روزهای پایانی تا کنکور و چند توصیه‌

روزهای پایانی تا کنکور و چند توصیه‌، به گزارش سایت موسسه حرف آخر

 

دانش‌آموزان در روزهای باقی‌مانده به کنکور سراسری تنها به ‌مرور سریع و کلی مطالب درسی بپردازند و از آغاز مطالب جدید خودداری کنند؛ همچنین می‌توانند با گرفتن آزمون آزمایشی از خود طی این ایام فضای کنکور را شبیه‌سازی کنند.

برخی افراد در روز قبل از کنکور به فعالیت‌های تفریحی پرداخته و استراحت می‌کنند که این اقدامات می‌تواند برای آن‌ها مفید باشد؛ اما اگر برخی افراد احساس می‌کنند که نیاز به مطالعه بیشتری دارند، بیش از چهار ساعت درس نخوانند و استراحت کنند. در روز کنکور نیز ساعت، مداد، پاکن، آب، شکلات غیر کاکائویی و یا خرما به همراه خود داشته باشند.

اگر داوطلبان دچار استرس هستند با افرادی که اضطراب شدیدی دارند و یا همچنان به درس خواندن مشغول هستند، برخورد نکنند.

نحوه ترتیب تست‌زنی دروس در کنکور

مشاور تحصیلی مرکز مشاوره دانشگاه فردوسی مشهد در خصوص ترتیب تست‌زنی دروس در کنکور، تاکید کرد: ترتیب تست‌های دروس در دفترچه کنکور استاندارد و بر اساس اصول روان‌شناختی است، اما برخی از داوطلبان با توجه به میزان تسلط خود بر روی دروس، این ترتیب را رعایت نمی‌کنند؛ بنابراین اگر دانش آموزان تصمیم گرفتند طبق دفترچه آزمون عمل نکنند، حتما باید از قبل طی آزمون‌های آزمایشی ترتیب تست‌زنی خود را محک زده بزنند.

استفاده از روش “زمان‌های نقصانی”

دانش آموزان در کنکور به روش زمان‌های نقصانی عمل کنند، یعنی زمان هر درس را در نظر بگیرند و ابتدا به سوالاتی که مسلط هستند، پاسخ دهند و پس از آن سوالاتی که نیاز به تفکر بیشتری دارد را با علامت ضربدر مشخص کنند و در کنار سوالاتی را که اصلا پاسخ آن را بلد نیستند، علامت منفی بگذارند. پس از پاسخگویی به سوالاتی که بلد هستند، به سراغ سوالاتی که علامت ضربدر دارد را پاسخ دهند و به هیچ عنوان سراغ سوالاتی که علامت منفی دارد را نروند.

داوطلبان کنکور سعی کنند روی یک سوال وقت نگذارند، زیرا ارزش سوالات در کنکور یکسان است و قرار نیست تمام سوالات را پاسخ دهند؛ بنابراین باید هنر گذر از برخی از سوالات را داشته باشند. زمانی که داوطلبان به هر سوال پاسخ می‌دهند تصور کنند که همان یک سوال برابر با کنکور است و تمام تمرکز خود را روی آن بگذارند و سپس به سراغ سوال بعدی به همین روش بروند.

به داوطلبان توصیه می‌شود به هیچ عنوان طی آزمون خود درصدگیری نکنند، زیرا این اقدام علاوه بر اتلاف زمانشان، موجب افزایش اضطراب آنان می‌شود. زمانی که داوطلبان در کنکور با سوالات آسان مواجه می‌شوند، گمان می‌کنند که پاسخ آنان اشتباه است درحالی‌که این تفکر نادرست بوده، زیرا کنکور برای سه سطح ضعیف‌، عالی و متوسط در نظر گرفته شده است.

اشتباهات رایج در کنکور

داوطلبان کنکور به اشتباهات عمودی و افقی توجه داشته باشند، به این معنا که پاسخ هر ۱۰ سوال آزمون را در ردیف‌های افقی و عمودی پاسخنامه کنترل کنند تا اشتباه نکرده و جای خالی یا جابه‌جایی نداشته باشند.

مشاور تحصیلی مرکز مشاوره دانشگاه فردوسی مشهد تاکید کرد: دانش آموزان سعی کنند به هیچ عنوان پاسخ غلطی در کنکور ندهند و حتی اگر تا ۵۰ درصد به پاسخ سوالی شک داشتند، جواب ندهند. خالی گذاشتن برخی از تست‌ها می‌تواند عملکرد بهتری را برای آن‌ها رقم بزند.

خود گویی‌های مثبت می‌تواند در کاهش اضطراب داوطلبان کنکور موثر باشد.

دانش‌آموزان در هفته آخر کنکور به‌اندازه کافی اضطراب را تجربه می‌کنند، بنابراین اطرافیان آنان باید سعی کنند که این استرس‌ها را تشدید نکنند. والدین باید در این ایام با اطمینان دادن، تشویق کردن و آرام کردن فرزندانشان از میزان اضطراب آنان بکاهند و به آنان بفهمانند که تنها تلاش آنان در کنکور برایشان اهمیت دارد نه نتیجه آن و پس از این آزمون هیچ تغییری در میزان علاقه خانواده به فرزندانشان به وجود نخواهد آمد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *