رشته رادیولوژی

به گزارش سایت موسسه حرف آخر، معرفی رشته رادیولوژی به این شرح است:


همانطور که می دانید کمتر خانواده ای را می توان یافت که به بخش رادیولوژی مراکز درمانی مراجعه نکرده باشد. رشته رادیولوژی یا همان پرتوشناسی علم توضیح و تفسیر یافته های رادیوگرافیک در ارتباط با علائم و نشانه های کلینیکی بیمار است.
راحت تر آن همان اشعه  xاست که در موقع شکستگی پا یا دست یا… ، خودتان از نزدیک آن را لمس کرده اید. در حال حاضر این رشته در کنکور سراسری ابتدا در مقطع کاردانی عرضه می شود و سپس می توان از سطح لیسانس تا دکترا ادامه تحصیل داد. جزء شرائط اولیه انتخاب این رشته، آمادگی کافی جسمی و روحی و موفقیت در دروس فیزیک، فیزیولوژی، آناتومی می باشد.
فارغ التحصیلان این رشته در مؤسسات تصویرنگار (رادیولوژی، ایزوتوپ، اسکن، سی تی اسکن، MRI) و همچنین در بیمارستان ها، در بخش فوق الذکر، فعالیت می کنند.
گروهی از فارغ التحصیلان نیز به عنوان بازرسین کار با اشعه ایکس، در سازمان انرژی اتمی و در دانشگاه های علوم پزشکی در سطح کشور مشغول بکار هستند.
به طور کلی یک کاردان رادیولوژی وظایف زیر را به عهده دارد:
-آماده سازی دستگاه های مختلف رادیوگرافی.
-انجام رادیوگرافی براساس تکنیک های مربوط (وضعیت دادن به بیمار)
-انجام رادیوگرافی با ماده حاجب زیر نظر متخصص رادیولوژی.
-ظهور و ثبت کلیشه های رادیوگرافی.
-کنترل حسن انجام رادیوگرافی انجام شده.
-بایگانی و حفاظت عکس های رادیولوژی بر طبق استانداردها.
-رعایت کلیه استانداردها به منظور حفاظت بیمار و متصدی رادیوگرافی.
فارغ التحصیلان دوره کارشناسی این رشته با توجه به آموزش روش های پیشرفته و تخصصی قادرند با همکاری متخصص رادیولوژی، امر تخصصی رادیولوژی را انجام دهند. همچنین قادرند در بخش های رادیوتراپی و پزشکی هسته ای نیز خدمات درمانی و تشخیص را زیر نظر متخصصین انجام دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *