معرفی ریاضی سال دهم حرف آخر

با سلام خدمت همه شما حرف آخری های عزیز در ادامه معرفی محصولات آموزشی سال دهم حرف آخر به معرفی درس مهم ریاضی می پردازیم، درسی که خیلی ها ازش فراریند، ولی باور کنید دیگه در حرف آخر خبری از فرمول و فرمول بازی نیستش و استاد عبدالرضا منتظری کل ریاضی رو به شکل انیمیشن و با الگوهای بسیار جذاب به شما عزیزان آموزش میده، طوری که به شیرین ترین درس برای شما تبدیل میشه، ریاضی سال دهم از هفت فصل تشکیل شده است:

فصل ۱: مجموعه، الگو و دنباله

فصل ۲: مثلثات

فصل ۳: توان های گویا و عبارت های جبری

فصل ۴: معادله ها و نامعادله ها

فصل ۵: تابع

فصل ۶: شمارش، بدون شمردن

فصل ۷: آمار و احتمال

همان طور که از سر فصل های ریاضی سال دهم مشخصه، مباحث ریاضی همون سرفصل های سابق هستش ولی کمی ساده تر شده در حالیکه حجم عظیمی از مباحث رو شامل شده است.

کتاب حاضر همسو با برنامهٔ درسی ملی و در ادامهٔ تغییر کتاب های ریاضی پایه های هشتم و نهم تألیف شده است. در گذشته تأکید کتاب های درسی ریاضی بیشتر بر توانایی انجام محاسبات بوده است. در کتاب های جدید ضمن حفظ این هدف، تأکید اصلی بر پرورش قوهٔ تفکر و تعقل و رشد توانایی حل مسئله است. اگرچه رسیدن به چنین هدفی با موانع و دشواری های فراوانی روبه روست و تحقق کامل آن به سرعت امکان پذیر نیست؛ ولی مدّنظر قرار دادن چنین هدفی می تواند جهت اصلی حرکت جامعهٔ آموزش ریاضی را تعیین کند. اصلی ترین و مؤثرترین نقش در این برنامه به عهدهٔ دبیران ریاضی است. توانایی انعطاف و هماهنگی و همراهی معلمان با برنامه های جدید ستودنی است. مؤلفان کتاب حاضر سعی کرده اند که در جهت ادای وظیفه نسبت به معلمان عزیز ریاضی، ضمن اطلاع رسانی به موقع دربارهٔ تألیف، کتاب راهنمای معلم و نیز فیلم های آموزشی را در اختیار همکاران عزیز قرار دهند.
ساختار کتاب از سه بخش فعّالیت، کار درکلاس و تمرین تشکیل شده است. آنچه که در انجام یک فعّالیت به طور عمده مدنظر بوده است، آشنایی دانش آموزان با مفهوم درسی و سهیم بودن در ساختن دانش موردنظر است. فعّالیت ها شامل مراحلی مانند درک کردن، کشف کردن، حل مسئله، استدلال کردن، بررسی کردن، حدس و آزمایش، توضیح یک راه حل، مرتب کردن، قضاوت دربارهٔ یک راه حل و مقایسهٔ راه حل های مختلف است. هدایت فعّالیت ها توسط معلم انجام می پذیرد و هرجا که لازم باشد، راهنمایی دانش آموزان توسط او ارائه خواهد شد. در بسیاری موارد انجام فعّالیت ساده و آسان نیست و صد البته اجرای مناسب آن دارای ارزش زیادی خواهد بود.
هنگام انجام فعّالیت، هدایت گفت و گوها در کلاس یا گفتمان ریاضی که در آن دانش آموزان به ارائهٔ دیدگاه ها و دفاع از ایده های خود و نیز قضاوت و ارزیابی افکار و روش های ریاضی دیگر دانش آموزان می پردازند، به عهدهٔ معلم است. به طور خلاصه فراهم کردن فرصت های یادگیری و مجال دادن به دانش آموزان برای اینکه خود به کشف مفهوم بپردازند، می تواند یکی از دغدغه های همکاران عزیزمان باشد. کار درکلاس با هدف تثبیت و تعمیق و در مواردی تعمیم یادگیری طراحی شده است و انتظار این است که دانش آموزان بیشترین سهم را در حل آن داشته باشند. حل تمرین به عهدهٔ دانش آموزان است؛ امّا ارائه و بررسی پاسخ های دانش آموزان در کلاس ضروری است.

ریاضی سال دهم حرف آخر
ریاضی سال دهم حرف آخر

با آنکه بخش جداگانه ای با عنوان حل مسئله درکتاب وجود ندارد؛ ولی در اکثر فعّالیت ها دانش آموزان به نوعی درگیر فرایند حل مسئله می شوند. علاوه براین، اساساً آموزش راهبردها معمولاً به زمانی طولانی نیاز دارد؛ زیرا هر راهبرد خود ممکن است شامل ده ها راهبرد جزئی تر باشد. در کتاب حاضر سعی شده است بین مفاهیم و رویه های ریاضی ارتباط و اتصال برقرار شود. توصیهٔ مؤلفان به همکاران ارجمند، تأکید بر اهداف کتاب درسی است و باید از ارائه مسائلی که تنها بر محاسبات پیچیده و الگوریتم ها متکی هستند پرهیز شود.
پس از آماده شدن نسخهٔ اولیه کتاب، مؤلفان جلسات فشرده ای را برای نقد و اصلاح کتاب برگزار کردند و برخی تغییرات و اصلاحات را در کتاب اعمال نمودند. نسخه های اولیهٔ کتاب ماه ها قبل از چاپ کتاب روی وبگاه واحد تحقیق، توسعه و آموزش ریاضی قرار گرفته بود. علاوه بر این نظرات اعتبار بخشی و نیز نظرات دبیران سراسر کشور نیز مد نظر قرار گرفت. لازم است از تمام همکارانی که نسخهٔ اولیه کتاب را مطالعه کردند و نظرات و بررسی ها و پیشنهادهای خود را به دفتر تألیف ارسال کردند، تقدیر و تشکر کنیم. ده ها نقد رسیده از سراسر کشور نوید بخش حضور و مشارکت مؤثر دبیران ریاضی در تألیف کتاب های درسی است. در کنار این، مشاورینی از مراکز آموزشی و پژوهشی و دانشگاه ها نیز بخش هایی از کتاب را مطالعه و نقد کردند که جا دارد از آنها نیز قدردانی شود. گروه تألیف آمادگی دریافت نظرات و دیدگاه های تمامی همکاران و عزیزان را از طریق پست الکترونیکی و وبگاه واحد تحقیق، توسعه و آموزش ریاضی ۱ دارد. به علاوه بسیاری از مطالب مربوط به پشتیبانی کتاب از طریق وبگاه
واحد ریاضی قابل دریافت است. اطمینان داریم که با اتکال به خدای متعال و تکیه بر تلاش، اراده و همت شما دبیران محترم می توانیم به برآورده شدن اهداف کتاب امیدوار باشیم.

ریاضی سال دهم برای رشته های تجربی و ریاضی مشترک هستش، ولی بچه های رشته ریاضی کتاب هندسه رو هم باید بخونند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *