رشته کارشناسی چندرسانه ای

به گزارش سایت موسسه حرف آخر، معرفی رشته کارشناسی چندرسانه ای به این شرح است:

استفاده از رسانه‌های مختلف، مانند صدا، عکس، ویدئو، انیمیشن، متن و… در کنار یکدیگر جهت انتقال بهتر پیام را چندرسانه‌ای گویند، که در مقابل برنامه‌های صرفاً متنی به کار می‌رود. در چنین برنامه‌هایی تا حد امکان از متن کمتر استفاده شده و بار اصلی انتقال پیام بر عهده سایر رسانه‌های تصویری یا صوتی قرار می‌گیرد.
این رشته در دانشکدهی هنرهای رایانه ای دانشگاه هنر تبریز با گرایش واقعیت مجازی در سال ۱۳۸۶ ایجاد شده است.

تعریف مالتی مدیا 
مالتی مدیا در لغت به معنای چند رسانه ای است یعنی ارتباط و انتقال موضوع ها و مفاهیم با استفاده از رسانه های متفاوت همچون گفتار موسیقی عکس متن انیمیشن محیط های تعاملی و رابط با کاربر و… و هر چیز که شما فکرش را بکنید.

محصولات مالتی مدیا یا چند رسانه ای به طور کلی به ۳ قسمت عمده تقسیم می شوند:
آموزشی: در این نوع از ماللتی مدیا از تمام قابلیت ها برای تولید یک نرم افزار آموزشی استفاده میشود.و در فضایی جذاب و متنوع . در این گونه از نرم افزار ها سعی می شود مفاهیم آموزشی به صورت تعاملی به مخاطبان آموخته شود.
تبلیغاتی: در ابتدا تبلیغات یا رساندن صدای خود به مخاطبان خاص را در نظر بگیرید لذا در همین راستا با بهره گیری از قابلیت های رایانه می توان از طرق مختلف از قبیل استفاده از عناصر دیداری و شنیداری از مانند : انیمیشن صوت و عکس و … به هدف مطلوب دست یافت.
کاربردی: نرم افزار های کاربردی از قبیل پخش کننده های صوتی و تصویری برای ساخته شدن دارای تعریف های استانداردی هستند.

چندرسانه‌ای در دهه ‌های اخیر به عنوان یک فناوری بین رشته‌ای در علوم مختلف از جمله آموزشی ، هنری و … مورد استفاده قرار می‌گیرد. طراحی هر یک از اجزای متن ، گرافیک ، صدا ، پویانمایی و ویدیو در چندرسانه‌ای نیازمند قابلیت ویژه‌ای است که فقط هنرمند چند‌رسانه‌ای می‌تواند آن را ایجاد نماید. کارشناسی چند‌رسانه‌ای یک برنامه بین رشته‌ای مبتنی بر فعالیت های عملی دانشجویان می‌باشد که مهارت‌ها و علوم طراحی و تولید محصولات هنری چند‌رسانه‌ای را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد. دانش آموختگان این برنامه افرادی با مهارت های متعدد می‌باشند که فهم بالایی از فرایندهای تکرار شونده بازسازی سیستم های چند‌رسانه‌ای را دارا می‌باشند.

دروس این برنامه به طور کلی پوشش دهنده چهار جریان اصلی می‌باشد:

۱ – کسب مهارت های طراحی هنری

۲ – کسب مهارت های مربوط به طراحی رایانه ای

۳ – ترکیب این مهارت ها در اجرای پروژه‌های عملی و کسب تجربیات عملی

۴ – اجرای پروژ‌ه‌های انتخابی با توجه به علایق دانشجویان

هدف از برنامه‌ریزی دوره کارشناسی چند‌رسانه‌ای ، پرورش نیروهای خلاق فنی دانشجویان براساس بینش اسلامی و آگاهی‌های تخصصی و مهارت های آن ها در زمینه هنر چند‌رسانه‌ای رایانه محور می‌باشد .

دانشکده هنر های رایانه ای:
دانشکده هنرهای رایانه‌ای در راستای اهداف یاد شده در بهمن ماه سال ۱۳۸۶ با پذیرش ۳۰ دانشجو در رشته چند رسانه ای با گرایش واقعیت مجازی با بهره‌گیری از اعضای هیات علمی و متخصصین سراسر کشور و با تکیه بر امکانات و فناوری های نوین ، فعالیت خود را رسماً آغاز نمود .
در برنامه‌های آتی ، پذیرش دانشجو در رشته های گرافیک رایانه ای(Computer graphics)،طراحی کاربر دوطرفه(Interface design) و فیلم و انیمیشن(Film and Animation) در دوره کارشناسی و راه‌اندازی دوره‌ تحصیلات تکمیلی رشته چند‌رسانه‌ای مورد توجه واهتمام دست‌اندرکاران در برنامه ریزی و ادامه فعالیت دانشکده هنر های رایانه ای دانشگاه می باشد.

رشته کارشناسی چندرسانه ای، رشته ای جدید هست که در سال ۱۳۸۶ با پذیرش دختران در گرایش “واقعیت مجازی” در دانشکده هنرهای رایانه ای دانشگاه هنر تبریز متولد شد. از آنجایی که این رشته، جدید هست و اکثر داوطلبان هیچ اطلاعی از وجود این رشته و یا اطلاعات از نوع رشته ندارند، انتخاب نمی کنند. البته این اتفاق ممکن است فقط تا یک الی دو سال بیفتد، چون با گذشت زمان این رشته معرفی می شود.

پس اگر رتبه ای مثلا  ۱۰هزار  تا ۲۰ هزار منطقه ۱ آوردید و فکر می کنید فقط از رشته هایی که مورد علاقتان نیست قبول می شوید ، به این رشته فکر کنید. شاید این فکر رو بکنید که چون با رتبه های نسبتا بالا می شود قبول شد، پس رشته آسانی هست، اینطور نیست.

علتش این است که رشته ناشناخته هست. پس اول سرفصل دروس رو مطالعه کنید و ببینید که اگر علاقه دارید وارد این رشته شوید. نه از روی ناچاری. چون رشته ای هست که اگر بدون علاقه بیایید، ناچار به انصراف از این رشته می شوید.

رشته کارشناسی چندرسانه ای ، در ایران، فعلا فقط در دانشگاه هنر تبریز و دوره روزانه از داوطلبان گروه ریاضی دانشجو می گیرد.

دانشجو ها با آموزش هایی که در دانشگاه می بینند و با تلاش و پشتکار خودشون می توانند هم در دوران تحصیل و هم بعد از فارغ التحصیلی مشغول به کار شوند. (بستگی به توانایی فرد دارد)

 

اشتغال در زمینه های: طراحی وب سایت، برنامه نویسی رایانه ای، کانون های تبلیغاتی (مشاور تبلیغات، ساخت تیزر تبلیغاتی و…)، مهندس صوتی و تصویری، طراح چند‌رسانه ای، مولف چندرسانه ای، هنرمند دو و سه بعدی کار، طراح گرافیک رایانه‌ای، طراح پویا نمایی (انیمیشن)، کارشناس تبلیغات، دستیار تولید،مدیر سیستم های اطلاع رسانی، طراح سیستم های عملکردی رایانه ای و…

اگر مایل به تحصیل در این رشته هستید آشنایی نسبی با این نرم افزار ها توصیه می شود:

Microsoft Visual Studio

Corel Draw

Adobe Photoshop

SketchUp

Macromedia Flash

AutoCAD

 ۳D Studio Max

Maya

 Adobe Premier

 adobe after effect

دروس ارائه شده در ترم ۱:

آشنایی با هنر در تاریخ(۱) – آشنایی با زبان تصویر(۱)- مبانی رایانه و چند رسانه ای-

مقدمات طراحی(۱)- ریاضیات- هندسه (۱) – زبان فارسی- تربیت بدنی (۱)

بهتر است برای درس مبانی رایانه، آشنایی با زبان برنامه نویسی C  و C++ داشته باشید.

توجه توجه : بر اساس شیوه کلی دانشگاه هنر تبریز، رشته کارشناسی چند رسانه ای هم برای پذیرش، مصاحبه دارد.

دانشجویان پسر ، ورودی مهر (نیمسال اول) و دانشجویان دختر، ورودی بهمن ماه (نیمسال دوم)  سال تحصیلی خواهند بود.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *