عمل دریافت نموده و به عنوان یک فرد با تجربه در اطاق عمل مشغول به کار گردند.و یا در کالج پرستاران اطاق عمل استرالیا،پرستاران پس از دوره کارشناسی و اخذ پروانه کار به صورت RN می توانند طی یک دوره دانشگاهی مصوب با گذراندن ۲۷ موضوع درسی به صورت پرستار متخصص قبل، حین و بعد از عمل در نقش های پرستار بی هوشی، پرستار سیرکولیت، پرستار ثبت، پرستار تجهیزات، کمک جراح، پرستار ریکاوری و بعد از عمل و پرستار بررسی و شناخت و آموزش به بیمار قبل از عمل فعالیت کنند.

نظری براستانداردهای مراقبت از بیماران در انجمن پرستاران اتاق عمل آمریکا نیز نشان می دهد که دانشجویان دوره های تکنسین اتاق عمل می توانند تا دوره های تخصصی بالاتر ادامه تحصیل دهند. با ذکر این نکته که افراد هر دوره ای شرح وظایف خاص خود را دارند و نقش افرادی که دوره تخصصی را طی کرده اند با تکنسین اتاق عمل تفاوت دارد.
با نگاهی بر استانداردهای مراقبت از بیمار در انجمن پرستاران اتاق عمل امریکا نشان می دهد که دانشجویان دوره های تکنسین اتاق عمل می توانند تا دوره های تخصصی بالاتر ادامه تحصیل دهند. با ذکر این نکته که افراد هر دوره ای شرح وظایف خاص خود را دارند و نقش افرادی که دوره تخصصی را طی کرده اند با تکنسین اطاق عمل تفاوت دارند.
با نگاهی به استاندارد های انجمن تکنولوژیست های جراحی (AST) نیز مشاهده می شود که افراد شاغل در اتاق عمل دارای مدارک متقاوتی می باشند به عنوان مثال تکنولوژیست های جراحی برای ایفای نقش اسکراب در سه سطح ۱،۲ و ۳ آموزش می بینند.در سطح اول فرد در عمل های عمومی وارد می شود در سطح دوم می تواند در عمل های تخصصی تر ایفای نقش نماید و در سطح سوم فرد در حوزه ی مدیریت نیز وارد می گردد.
رشته اتاق عمل درایران درمقطع کاردانی بین سالهای ۱۳۶۶تا۱۳۸۰ودرمقطع کارشناسی پیوسته وناپیوسته ازسال ۱۳۸۷ دردانشکده های مختلف سطح کشورراه اندازی گردید. این رشته دردانشکده های پیراپزشکی و یا پرستاری به دانشجویان ارائه می گردد. دراین دانشکده ها گروه اتاق عمل متولی اداره دانشجویان در رشته اتاق عمل می باشد. درکشورایران تاکنون رشته ای مشابه رشته کارشناسی اتاق عمل وجودنداشته است ودانشجویان دردوره های کاردانی اتاق عمل شروع به تحصیل نموده ودرصورت تمایل به ارتقاء علمی وعملی خود با شرکت درکنکورکارشناسی ناپیوسته بعنوان پرستاردراتاق عمل یا سایر بخش ها مشغول بکار می شوند.
ضرورت وجودحرفه وارتقاء حرفه ای:
تکنولوژیست های اتاق عمل عضو مهمی از تیم های بهداشتی بوده که درتماس نزدیک با جراحان، متخصصان بیهوشی وپرستاران در راستای تامین مراقبتی مطلوب برای بیماران فعالیت می کنند و از آن جا که سنگ زیربنایی رشدو توسعه یک حرفه، آموزش آن حرفه م یباشد. انتظارمی رودکه تاسال ۲۰۱۲ میزان نیازبه تکنولوژیست های اتاق عمل سریع تر از حد متوسط افزایش یابد. علت این امرافزایش تعداد و انواع اعمال جراحی و رشد جمعیت و نیز افزایش تعداد و نیز افزایش میزان سالمندی است. ازطرفی تغییرات وسیع و چشمگیر موجود در تکنیک های جراحی نیازمند هم سطح شدن تکنسین های جراحی با نقش ها و وظایف جدید بوده و برنامه آموزشی کنونی برای برآوردن نیازهای پرسنل اتاق عمل درآینده کافی نخواهد بود. وبا ایجاد رشته کارشناسی اتاق عمل امکان دستیابی به بخشی از مهارت ودانش موردنظر راپیدا خواهند نمود.
رسالت رشته :
رسالت رشته اتاق عمل درمقطع کارشناسی پیوسته تربیت نیروی انسانی آگاه، متعهد و کارآمد است.که باکسب توانائی های حرفه ای دراتاق عمل وبهره مندی ازدانش وتکنولوژی روز، خدمات مورد نیاز مراقبتی وآموزشی مقرون به صرفه را در بالاترین سطح استاندارد جهت تعمیم، حفظ وارتقاء سطح سلامت بیماروجامعه ارائه دهند.

خصوصیات فردی مورد نیاز برای رشته:
برای انجام استانداردهای این حرفه، صداقت ودپایبندی به اصول اخلاقی ضروری است. یک تکنولوژیست اتاق عمل شایسته باید نگرشی مراقبتی نسبت به بیمار و دیگر اعضای تیم های جراحی و محیط داشته باشد. وی بعنوان عضوی ازتیم اتاق عمل، باید قادر باشد که با سرعت و با دقت به جزئیات کارکند. قادربه اولویت بندی مسائل درشرایط اورژانس و پراسترس باشد، بنابراین نیازبه افرادی است که احساس مسئولیت شدید و شخصیت با ثبات داشته، صبور و علاقمند به کمک به دیگران بوده و به نیازهای بیمار و دیگر اعضای تیم جراحی حساس باشند. و از آن جا که کار در اتاق عمل نیازبه ایستادن برای مدت زمان طولانی وتوانائی برای جابجایی و بلندکردن اشیا سنگین دارد و فرد را در معرض مناظر و بوهای ناخوشایند، بیماری های مسری و مواد خطرناک قرار می دهد، فرد باید توانائی جسمی لازم راداشته باشد.
امکان ادامه تحصیل درمقاطع بالاتر:
نظربه اینکه این رشته، رشته ای کاملاً نو پا می باشد. درحال حاضر به نظر می رسد دانش آموختگان این رشته بتوانند درآینده در رشته های مرتبط مانند آناتومی، فیزیولوژی، مهندسی تجهیزات پزشکی، کمک اول جراح و…. ادامه تحصیل دهند. اعضای این گروه امیدوار هستندکه بتوانند با تلاش خود در جهت ارتقاء واعتلای این حرفه گامی هرچندکوچک بردارند.
طول دوره کارشناسی اتاق عمل:
طول دوره کارشناسی پیوسته رشته اتاق عمل ونظام آموزشی آن مطابق آئیننامه آموزشی دوره کارشناسی پیوسته و ناپیوسته مصوب شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی است. مدت تحصیل حداقل ۴سال و حداکثر ۵ سال (در شرایط خاص و با موافقت آموزش کل دانشگاه علوم پزشکی مثل مرخصی تحصیلی و …) می باشد.
نام درس وتعدادواحدهای درسی :
تعدادکل واحدهای درسی دوره کارشناسی پیوسته رشته اتاق عمل ۱۳۰ واحد و به شرح زیر می باشد.
دروس عمومی: ۲۲ واحد
دروس پایه ، اختصاصی وکارآموزی:۸۴ واحد
کارآموزی درعرصه: ۲۴ واحد
فرصتهای شغلی :
اغلب تکنولوژیست های اتاق عمل دربیمارستان ها و مراکز مراقبتی سیاراستخدام می شوند. اگرچه بیمارستان ها اولین استخدام کننده این گروه می باشند اما انتظار می رود استخدام آنها در مراکز جراحی سیار، مراکزمراقبتی سرپایی و مطب های پزشکان افزایش یابد. به هرحال به علت زمینه آموزشی وسیع و تخصصی که این افراد دارند، سازمان های استخدام کننده واین دانش آموختگان می توانندگزینه های زیر را نیز در نظر بگیرند.
– تخصص یافتن درزمینه های موردعلاقه مانندجراحی قلب، ارتوپدی واطفال و…

– استخدام توسط یک سازمان پزشکی برای ارائه محصولات آنها
– آموزش تکنولوژیست های اتاق عمل
– خدمات نظامی
– استخدام بعنوان مشاور
البته برخی ازاین مشاغل نیازبه دوره های آموزشی اضافی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *