رشته مهندسی مدیریت پروژه

به گزارش سایت موسسه حرف آخر، معرفی رشته مهندسی مدیریت پروژه به این شرح است:

 

مهندسی مدیریت پروژه تلفیق علم،هنر و فن است و به منظور آموزش برای انجام فعالیت های آماده سازی، نظارت و اجرای پروژه به ویژه پروژه های عمرانی طرح ریزی شده است.ویژگی اصلی تخصصی مهندسی مدیریت پروژه، ماهیت بین رشته ای آن است. این رشته تلفیقی از رشته های عمران،صنایع و مدیریت می باشد.
دانشگاه پیام نور نیز به عنوان ۱ نهاد علمی آموزشی توجه خود را به این معطوف ساخت و رشته مهندسی مدیریت پروژه را بهعنوان ۱ تخصص بین رشته ای با کاربری بالا در رفع نیازهای اجرایی -مدیریتی پروژه های عمرانی کشور طرح ریزی نمود. سابقه وجود این رشته در دانشگاههای داخل و خارج از کشور در زمان حاضر در مقطع کارشناسی ارشد،تحت عنوان رشته مهندسی و مدیریت ساخت در دانشگاه های امیرکبیر-علم و صنعت و در دپارتمان مهندسی عمران ارائه می شود.در دانشگاه های خارج از کشور رشته مهندسی مدیریت پروژه با عنوان مهندسی و مدیریت ساخت در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا می توان به موارد ذیل اشاره کرد:
University berkeley
stanford universitygeorgia institute of technologytoronto universitypurdue university
تدوین دروس و سر فصل های واحدهای درسی به ترتیبی است که فارغ التحصیلان رشته مهندسی مدیریت پروژه توانایی ادامه تحصیل در رشته های زیر را دارا می باشند. رشته صنایع در گرایشهای: مدیریت سیستم و بهره وری-سیستم های اقتصادی و اجتماعی.توانایی های فارغ التحصیلان مهندسی مدیریت پروژه: ۱-تسلط بر دانش حقوقی پروژه ها ۲-تسلط بر مقررات ملی ساختمانی و آئین نامه های اجرایی ۳-آشنایی با امور مالی و حسابداری پروژه ۴-طراحی اجرائی و نظارت بر اجرای پروژه ۵-تسلط بر انجام هماهنگی بین عوامل پروژه ۶-شناخت موثر از مصالح و ماشین آلات ۷-آشنایی با مقررات اداری مرتبط ۸-ایجاد دیدگاه مبتنی بر اخلاق ۹-مهندسی در اجرای پروژه ۱۰-توانایی نقشه خوانی مهندسی ۱۱-کسب دید عمیق از ایمن سازی کارگاه ساخت

 پتانسیل های شغلی مهندسی مدیریت پروژه:
الف-تخصص اجرا:

اجرای انواع سازه های بتنی-اجرای سازه های بنایی-اجرای سازه های فلزی-اجرای مقاوم سازی ابنیه-اجرای سالنهای صنعتی و سوله ها-نقشه برداری و عملیات مرتبط-اجرای تخصصی پلها-متره و برآورد(دستی و کمپیوتری)-اجرای سازه های آبی-اجرای راهسازی و روسازی-طرح معماری ساختمان های مسکونی و تجاری ساده

ب-تخصص نظارت:

نظارت بر ساخت انواع سازه های بتنی،بنایی و فلزیج-تخصص مدیریت:-مدیریت پروژه های بزرگ-مدیر کنترل پروژه-اجرای مهندسی ارزش-مدیریت امور پیمان و قرارداد-مدیریت مالی و حسابداری-مدیریت بحران-داوری و حل اختلافات پروژه های عمرانی-ممیزی انرژی و مدیریت مصرف انرژی-مهندسی و مدیریت ایمنی همچنین با توجه به پیش بینی جایگاه مهندسی مجری در قانون نظام مهندسی و نظر به تامین دروس لازم جهت ارائه به کمیسیون هم ارزی رشته ها زمینه احراز اخذ پروانه اشتغال به کار مهندسی برای فارغ التحصیلان رشته مهندسی مدیریت پروژه فراهم می باشد.(برای موفقیت در این رشته باید ریاضیات و زبان قوی باشد.)

کلیات مدیریت پروژه
انجمن مدیریت پروژه که انجمن حرفه‏ای و تخصصی مدیران پروژه به شمار می‏آید هشت زمینه آگاهی را مشخص کرده است که لازم است هر مدیر پروژه با آنها تا حدودی آشنا باشد تا بتواند در کار خود مؤثر باشد. برای آنکه مؤسسه مدیریت پروژه کسی را به عنوان متخصص مدیریت پروژه تأیید کند شخص باید امتحانی را بگذراند که تمام این هشت زمینه را در برمی‏گیرد. هشت زمینه مورد نظر عبارتند از:
۱- مدیریت زمان‏بندی /زمان؛ یعنی مدیریت پروژه به منظور تحقق اهداف زمانی. این موضوع معمولاً متضمن استفاده از روش مسیر بحرانی و یا زمان بندهای گانت است.
۲- مدیریت هزینه: روش های مورد استفاده به منظور اجرای پروژه با بودجه مقرر آن
۳-مدیریت کیفیت: استفاده از ابزارها و شیوه‏های مدیریت کیفیت کلی و زمینه‏ های مربوطه در مدیریت پروژه‌ها به منظور تضمین انجام درست و مقتضی کار
۴- منابع انسانی: مدیریت جنبه انسانی پروژه‏ها متضمن پرداختن به رفتار افراد سهیم در اجرای پروژه و همچنین جزء اداری نیروی انسانی است که مشتمل است بر حقوق و مزایا، پیروی از مقررات دولتی در ارتباط با اقتضائات فرصت های اشتغال برابر و غیره
۵-  قرارداد/تدارکات: مدیر پروژه باید بتواند نسبت به تأمین مواد و اجناس مورد نیاز اقدام کند. علاوه بر این هنگامی که پیمانکاران بیرونی (خارج از پروژه) بخشی از کار پروژه را انجام می‏دهند ممکن است نیاز به عقد قرارداد باشد.
۶- ارتباطات: این موضوع متضمن داشتن مهارت های مناسب است. به منظور برقراری ارتباط با افراد مورد نظردر زمان مقتضی با به کارگیری روش مناسب گاهی ارتباطات مکتوب مناسبت دارد و در اوقاتی دیگر تنها ارتباطات رودررو باید به کار گرفته شوند.
۷-  مدیریت محدوده: محدوده پروژه‏ همان مقدار کاری است که انجام می‏شود. تغییرات محدوده‏ای خارج از اختیار، معمولاً به قحطی از هزینه و زمان ‏بندی منجر می‏ شوند و هزینه و زمان پروژه را بیشتر می‏ کنند. مدیران پروژه باید بدانند چگونه محدوده کار را اداره کنند تا از چنین پیامدهایی پرهیز شود.
۸- مدیریت مخاطره (ریسک): قانون مورفی می‏گوید که هر آغاز غلط به پایان غلط منتهی خواهد شد. این موضوع محققاً در پروژه ها مصداق دارد و ناتوانی در اداره و مدیریت مخاطرات می‏تواند منجر به مصایب شود. بحث مفصل پیرامون همه این زمینه‏ها خود به کتابی بزرگتر از این نیاز دارد، بنابراین از برخی از مواد فوق به اجمال بحث خواهد شد.
چرخه عمر پروژه
در حالی که ماهیت پروژه‏ها با توجه به محتوای کار مورد نظر تا حدودی فرق خواهد کرد، با این حال بین پروژه‏ها شباهت هایی مستقل از محتوا، وجود دارند. بیشتر پروژ‌ه‌ها چرخه عمری متشکل از چهار تا شش مرحله دارند. وقتی چرخه عمر پروژه شش مرحله ‏ای باشد این مراحل موسوم‏اند به مفهوم، تعریف و برنامه‏ریزی، طراحی، توسعه یا عملیات اجرایی، کاربرد، و سپس از اتمام. صرف نظر از تعداد مراحل پروژه، در هر پروژه نکات ذیل ملحوظ است:
الف) ویژگی برنامه در هر مرحله از چرخه عمر تغییر می‏کند.
ب) تردید و ابهام مربوط به زمان و هزینه نهایی با تکمیل هر مرحله کاهش می‏یابد. بدبختانه بسیاری از پروژه‏ها چرخه عمرشان شبیه آن چیزی است که در شکل ۱۰۳ نشان داد شده است. یکی از دلایل اولیه این شکست توسل به شیوه‏ ای است موسوم به شیوه آماده آتش به هدف که در آن فشار بر این است که باید به کار چسبید و با آن به پیش رفت و به این موضوع که کاری که باید انجام شود واقعاً چیست و چه فایده‏ای دارد بسیار کم توجه می‏شود. طبق تعریف جوران، مدیریت پروژه واقعاً عبارت است از حل مسأله در مقیاسی بزرگ و نخستین گام در حل تمام مسائل ایجاد اطمینان نسبت به تعریف و شناخت درست مساله است. در غیر این صورت احتمال دارد که انسان مسأله غلطی را درست حل کند. شناخت و تعریف نیازها و اقتضائات پس از آن ضرورت پیدا کرده است که پروژه گرفتار مصیبت و فاجعه شده است و این ناتوانی در تشخیص نیازها در ابتدای کار، دقیقاً همان چیزی است که اولین دلیل مصیبت و گرفتاری است.مراحل چرخه عمر، مرحله مفهوم: مرحله مفهوم پروژه مقطعی است که در آن شخص به تعریف و شناخت نیازی می‏پردازد که باید رفع شود، این نیاز می‏تواند مربوط به محصول یا خدمت جدیدی باشد از جمله ساختمان‏ سازی، نوسازی، حرکت از مکانی به مکان دیگر، یک خدمات بانکی جدید، فعالیت تبلیغاتی، برنامه تحقیقاتی و نظایر اینها. در مرحله مفهوم شناخت و تعریف مسأله‏ای که باید حل شود بسیار نامشخص است. در واقع باید توجه داشت که پیش از رفتن به مرحله بعدی ممکن است انجام یک مطالعه امکان سنجی به منظور توضیح و روشن کردن تعریف پروژه ضرورت داشته باشد.
مرحله تعریف و برنامه ‏ریزی
در مرحله تعریف و برنامه‏ریزی پروژه است که دقیقاً معلوم می‏شود قرار است که چه کاری انجام شود. ابتدا شرح مسأله بیان می‏شود. منظور از شرح مسأله تعریف مشخص مسأله‏ای است که باید حل شود. این البته راه مطلوب انجام کار است. پروژه‌هایی هستند که در آنها مرحله تعریف پروژه با پیشرفت کار تداوم می‏یابد، صرفاً به این دلیل که نه کارفرما و نه گروه مجری پروژه هیچ کدام نمی‏توانند نیازهای کارفرما را بطور کامل تعریف و مشخص کنند. به هرحال هنگامی‌که تعریف مناسبی برای پروژه نوشته شود اهداف مشخص می‏شوند. راهبردهای ذیل به اهداف مورد نظر انتخاب می‏گردند و برنامه‏های کاری تفضیلی تدوین می‏شوند تا تحقق آن اهداف تضمین گردد. در طی این مرحله با شناسایی افرادی که قرار است در پروژه مشارکت داشته باشند سازمان پروژه تشکیل و تصمیم‏گیری می‏شود که این افراد باید به چه کسی گزارش بدهند و حدود اختیار، مسئولیت و پاسخگویی آنان معلوم می‏گردد. همچنین توجه شود که در همین مرحله است که نظام کنترل (بازبینی و مهار) مشخص می‏شود. دستورالعمل های مربوط به تضمین کیفیت (چنانچه موجود نباشد) تدوین می‏ گردد و برنامه ‏ریزی تفصیلی تکمیل می‏شود. وقتی که برنامه کامل شود در دفترچه پروژه گنجانده می‏شود و از آن پس به عنوان سندی نظارتی هدایتی در طول عمر پروژه به کار می‏رود. دفترچه پروژه ابزار سامان دهنده و سازمان دهنده بسیار سودمندی برای مدیریت پروژه است و ممکن است برای پروژه‏ های بسیار بزرگ به صورت چند جلدی تدوین شود.مرحله طراحی: مرحله طراحی ممکن است (چنانکه در یک پروژه ساختمان‏سازی وجود دارد) وجود نداشته باشد، یا ممکن است در مرحله توسعه ادغام شود. اگر این مرحله در پروژه وجود داشته باشد توجه شود که تدارک لازم برای تجدید نظر در هزینه و عملکرد مربوط به آن به عمل آید. اگر چه این اندیشه تجدیدنظر به عقیده برخی از مدیران بدعت به شمار می‏آید اما چه بخواهند و چه نخواهند در جریان طراحی محصولات و خدمات جدید غالباً معلوم می ‏شود که اهداف اصلی مربوط به هزینه زمان‏ بندی با عملکرد تحقق نمی‏یابند (و نیاز به تجدید نظر دارند) وینستون چرچیل زمانی گفته بود که حق ماست امروز هوشیارتر از دیروز باشیم. به دلیل این که هیچ کس نمی‏تواند مسائل را صددرصد پیش‏بینی کند. با دسترسی به اطلاعات جدید باید تغییرات لازم را نسبت به اهداف اصلی اعمال کرد. چند سال پیش در کنگره آمریکا بر سرانجام بمب افکن B2جنجالی در گرفت و یکی از نمایندگان کنگره گفت که او این هواپیما را به هر قیمتی می‏خواهد. با این حال برنامه مربوط به هواپیمایی مذکور یک دهه طول کشید و مسلم است که هیچ کس از جمله خود همین نماینده برآشفته هم نمی‏توانست هزینه چنین پروژه پیچیده‏ ای را که زمان آن چنین به درازا کشید پیش‏بینی کند.
مرحله توسعه یا عملیات اجرایی
مرحله توسعه یا عملیات اجرایی مقطعی است که در آن محصولات و خدمات ساخته شده و به انجام رسیده را می‏توان مورد آزمایش قرار داد تا معلوم شود که آیا با اهداف عملکرد انطباق دارند یا خیر. در صورت ساخت محصول جدید عملیات فروش معمولاً از همین مرحله آغاز می‏شود. البته خطر این اقدام آن است که در صورت بروز هرگونه نقص جزئی در محصول بعد از انجام عملیات فروش، سازمان و تشکیلات پروژه ممکن است در وضعیت دشواری قرار گیرد و نتواند به وعده‌های خود وفا کند که می‏تواند موجب از دست دادن حسن نیت مشتریان گردد.
مرحله کاربرد: چنانچه مسائلی بروز کند کاربرد محصول یا استفاده از خدمات نیز می‏تواند پیامدهای ناخوشایندی داشته باشد، بنابراین واجد اهمیت است که پیش از ارسال محصولات برای مشتریان، محصولات در همان محل تولید مورد آزمایش قرار گیرند. شرکت های تولید کننده نرم‏افزار معمولاً از برخی از مشتریان خود می‏ خواهند که تولیدات آنها را از نظر عیب‏ دار بودن مورد آزمایش قرار دهند بطوری‌ که معایب جزیی آنها معلوم و پیش از آغاز هرگونه عملیات تبلیغاتی برای عموم از تولیدات رفع عیب به عمل آید.
به هر حال داستان های وحشتناکی از برخی از شرکتهای بزرگ منقول است که در دام ارسال محصولات پیش از تکمیل مرحله آزمایشی افتاده و هزینه‏ های بسیاری را در رابطه با محصولات معیوب توزیع شده متحمل شده‏ اند.
مرحله پس از اتمام: در نگاه اول مرحله پس از اتمام متناقض به نظر می‏رسد. وقتی پروژه تمام می‏شود چطور می‏توان این مقطع را یک مرحله نامید؟ در واقع این مرحله در بسیاری از پروژه‏ ها نیمه کاره می‏ماند. توجه شود که این مرحله متضمن تجزیه و تحلیل عیب‏یابی پروژه است. مدیر پروژه باید پروژه را بازنگری کند و از خود بپرسد خوب و بدکار چه بوده است. آنچه خوب انجام شده است باید در پروژه‌های آینده هم تکرار شود و به عکس از تکرار مشکلات مطروحه باید پرهیز کرد. اگر عیب‏ یابی به خوبی انجام نشود محتمل است که اشتباهات گذشته در آینده هم تکرار شود.
پیشنهاد می‏شود عیب‏ یابی‌ها در مراحل مهم پروژه انجام شوند، بطوری‌که بتوان از آموخته‏ ها هم برای پروژه فعلی و همچنین برای پروژه ‏های آینده استفاده کرد. معمولاً به عیب‏یابی حسابرسی می‏گویند که واژه‏ای ملایم تر از عیب‏ یابی به نظر می‏رسد.
نظام مدیریت پروژه: برای اعمال مدیریت موفقیت‏آمیز بر پروژه‏ها عوامل مهم معینی باید در سازمان و تشکیلات پروژه لحاظ شوند. در واژگان نظام ها (سیستم ها) این عوامل متفقاً نظام (سیستم) مدیریت پروژه را تشکیل می‏دهند و هر عامل به نوبه خود یک نظام فرعی (زیر نظام) است. چون تمام نظام ها از نهادها، ستانده‌ها و نوعی پردازش برای انتقال و تبدیل این نهاده‌ها به ستانده‌ها تشکیل یافته‏اند. همین موضوع را می‏ توان در مورد هر مؤلفه (جزء) نظام مدیریت هم تلقی کرد .
گرایش مدیریت پروژه و ساخت تقریبا زیر گروه مستقیم معماری محسوب می شود حال آنکه رشته مهندسی و مدیریت ساخت جزو گرایش های عمران در مقطع کارشناسی ارشد می باشد و شایدهمین امر باعث ایجاد تفاوت هایی نه چندان زیاد ما بین این دو رشته شده که می توان از تفاوت اسمی این دو رشته نیز آن رادرک کرد رشته مدیریت پروژه و ساخت با هدف قرار دادن کلیات پروژه های عمرانی بدون توجه ویژه به جزئیات اجرایی آن مباحث خود را پیش می گیرد حال آنکه رشته مهندسی مدیریت ساخت با دیدی عمرانی به جزئیات یک طرح و نحوه ساخت آن توجه دارد.
حدود ۵۰ سال از پیدایش ، تکوین و کاربرد سیستم های مدون و منظم برنامه ریزی وکنترل پروژه و همچنین مدیریت پروژه می گذرد و کار توسعه، تکمیل و بهره برداری از این سیستم ها و روش ها همچنان ادامه دارد. هدف مهم و کار اصلی سیستم های برنامه ریزی وکنترل(نظارت) پروژه ، دستیابی به هدف های برنامه ، طرح پروژه ازراه بهینه نمودن مدت زمان، هزینه ی اجرا و کیفیت نتایج پیش بینی شده یا مورد انتظار آنهاست. بدین جهت، ابزاری موثر و کارامد برای مدیریت برنامه ، طرح و پروژه می باشد. طرح ها و پروژه ها در هر کشوری، همچون چرخ هایی برای تحرک ماشین رشد و توسعه ی اقتصادی – اجتماعی به شمار می آیند. شناخت یکایک منابع کشور و اولویت آنها نسبت به یکدیگر و استفاده بهینه از آنها ، موجب دستیابی کاملبه هدف ها وآرمان های تعیین شده ، تسریع حرکت فرایند توسعه و سلامتی ساخت و روان نظام اقتصادی یک کشور خواهد شد.
از این رو، کشورهایی که در فرایند پر شتاب تحول نظام اقتصادی-اجتماعی ،به این حقایق و آگاهی ها دست یافته اند ، نه تنها زمان بلکه سایر منابع(نیروی انسانی ، تجهیزات ،ماشین آلات ، مواد اولیه و مصالح ، پول ، سرمایه و طبیعت ) نیز برای آنها بسیار مهم تلقی می شود و برای حفظ موقعیت اقتصادی و ارتقا و بهبود آن به تهیه و توسعه روش هاو سیستم های بهینه سازی منابع ، و از همه مهم تر بهره برداری از آنها ، نیازی حیاتی دارند.
در ایران در ۲۰ سال اخیر ، در زمینه معرفی و گسترش مبانی و مفاهیم مدیریت ، وتا حدودی مدیریت پروژه و سیستم های برنامه ریزی و کنترل پروژه ، تلاش های ارزنده ای انجام شده است.
مدیریت پروژه قبلاً به صورت یکی از فیلد های رشته ی صنایع بود و به این صورت بود که فارغ التحصیلان رشته ی صنایع(تولید صنعتی) به عنوان مدیر پروژه در بخش صنعتی مشغول به کار می شدند . با سیستماتیک شدن مقوله ی ساخت وساز به برنامه ریزی و مدیریت دراین زمینه احساس نیاز بیشتری می شد. و در پاره ای موارد مهندسین صنایع که دانش کافیدر مقوله ی ساخت نداشتند به عنوان مدیران پروژه های ساختمانی مطرح می شدند. اما حدود ۶ سال است که رشته ی مدیریت پروژه و ساخت به صورت کاملاً تخصصی برای فارغ التحصیلان (دوره ی لیسانس ) رشته ی معماری و عمران آموزش داده می شود.
مدیریت پروژه به کارگیری دانش، مهارت ها، ابزار و تکنیک های لازم در اداره جریان اجرای فعالیت ها، به منظور رفع نیازها و انتظارات متولیان از اجرای پروژه است. مدیریت پروژه در اجرای این مهم از دو بازوی قدرتمند برنامه ریزی وکنترل پروژه بهره می گیرد.
کنترل پروژه فرآیندی است در جهت حفظ مسیر پروژه برای دستیابی به یک تعادل اقتصادی موجه بین سه عامل هزینه، زمان و کیفیت در حین اجرای پروژه، که از ابزار وتکنیک های خاص خود در انجام این مهم کمک می گیرد. در واقع کنترل اجرای دقیق و کامل برنامه تدوین شده برای پروژه است، به طوری که هنگام خروج از برنامه بتوان با تشخیص با تشخیص علل و طرح اقتصادی ترین فعالیت ها، پروژه را به نزدیکترین حالت ممکن درمسیر اولیه و اصلی خود باز گرداند.
لازم به ذکر است که این رشته زیر گروه رشته ی معماری (گروه هنر) با کد ۱۳۶۱ در دفترچه آزمون سراسری وجزء رشته های شناور یا ستاره دار می باشد که با مدرک لیسانس هر رشته می توان این گرایش را به عنوان رشته ی دوم انتخاب نمود. اما گرایشی کاملاً تخصصی از رشته ی عمران به نام « مدیریت ساخت» وجود دارد که سر فصل دروس امتحانی متفاوت از گرایش مدیریت پروژه و ساخت دارد و تا حدی نیز زمینه ی کاری کاملاً کارگاهی دارد.
سرفصل دروس و منابع آزمون کارشناسی ارشد:
زبان عمومی و تخصصی: ضریب ۲
ایستایی و فن ساختمان : ضریب ۲
مدیریت کارگاهی : ضریب ۴
مواد ومصالح : ضریب ۲
همان طور که می بینید درس زبان، ضریب ۲دارد و در این رشته مانند مدیریت پروژه و ساخت با دروس تخصصی هم ضریب بوده و ارزشی برابر با آنها دارد. پس باید برای قبولی در این رشته زبان را جدی تر گرفت. کتاب های “زبان تخصصی برای دانشجویان معماری”، “زبان تخصصی برای دانشجویان عمران ” منابع زبان توصیه شده در این رشته هستند.
برای سایر سرفصل ها نیز منابع زیر مناسب خواهند بود:
مصالح ساختمانی:
۱.  مشخصات فنی و عمومی ساختمان(نشریه ۵۵)
۲.  مبحث ۹ مقررات ملی ساختمان(بتن)
۳.  مبحث ۵ مقررات ملی ساختمان(مصالح)
۴.  تست مصالح نظام مهندسی
۵.  تست مصالح آزمون های کاردانی به کارشناسی
سازه:
۱.  سازه در معماری( دکتر گلابچی)
۲.  درک رفتار سازه ها ( دکتر گلابچی)
۳.  سیستم های ساختمانی(هنریش انگل)
۴.  سیستم های ساختمانی آینده ( دکتر گلابچی)
۵.  معمار+مهندس=ساختار ( دکتر گلابچی)
۶.  سازه و معماری (وحید تقی یاری،حمید حسینی مردی)
۷.  رفتار و طراحی سازه ساختمان های بلند(مبحث برج ها) (تالیف دکتر فریبرز ناطق نوری)
۸.  آیین نامه ۲۸۰۰ زلزله
۹.  مبحث ۶ مقررات ملی ساختمان
۱۰.  تحلیل سازه ها ( ۴ فصل اول)( شاپور طاحونی)
مدیریت و تشکیلات کارگاهی:
۱.  مدیریت و کنترل پروژه (حاج شیر محمدی)
۲.  مدیریت و کنترل پروژه( نادری پور)
۳.  مدیریت و کنترل پروژه (گلشنی)
۴.  برنامه ریزی شبکه ای ( محمد تقی بانکی)
۵.  روش ها و مدیریت کارهای ساختمانی( محمد تقی بانکی)
۶.  مدیریت پروژه های عمرانی (امیر لطفی)
۷.  شرایط عمومی پیمان
۸.  مدیریت پروژه های ساختمانی(مبحث مشاجره کارفرما و پیمانکار، قرار دادها)(محمد تقی بانکی)
۹.  مدیریت پروژه های ساختمانی (محمد رضا موسویان)
۱۰.  فهرست بها ابنیه

توانایی دانش آموختگان:
دانش آموختگان این رشته بر اساس توانایی هایی که در روند آموزش کسب می کنند می تواننددر زمینه های زیر ایفای نقش کنند:
راهبری و سرپرستی دفاتر مشاوره معماری، نظارت عمومی و عالی بر صحت انجام کار در عملیات اجرایی ساختمانی ، مدیریت و هماهنگی اجرائی پروژه های معماری (تا حد بناهای متوسط) ، همکاری با متخصصین در امور مربوط به برنامه ریزی مجتمع ها درمقیاس های متفاوت
دانشگاه ها و ظرفیت پذیرش آن ها در این رشته:
در حال حاضر دانشگاه تهران(۵نفر روزانه و ۲نفر شبانه)، دانشگاه تربیت مدرس (۷نفر روزانه)ودانشگاه شهید بهشتی(۱۶نفر روزانه) در این رشته اقدام به پذیرش دانشجو می کنند.
نکات پایانی:
این رشته ۲گرایش دیگر تکنولوژی معماریو انرژی معماری نیز دارد. که تنها دانشگاه تهران از طریق آزمون سراسری اقدام به پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد در این دو گرایش می کند.

 ضرایب دروس در آزمون نیز به این شرح است:
تکنولوژی معماری:
۱. زبان‌ عمومی وتخصصی(با ضریب۲)
‌۲. ایستایی و فن ساختمان (با ضریب۳)
۳. مدیریت‌کارگاهی(با ضریب۰)
۴. موادومصالح(با ضریب۰)
۵. سیستمهای ساختمانی در معماری(با ضریب۴)
۶. طراحی فنی واجزاء ساختمان(با ضریب۳)
۷. تنظیم شرایط محیطی وتاسیسات ساختمان(با ضریب۰)
انرژی معماری:
۱. زبان‌ عمومی وتخصصی(با ضریب۲)
‌۲. ایستایی و فن ساختمان(با ضریب۳)
۳. مدیریت‌کارگاهی(با ضریب۰)
۴. موادومصالح(با ضریب۰)
۵. سیستمهای ساختمانی در معماری(با ضریب۰)
۶. طراحی فنی واجزاء ساختمان(با ضریب۳)
۷. تنظیم شرایط محیطی وتاسیسات ساختمان(با ضریب۴)
در کنکور۸۶ در این رشته ۳۴۶۳ نفر داوطلب با هم به رقابت پرداختند و از این تعداد ۶۶ نفر پذیرفته شده اند که ۲۰ نفر از پذیرفته شدگان را زنان (۳۰/۳۰ درصد) و ۴۶ نفر دیگر را مردان (۷۰/۶۹ درصد) تشکیل می دهند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *