رشته علوم آزمایشگاهی

به گزارش سایت موسسه حرف آخر، معرفی رشته علوم آزمایشگاهی به این شرح است:


وظیفه اصلی رشته علوم آزمایشگاهی شناخت علل ایجاد بیماری های مختلف و عوامل ایجاد کننده آن ها می باشد. ابزاری که در تشخیص و درمان بیماری های مختلف بکار می رود تحت عنوان پاراکلینیک می باشد که می توان به رشته هایی از قبیل رادیولوژی، رشته های توان بخشی و پرستاری اشاره کرد.
در این رشته می توان به نکته مهمّی اشاره کرد و آن آزمایشگاه های مجهز است که طی سال های اخیر توسط بخش دولتی و خصوصی گسترش یافته و زمینه مناسبی را برای اشتغال در این رشته فراهم نموده در حال حاضر این رشته در دو مقطع کاردانی و کارشناسی ناپیوسته در اغلب دانشگاه های علوم پزشکی کشور دانشجو می پذیرد.
در پایان قابل ذکر است که این رشته به دلیل نیاز به امکانات و وسائل، یکی از رشته های پرهزینه است. البته در دانشگاه های علوم پزشکی کشور، اغلب وسائل و امکانات در اختیار دانشجویان قرار می گیرد.
از آنجا که مهم ترین محل اشتغال فارغ التحصیلان این رشته، آزمایشگاه های تشخیص طبی است، به معرفی بخش های مختلف یک آزمایشگاه تشخیص طبی پرداخته میشود.
بخش های موجود در یک آزمایشگاه تشخیص طبی عبارتند از:
-بخش پذیرش و جواب دهی
-بخش نمونه برداری
-بخش بیوشیمی
-بخش هماتولوژی و بانک خون
-بخش میکروب شناسی و قارچ شناسی
-بخش انگل شناسی و ادرار
-بخش هورمون شناسی

-بخش سم شناسی و گازهای خونی
-بخش پاتولوژی و ستیولوژی
-بخش ایمونولوژی
درباره تأسیس آزمایشگاه تشخیص پزشکی گفتنی است که درحال حاضر بر اساس مجوز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، کسانی حق تأسیس آزمایشگاه تشخیص پزشکی دارند که در یکی از رشته های پاتولوژی یا علوم آزمایشگاهی دارای درجه دکترای حرفه ای باشند.
کسانی که دارای تخصص پاتولوژی هستند افرادی هستند که دارای درجه دکترای حرفه ای پزشکی هستند و افراد دیگر که دارای درجه دکترای حرفه ای علوم آزمایشگاهی یا آزمایشگاه بالینی هستند، افرادی هستند که در گذشته در رشته های مختلف پزشکی مثل باکتری شناسی، بیهوشی و… تحصیل کرده اند و اکنون تحصیلاتی در حد دکتری دارند و یا کسانی هستند که در گذشته در رشته علوم آزمایشگاهی مدرک دکترای حرفه ای گرفته اند.
این رشته از نظر کاربرد و بازارکار، یکی از رشته های خوب گروه پزشکی است. زیرا با توجه به توسعه و اهمیت امر بهداشت و زمینه مناسب کاری، اغلب فارغ التحصیلان این رشته به راحتی وارد بازارکار می شوند. کار و تحصیل در این رشته به دلیل خطر بالای آلودگی محیط آزمایشگاه ها نیازمند توجه و دقت بالائی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *