رشته شنوایی سنجی

به گزارش سایت موسسه حرف آخر، معرفی رشته شنوایی سنجی به این شرح است:


هدف و ماهیت
گوش هایت را بگیر و دنیای سرشار از سکوت را تصور کن! دنیایی که در آن تنها صدای بوق بلند اتومبیل ها را بطور مبهم میشنوی اما از ترنم آبی باران، نغمه های سبز پرندگان، نوای دلنشین مادر و صدای خنده های شادمانه کودکان بیخبر خواهی ماند.
سخت است. نه؟ تحمل سکوتی که ناشنوایان سال ها گرفتار آن هستند، برای چند ساعت نیز دشوار است. چرا که نداشتن حس شنوایی یعنی محروم ماندن از نغمه های خوش هستی، محدود شدن ارتباطات، اختلالات گفتاری و …
پس بیا فکر دیگری کنیم. بیا تصور کن که اگر به یاری تو یک ناشنوا با دنیای آواها و نغمه ها آشنا شود، چه احساسی خواهی داشت؟ آیا فکر نمیکنی که این لذت بزرگ تر از همه لذت ها است؟ لذت این که یک ناشنوا با لبخندی شیرین به تو بگوید که به یاری علم، اندیشه و دست های پرمحبتت، برای اولینبار نغمه پرندگان را شنیده است.
این لذتی است که بسیاری از شنوایی شناسان با آن آشنا هستند. البته تجویز سمعک مناسب به ناشنوایان و کم شنوایان و ارائه آموزش های لازم برای چگونگی استفاده از آن، تنها یکی از زمینه های فعالیت متخصص شنوایی شناسی است. چرا که رشته شنوایی شناسی دارای ابعاد بسیاری هست و در نتیجه زمینه های فعالیت آن نیز متعدد می باشد.
شنوایی شناسی علم شناخت و مطالعه شنوایی و اختلالات آن است که شامل ارزیابی و تشخیص اختلالات شنوایی و تعادل، حفاتت و پیشگیری، آموزش و توانبخشی می شود. یعنی یک شنوایی شناس با استفاده از دستگاه های مختلف و آزمایشات متنوع به ارزیابی شنوایی و تشخیص ضایعات شنوایی از مسیر گوش خارجی تا کورتکس مغز پرداخته و یا سیستم تعادل را ارزیابی کرده و ضایعات آن را تشخیص می دهد و سپس نتیجه آزمایشات را به پزشک معالج از جمله متخصص گوش و حلق و بینی ، مغز و اعصاب و یا اطفال ارائه می دهد.
همچنین یکی از وظایف بسیار مهم شنوایی شناسی، پیشگیری و حفاظت از شنوایی است. زیرا همه میدانیم که بهترین ، راحت ترین و کم هزینه ترین راه برای حفظ بهداشت و سلامت یک جامعه پیشگیری است. در زمینه شنوایی نیز باید به یاری آزمون غربالگری شنوایی (پیشبینی افت شنوایی) از ضایعات مربوط به این بخش تا حدود زیادی پیشگیری نمود.
آزمونی است که باید در دوران نوزادی کودک انجام شود تا در صورت مشاهده ضایعات شنوایی از همان ابتدا تحت مداوا قرار گیرد. همچنین در مهدکودک، مدرسه و در ابتدای ورود به دانشگاه نیز لازم است که کودکان و نوجوانان تحت غربالگری شنوایی قرار گیرند چرا که بسیاری از اختلالات شنوایی دیرآغاز هستند و در سنین کودکی یا نوجوانی بروز می کنند.
از سوی دیگر افرادی که به نوعی در مراکز پر سر و صدا کار می کنند باید تحت این آزمون قرار بگیرند تا کسانی که دچار ضایعات شنوایی شده اند مشخص شده و مداوا شوند. و در نهایت یک شنوایی شناس می تواند به توانبخشی بپردازد یعنی اگر مشکل شنوایی یا ناشنوایی یک فرد قابل درمان نباشد، شنوایی شناس با تجویز سمعک مناسب، تنظیم سمعک مورد نظر با گوش کم شنوا یا ناشنوا و ارائه آموزش های لازم برای چگونگی استفاده از سمعک به وی یاری می رساند. همچنین در این مرحله شنوایی شناس به فردی که دچار ناشنوایی کامل است و یا قدرت شنوایی او بسیار کم است و نمیتواند به یاری حس شنوایی خود ارتباط برقرار کند، لبخوانی و گفتار خوانی را آموزش می دهد.
رشته شنوایی شناسی دارای چهار حیطه اصلی است که عبارتند از:
-۱ارزیابی و تشخیص اختلالات شنوایی و تعادل
-۲پیشگیری و حفاتت شنوایی، که به بررسی آلودگی های صوتی کارخانجات و مراکز پر سروصدا میپردازد و تلاش می شود تا خسارت های ناشی از آلودگی صوتی به حداقل برسد.
-۳توانبخشی شنوایی، که شامل ساخت و تجویز انواع قالب گوش و تجویز و ارزیابی وسایل کمک شنوایی مانند سمعک می شود. چرا که برخلاف تصور عامه مردم سمعک یک بلندگو نیست که بتوان آن را از داروخانه یا مرکز دیگری خریداری کرد و استفاده نمود بلکه یک شنوایی شناس باید با استفاده از اطلاعات علمی خود و با توجه به مقدار شنوایی فرد کم شنوا، سمعک را برای گوش او تنظیم کند.
-۴آموزش و مشاوره با افراد کم شنوا و ناشنوا، که در این حیطه شنوایی شناس به فرد کم شنوا طرز استفاده از سمعک را آموزش داده و او را با اصوات مختلف آشنا می سازد و به ناشنوا لب خوانی و گفتارخوانی را آموزش می دهد.
توانایی های مورد نیاز و قابل توصیه
دقت، لازمه رشته شنوایی شناسی است. چرا که اگر یک شنوایی شناس، آزمایش های مورد نیاز را با دقت انجام ندهد، حتی می تواند باعث یک عمل جراحی بی دلیل شود که نه تنها هیچ فایده ای ندارد بلکه مضر هم خواهد بود. همچنین دانشجوی شنوایی شناسی باید به زبان انگلیسی مسلط بوده و به علم فیزیک علاقه مند باشد.
چون رشته شنوایی شناسی در ایران یک رشته نوپا است، بیشتر کتب درسی آن به زبان انگلیسی میباشد و در نتیجه پیشرفت تحصیلی دانشجوی شنوایی شناسی منوط به تسلط بر زبان انگلیسی است. در ضمن دانشجوی این رشته باید به علم فیزیک بخصوص فیزیک صوت علاقه مند باشد چون درس فیزیک یکی از دروس پایه این رشته می باشد.
دانشجوی این رشته باید به علوم تشریح و فیزیولوژی بویژه در زمینه شنوایی احاطه داشته باشد تا بتواند دانسته های خود را در این رابطه به کار بگیرد.
آینده شغلی و بازار کار
یک پزشک برای تشخیص و درمان بیماری فقط نمی تواند به معاینه سطحی بیمار متکی باشد، بلکه بیشتر اوقات نیازمند ابزارهای مختلفی مثل رادیوگرافی، تکنیک های آزمایشگاهی و یا تکنیک های شنوایی شناسی است. چرا که یک پزشک با معاینه سطحی گوش بیمار تنها می تواند، سطح پرده گوش را بررسی کند اما ورای پرده را نمی تواند ببیند یعنی برای اطلاع از وضعیت گوش میانی، گوش داخلی، عصب و مراکز شنوایی مرکزی باید از ابزارهای شنوایی شناسی و متخصصان این رشته کمک بگیرد. به همین دلیل فارغ التحصیلان این رشته می توانند جذب بیمارستان ها و درمانگاه های گوش و حلق و بینی شده و یا به طور شخصی همراه با پزشک گوش و حلق و بینی کلینیک شنوایی شناسی دایر کنند.

از سوی دیگر بازار کار این رشته در بخش غربالگری شنوایی بسیار وسیع است چون ما در حال حاضر میلیون ها دانش آموز داریم که تمامی آنها باید در مقاطع مختلف تحصیلی تحت غربالگری شنوایی قرار گیرند. اهمیت این مساله زمانی روشن می شود که بدانیم اگر کودکان دارای آسیب شنوایی به موقع شناسایی شده و تحت درمان و یا اقدامات توانبخشی قرار گیرند، تا حدود زیادی اختلالات زبانی آنها برطرف شده و می توانند با مردم ارتباط برقرار کنند و از انزوا خارج شوند اما اگر اختلالات شنوایی به موقع تشخیص داده نشود، نتیجه آن وضعیتی خواهد شد که درحال حاضر متاسفانه در بعضی از دانش آموزان مدرسه باغچه بان (مدرسه ناشنوایان) شاهد آن هستیم؛ دانش آموزانی که اگر در کودکی اختلالات شنوایی آنها شناخته می شد و با آنها کار شده و سمعک مناسب در اختیارشان قرار می گرفت، اکنون می توانستند در مدارس عادی درس بخوانند.
در مورد حضور فارغ التحصیلان این رشته در اجرای برنامه حفاظت شنوایی در کارخانه ها و مراکز صنعتی می توان گفت:
اجرای برنامه حفاظت شنوایی در یک کارخانه که سروصدای آن بیش از حد مجاز است، نیاز به همکاری متخصصان شنوایی شناس، پزشکان، کارشناسان بهداشت صنعتی و مهندسین اکوستیک دارد که در این میان متخصصان شنوایی شناسایی علاوه بر غربالگری شنوایی کارکنان مرکز صنعتی مورد نظر ، میزان صدای موجود در آن مرکز را نیز اندازه گیری کرده و در صورت بالا بودن میزان صدا از حد طبیعی به کارکنان نوعی گوشی محافظ شنوایی مورد نیاز را تجویز می کنند تا از کاهش شنوایی، افزایش استرس و سوانح و حوادث ناشی از سروصدا در امان باشند.
در کل م یتوان گفت که بازار کار فارغ التحصیل شنوایی شناسی خوب است بخصوص در شهرهای کوچک که با کمبود شنوایی شناس نیز روبرو هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *