رشته ویروس شناسی

به گزارش سایت موسسه حرف آخر، معرفی  رشته ویروس شناسی به این شرح است:
تعریف و هدف
کارشناسی ارشد ویروس شناسی ناپیوسته به دوره ای اطلاق می شود که تحصیلات بالاتر از کارشناسی را در برمی گیرد و اولین مقطع تحصیلی پس از کارشناسی می باشد.
هدف از ایجاد آن تربیت افرادی لایق، متعهد وکاردان می باشد که بتوانند برمبانی علم ویروس شناسی و متون علمی موجود احاطه یافته در اثر آشنایی با روش های پیشرفته تحقیق درعلوم و بدست آوردن کارایی و لیاقت و مهارت علمی و عملی لازم به خوبی بتوانند به ارائه خدمات آموزشی و پژوهشی در این رشته پرداخته و از مقالات علمی و تحقیقات علوم ویروس شناسی و علوم وابسته در جهت پیشبرد مرزهای دانش و کمک به ایجاد روح علمی در جامعه استفاده نمایند.

طول دوره وشکل نظام
براساس آئین نامه آموزشی دوره کارشناسی ارشد (ناپیوسته ) مصوب شورای عالی برنامه ریزی طول دوره ۲ سال می باشد.  برای هرواحد درسی نظری در هرنیمسال ساعت آموزش در نظر گرفته شده است و دانشجو باید به ازای هر ساعت درس نظری حداقل سه ساعت وقت صرف مطالعه ، بحث و تجزیه و تحلیل در درس بنماید .
تعداد کل واحدهای ای دوره برابر آئین نامه آموزشی دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته     ۲۲واحد است به علاوه دانشجویان با نظر استاد راهنما ملزم به انتخاب ۷۲واحد دروس کمبود یا جبران هستند .

ضرورت و اهمیت
باتوجه به گسترش رو زافزون دامنه علم ویروس شناسی وتحقیقات دامنه داری که طی صد سال اخیر انجام گردیده و نیاز به شناخت عوامل مختلف بیماری زا و ارتباط آنها با انسان و نیز جهت کوشش درپژوهش های علمی برای نیل به خودکفایی و آماده ساختن افراد جهت ادامه تحصیل تا مرحله دکتری علمی دایر نمودن ایندوره اهمیت آن مشخص می گردد و تاسیس این دوره در دانشگاه های جمهوری اسلامی کاملا ضروری است.
درس های رشته :

ردیف نام درس
۱ آسیب شناسی عمومی
۲ آمار حیاتی
۳ اپیدمیولوژی
۴ استفاده از کامپیوتر در آنالیز داده ها
۵ ایمنی شناسی ۲
۶ ایمنی شناسی عمومی
۷ بافت شناسی عمومی
۸ باکتری شناسی
۹ پایاننامه
۱۰ تک یاخته شناسی مقدماتی
۱۱ حیوانات آزمایشگاهی و نگهداری آنها
۱۲ زیست شناسی مولکولی و مهندسی ژنتیک
۱۳ ژنتیک میکرو ارگانیسم ها
۱۴ سمینار
۱۵ قارچ شناسی عمومی

 

۱۶ مباحث خاص ویروس شناسی
۱۷ مقدمات حشره شناسی و حشره شناسی پزشکی
۱۸ میکروسکوپ الکترونی
۱۹ ویروس شناسی سیستماتیک ۷
۲۰ ویروس شناسی سیستماتیک ۲
۲۱ ویروس شناسی عملی ۷
۲۲ ویروس شناسی عملی ۲
۲۳ ویروس شناسی عمومی

بازار کار:
دانشجویانی که این دوره آموزشی را طی می کنند می توانند در صورت داشتن شرایط لازم درموسسات آموزش عالی به امر تدریس و تحقیق پرداخته همچنین ضمن کمک به امر برنامه ریزی در موسسات و مراکز درمانی و بهداشتی یا مراکز تحقیقاتی انجام وظیفه نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *