رشته ساخت پروتزهای دندان

به گزارش سایت موسسه حرف آخر، معرفی رشته ساخت پروتزهای دندان به این شرح است:هدف این رشته تربیت متخصصان موردنیاز لابراتوارهای دندانپزشکی مراکز آموزشی، درمانی دولتی و خصوصی است. افرادی که با ساختن عضو مصنوعی برای کار ثابت مانند دندان مصنوعی (دندان پزشک، قالب دندان را تهیه میک ند و متخصص پروتزهای دندانی براساس قالب، دندان را میسازد)
و عضو مصنوعی برای کار متحرک مانند پلاک های ارتودنسی در لابراتورهای دندان سازی و کلینیک های دندان پزشکی حضوری فعال دارند.
تواناییهای لازم :
تکنسین پروتزهای دندانی کاری حساس ودقیق است و نیاز به دستانی توانمند و ماهر دارد. در این رشته دروس فیزیک، شیمی و زیست شناسی دارای اهمیت است و در نهایت داوطلبان باید توجه داشته باشند که هدف این رشته تربیت تکنسین متخصص و کارآمد است .
موقعیت شغلی در ایران :
با توجه به توانمندی هایی که دانشجوی این رشته در طی تحصیل کسب میکند، به راحتی می تواند جذب بازار کار شده و شغل مناسبی به دست بیاورد.فارغ التحصیلان این رشته می توانند هم به صورت مستقل اقدام به تأسیس لابراتور کنند و هم در کلینیک های دندان پزشکی فعالیت نمایند زیرا هر دندان پزشک عمومی یا ارتودنتسیت برای ساخت دندان مصنوعی یا قالب های ارتودنسی باید با یک تکنسین پروتزهای دندانی فعالیت کند.
درس های این رشته در طول تحصیل :
بیوشیمی نظری، آناتومی دندان نظری و عملی، آسیب شناسی، میکروب شناسی نظری و عملی، بافت شناسی نظری و عملی، آناتومی عمومی نظری و عملی، بهداشت خانواده، فیزیک، پروتز کامل نظری و عملی، پروتز پارسیل، ارتودنسی نظری و عملی، استاتیک نظری و عملی، اوکلوژن نظری و عملی، لابراتوار اختصاصی، پروتزهای اطفال و ارتودنسی نظری و عملی، مواد دندان نظری و عملی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *