رشته گفتار درمانی

به گزارش سایت موسسه حرف آخر، معرفی رشته گفتار درمانی به این شرح است:


هدف و ماهیت
می خواهد حرف بزند. میخواهد به یاری جادوی کلام با آشنا و غریبه ارتباط برقرار کند تا آنچه می داند بگوید و آنچه نمی داند بپرسد. میخواهد وقتی شاد است، وقتی غمگین است، وقتی شور و نشاط دلش را روشن کرده و زمانی که اندوه به قلبش پا گذاشته است، احساسش را به آرامی و بدون دغدغه با دیگران در میان گذارد، اما نمی تواند…
چرا ؟ دلیل سکوتش چیست؟ سکوتی که او را در زندان تنهایی خویش اسیر کرده است. شاید ناشنواست. شاید عقبمانده ذهنی است. شاید لکنت زبان دارد و شاید ده ها عامل دیگر.
اما این پایان راه نیست، چرا که کارشناسان رشته گفتار درمانی به یاری این دسته از افراد جامعه میآیند و آن ها را از انزوا به اجتماع می آورند.
در واقع هدف این رشته بررسی، تشخیص، ارزیابی و درمان اختلالات گفتار و زبان است .
یک آسیب شناس گفتار و زبان باید در آغاز بررسی کند که چه حوزهای از زبان و گفتار فرد صدمه دیده است و سپس به درمان بپردازد چون نوع و مدت درمان با توجه به حوزه آسیب دیده متفاوت می باشد .
برای مثال، امکان دارد به علت سکته مغزی، تصادف و یا اصابت ترکش، اختلالی در حوزه زبان فرد ایجاد شود که این اختلال می تواند به صورت بی ربط صحبت کردن و یا ناتوانی در سخن گفتن بروز پیدا کند. یا این که امکان دارد مشکل در حوزه گفتار باشد یعنی در تولید گفتار و یا روانی گفتار اختلالی به وجود بیاید. برای مثال کودکی که صداها را اشتباه تلفظ می کند دارای اختلال در تولید گفتار است و همچنین فردی که در طول یک دقیقه به جای ۴جمله (به طور متوسط) یک جمله را گفته و یا برعکس ۱۰ جمله را بیان میکند، دچار اختلال در روانی گفتار می باشد. و بالاخره امکان دارد تارهای صوتی به دلایل مختلف آسیب ببینند که موجب خراب شدن کیفیت صوت می شود که در تمام موارد فوق یک گفتار درمان سعی می کند که به شیوه های غیرپزشکی و بدون استفاده از دارو آسیب ایجاد شده را درمان کند اما طول درمان و نحوه درمان متفاوت خواهد بود، یعنی آسیب های حوزه زبان چون به سیستم عصب مرکزی در مغز برمی گردد، طولانی تر و دشوارتر بوده اما درمان اختلالات حوزه گفتار آسان تر و سریع تر می باشد.
رشته گفتار درمانی یکی از زیرمجموعه های علوم توانبخشی است و هدف آن یاری رساندن به افرادی است که دچار اختلالات گفتاری و زبانی هستند که این کمک شامل موارد زیر می شود:
الف) کمک به افرادی که اختلالات تلفظی دارند، به گونه ای که بتوانند بدرستی تولید صداهای گفتاری را بیاموزند .
ب) کمک به بیمارانی که اختلال در صوت دارند و یا به علل مختلف حنجره آن ها جراحی شده و فاقد صوت طبیعی هستند.
ج) کمک به بیمارانی که به دلیل آسیب های مغزی، زبان پریش شده اند (این دسته از بیماران قدرت سخن گفتن نداشته یا بیربط سخن می گویند.
د) یاری کردن ناشنوایان برای برقراری ارتباط کلامی.

هـ) کمک به طیف گسترده ای از عقب  ماندگان ذهنی برای برقراری ارتباط کلامی .
و) توصیه و مشاوره به افراد جامه به منظور پیشگیری از اختلالات فوق .
توانایی های مورد نیاز و قابل توصیه
حروف را یک یک ادا کرده و یا کلمات را به آرامی بیان می کند و سپس به صدای بیمار و نحوه اداکردن حروف و یا کلمات او نگاه کرده و گوش فرا می دهد و اشتباه هایش را به آرامی تذکر می دهد تا او بتواند از سنگلاخ دشواری های گفتار و زبان عبور کرده و به روانی سخن بگوید .
این کار همیشگی یک گفتار درمانگر است. کاری که باید با صبر و بردباری به دفعات مختلف و به روش های گوناگون انجام دهد .
صبور بودن مهم ترین ویژگی است که یک گفتار درمانگر باید داشته باشد چرا که بعضی از بیماران به کندی پیشرفت میکنند و به قول معروف پیشرفت شان میلیمتری است. بنابراین لازم است که گفتار درمانگر بردبار باشد و پا به پای بیمار پیش رفته و او را درک کند.
همچنین متخصص این رشته باید انعطافپذیر باشد، برای این که در این کار تنوع مراجعه کنندگان بسیار زیاد است، یعنی مراجعین ما می توانند یک بچه ۲ساله تا یک فرد ۹۰ ساله باشند که بدون شک هر یک روحیات و ویژگی های خاص خود را دارند و یک گفتار درمانگر باید با توجه به این ویژگی های فردی نحوه درمان را انتخاب بکند.
دانشجوی موفق این رشته کسی است که به زبان انگلیسی و دانش کامپیوتر مسلط باشد چون کتاب های این رشته در ایران بسیار کم است و دانشجو باید بتواند از منابع خارجی یا از شبکه های رایانه ای استفاده کند.
همینطور بهتر است با لهجه های مختلف آشنایی داشته باشد چون ممکن است ناشنوایی به او مراجعه کند که در یک محیط ترک یا کرد زبان زندگی کرده است و اگر فرد لهجه او را بلد باشد و یا حداقل با جایگاه های تولید صدای آن لهجه آشنا باشد، بهتر می تواند به او کمک کند.
رشته گفتاردرمانی نیازمند خلاقیت، هنر، صبر و پشتکار است و باید دانشجو به مطالعه مداوم جهت پیشرفت زمینه های درمان بیماران علاقه مند باشد. دانشجویان این رشته باید اختلال گفتاری نداشته باشند زیرا بخشی از تحصیل در این رشته شامل آموزش عملی و برخورد کلامی با بیماران می باشد و باید سلامت کامل روانی داشته و بتوانند به درستی ارتباط برقرار کنند. همچنین لازم است در دروس زبان و ادبیات فارسی، زیست شناسی، فیزیک و زبان انگلیسی اطلاعات لازم و کافی را کسب کرده باشند.
آینده شغلی و بازار کار
در مقابل هر ۲یا ۳هزار نفر جمعیت یک گفتار درمانگر مورد نیاز است. آمار فوق که مورد قبول جامعه پزشکی و بهداشتی جهان است، نشانگر نیاز جامعه به فارغ التحصیلان گفتار درمانی است چرا که تخصص گفتار درمانی بر دو محور اصلی درمان و پیشگیری استوار شده است.
با این که رشته گفتار درمانی در گروه پزشکی است اما کار آن بیشتر پیشگیری می باشد.
متاسفانه این رشته در کشور ما جا نیفتاده است و در نتیجه فعالیت فارغ التحصیلان این رشته محدود می باشد.
برای مثال با این که به اعتقاد ما هر مدرس های به یک گفتار درمانگر نیاز دارد، فارغ التحصیلان این رشته زمانی که در آموزش و پرورش استخدام می شوند، پستی برای آن ها در نظر گرفته نشده است، یعنی در حکم استخدامی به عنوان دبیر تلقی می شوند نه به عنوان یک گفتار درمانگر و یا متاسفانه قانون نظام پزشکی به این صورت است که گفتار درمانگر نمی تواند به تنهایی مطب بزند بلکه باید زیر نظر متخصص مغز و اعصاب و یا گوش و حلق و بینی فعالیت کند، در صورتی که یک گفتار درمانگر وابستگی خاصی به هیچ تخصصی ندارد البته ممکن است متخصص مغز و اعصاب در بعضی موارد به گفتار درمانگر یاری برساند اما در بسیاری از موارد مانند لکنت زبان نمی تواند کمکی بکند.
با این وجود نباید علاقه مندان به این رشته ناامید شوند چون این رشته برای جوانانی کنجکاو که به دنبال کشف ناشناخته ها می باشند و می خواهند در زمینه تحصیلی شان حرف اول را بزنند، رشته بکری است و زمینه های ناشناخته زیاد دارد.
که از آن جمله می توان به درمان سریع لکنت زبان اشاره کرد. چون با این که در این زمینه روش هایی وجود دارد به تدریج جواب می دهد و به جرات می توان گفت که اگر کسی درمان سریعی برای لکنت زبان پیشنهاد کند، بسیار ثروتمند خواهد شد. برای این که لکنتی ها هم افرادی باهوش طبیعی هستند و می توانند مشاغل مختلف را به عهده بگیرند ولی این اختلال در صحبت کردن آن ها را دچار مشکل کرده است. بنابراین بسیاری از آن ها حاضرند هزینه زیادی بپردازند اما سریع مشکل آن ها رفع شود.
با این که مشکل شغلی در جامعه ما برای همه رشته ها از جمله رشته گفتار درمانی وجود دارد اما از آنجایی که فارغ التحصیلان رشته های توانبخشی و از جمله گفتاردرمانی محدود هستند و از طرفی جامعه به آن ها نیاز بسیاری دارد، رشته های علوم توانبخشی کمتر از سایر رشته ها با مشکل شغلی روبرو هستند.
برای مثال یک گفتار درمانگر می تواند در درمانگاه ها و مراکز بهداشت، مراکز ویژه توانبخشی و مراکز آموزش و پرورش استثنایی فعالیت بکند چون قسمت عمده این کار در ارتباط با ناشنواها و کم شنواها است، یعنی ما به یک ناشنوا و یا کم شنوا کمک می کنیم که گفتار افراد را درک کرده و بهتر از قبل منظورش را از طریق کلام برساند. که از همینجا ناشنوایان زبان اشاره را می آموزند اما ما به آن ها درک گفتار و بیان آن را می آموزیم.

درس های پایه برای رشته گفتار درمانی

آناتومی فیزیک صوت
آناتومی و فیزیولوژی مکانیزم گفتار آناتومی و فیزیولوژی عمومی
روان شناسی آناتومی و فیزیولوژی اعصاب و رابطه با گفتار
روان پزشکی عمومی روان شناسی عمومی
روان پزشکی کودک و نوجوان روان شناسی کودک و نوجوان
رشد روانی حرکتی روان شناسی یادگیری
بازی درمانی عقب ماندگی ذهنی
سنجش شنوایی مبانی شنوایی سنجی
آواشناسی زبان شناسی
اصول و متون مشاوره روان شناسی زبان
اصطلاحات پزشکی زبان تخصصی
ژنتیک پزشکی روش تحقیق
کمک های اولیه بافت شناسی و آسیب شناسی
بیماری های گوش و حلق و بینی بهداشت عمومی
بیماری های اعصاب در رابطه با گفتار۱و ۲ کاربرد جراحی در گفتار درمانی
اصول توانبخشی ارتودونسی در رابطه با گفتار

 

درس های اختصاصی برای رشته گفتار درمانی
مبانی گفتار درمانی
رشد طبیعی گفتار و زبان
بیماریشناسی تاخیر رشد گفتار و زبان
بیماریشناسی اختلال در تولید گفتار ۱و ۲
بیماریشناسی اختلال در صوت ۱و ۲
بیماریشناسی ناروایی گفتار ۱و ۲
بیماریشناسی زبان پریشی کودک و بزرگسال ۱و ۲
بیماریشناسی اختلال در تشدید
بیماری شناسی اختلال گفتار در فلج مغزی
بیماریشناسی در اختلال در خواندن
ارزیابی و تشخیص افتراقی در بیماریشناسی گفتار و زبان
مدیریت در گفتار درمانی
مدیریت در گفتار درمانی پروژه و پژوهش

 

کارآموزی در عرصه
کارآموزی بالینی (الف)
کارآموزی بالینی (ب)
کارورزی بالینی (الف)
کارورزی بالینی (ب)

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *