معرفی زیست شناسی سال دهم حرف آخر

در ادامه معرفی محصولات سال دهم حرف آخر این بار به سراغ درس بسیار بسیار مهم برای گروه تجربی یعنی درس زیست شناسی با تدریس بی نظیر استاد شعبانی و استاد شاکری می پردازیم، زیست شناسی سال دهم حرف آخر جزو اولین دروسی بود که ضبط اون شروع شد. با توجه به اصطلاحات جدید کتاب درسی دانش آموزان به هیچ عنوان نمیتوانستند از کتاب ها و دی وی دی های سالهای قبل استفاده کنند به همین دلیل تصمیم بر این شد که اولین درس از محصولات سال دهم حرف آخر با درس زیست شناسی شروع شود درسی که واقعا دانش آموزان باید اونو جدی بگیرند.

کتاب زیست شناسی ١ اولین کتاب زیست شناسی از دورۀ دوم متوسطه است که برای پایهٔ دهم و رشتهٔ تجربی تألیف و چاپ شده است. این کتاب ادامه اجرای برنامهٔ ١٢ ساله حوزه تربیتی و یادگیری علوم تجربی است که از دورهٔ ابتدایی آغاز و در سه سال اوّل متوسطه در قالب کتاب های علوم تجربی ادامه یافته و به دوره دوم متوسطه رسیده است. در این دوره، علوم تجربی به صورت ۴ کتاب مجزا تعریف شده است. درس زیست شناسی برای رشتهٔ علوم تجربی در سه پایه دهم، یازدهم و دوازدهم ارائه خواهد شد. برنامه زیست شناسی براساس راهنمای برنامه حوزه تربیت و یادگیری علوم تجربی و منطبق با برنامهٔ درسی ملّی تدوین شده است.
اهداف این برنامه مطابق با برنامهٔ درسی ملّی در چهار عرصهٔ ارتباط با خدا، شناخت خود، خلق و خلقت تعریف شده و در جهت تقویت پنج عنصر (تفکر و تعقل، ایمان، علم، عمل و اخلاق) پیش خواهد رفت.
بر این اساس مهم ترین شایستگی های مدنظر حوزه علوم تجربی که درس زیست شناسی تلاش می کند در دانش آموز تحقق یابد، عبارت اند از:
١- نظام مندی طبیعت را براساس درک و تحلیل مفاهیم، الگوها و روابط بین پدیده های طبیعی به عنوان آیات الهی کشف و گزارش می کند و نتایج آن را برای حل مسائل حال و آینده در ابعاد فردی و اجتماعی در قالب ایده یا ابزار ارائه می دهد / به کار می گیرد.
٢- با ارزیابی رفتارهای متفاوت در ارتباط باخود و دیگران در موقعیت های گوناگون زندگی، رفتارهای سالم را انتخاب می کند/ گزارش می کند / به کار می گیرد.
٣- با درک ماهیت، روش و فرایند علم تجربی، امکان به کارگیری این علم را در حل مسائل واقعی زندگی )حال و آینده(، تحلیل و محدودیت ها و توانمندی های علوم تجربی را در حل این مسائل گزارش می کند.
۴ با استفاده از منابع علمی معتبر و بهره گیری از علم تجربی، می تواند ایده هایی مبتنی بر تجارب شخصی، برای مشارکت در فعالیت های علمی ارائه دهد و در این فعالیت ها با حفظ ارزش ها و اخلاق علمی مشارکت کند.
با توجه به زمینهٔ انتخاب شده برای این کتاب یعنی کسب ماده و انرژی و نیز تأکید برنامهٔ درسی ملّی بر آموزش زمینه محور و لزوم ارائهٔ محتوایی که با زندگی حال و آیندهٔ دانش آموزان ارتباط داشته باشد، موضوع های زیر در این کتاب گنجانده شده اند:
معرفی زیست شناسی، محدودهٔ علوم تجربی، مرزهای حیات؛
زیست شناسی در خدمت جامعه انسانی از جمله تهیهٔ غذای سالم و کافی، حفظ محیط زیست و تأمین سلامت انسان؛
آشنایی با دستگاه های مختلف بدن انسان، بعضی از بیماری های مرتبط با آنها و مقایسهٔ دستگاه های بدن انسان با جانوران دیگر؛
آشنایی با ساختار گیاهان و چگونگی جذب و دفع در آنها؛
روش های حفظ گیاهان به دلیل اهمیت آنها در زندگی انسان.
در تألیف این کتاب چند نکته مدنظر مؤلفان و شورای تألیف بوده است:
سعی شده حجم کتاب با ساعت اختصاص یافته به آن متناسب باشد.
مباحث مطرح شده در دورۀ اول متوسطه در این کتاب کامل تر شده و به صورت تخصصی تر به آن پرداخته شده است البته سعی شده از تکرار مطالب دورهٔ اوّل خودداری شود.

زیست شناسی حرف آخر
زیست شناسی حرف آخر

به بعضی از مباحث زیست شناسی فصل جداگانه ای اختصاص داده نشده و در هر قسمت بسته به نیاز دربارۀ موضوع توضیح مشخصی داده شده است.
سعی شده مباحث گیاهی و جانوری جداگانه مطرح شوند تا دانش آموزان انگیزه بیشتری برای یادگیری داشته باشند.
گروه زیست شناسی لازم می داند از دبیران منتخب و سرگروه های آموزشی محترم استان های اصفهان و گیلان که در اعتبارسنجی این کتاب با ما همکاری داشته اند تشکر و قدردانی نماید.

زیست شناسی حرف آخر به صورت لایه ای کار شده است به طوریکه:

در لایه اول استاد شعبانی همه مفاهیم رو کامل به صورت انیمیشن به بچه ها آموزش میدهد و همه مفاهیم رو دانش آموزان به صورت تصویری فرا می گیرند و درصد فراموشی رو به صفر میل می دهند. در لایه دوم استاد شعبانی خط به خط کتاب درسی رو برای دانش آموزان تجزیه و تحلیل می کند و نکات مربوط به اون خط رو کامل آموزش می دهد و در لایه سوم که مربوط می شود به الگوی عمل صد، تست هایی رو بررسی می کند که دو سه سطح سخت تر از کنکور می باشند و دانش آموزان با بررسی این تست ها دیگر هراسی از تست های کنکور ندارند.

تو چند سال اخیر سؤالات زیست شناسی به شدت ترکیبی شدن یعنی شما کمتر سؤالی رو پیدا میکنید که به طور قاطع بگید این سؤال فقط مربوط به صفحه فلان و مبحث فلان میشه بلکه هر سؤال مربوط به چند مبحث میشه که هر کدوم از مبحث ها در جاهای مختلفی از کتاب زیست شناسی اومدن. شما باید زیست شناس شوید نه کتاب دوم و سوم و پیش را فقط بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *