سال سومی ها، از تابستان به فکر باشید

سلام دوستان، در ادامه مقالات کنکوری حرف آخر، این بار سال سومی ها بخوانند: “سال سومی ها، از تابستان به فکر باشید”

به دوستان سال سومی توصیه می‌شود که در فرصت تابستان، ابتدا امکانات و توانایی‌های خود را بشناسند و بیشترین زمان را در این دوره برای رفع عادات غلط خود به کار ببندند. برای رسیدن به این هدف لازم است که چند محور در دوره تابستانی به طور صحیح اجرا شود و موجبات موفقیت شما را در مراحل بعدی فراهم سازد که عبارتند از:

۱ ـ عادت به درس خواندن: اکنون باید بدانید شما دیگر داوطلب کنکور و دانش‌آموز سال آخر دوره متوسطه هستید و تلاش جدی‌تری برای قبولی در کنکور را آغاز کرده‌اید، به عبارت دیگر باید باور کنید کنکور برای شما آغاز شده است. ممکن است مجبور شوید بیش از ۶۰ ساعت در هفته درس بخوانید. خیلی از داوطلبانی که در سال‌های دبیرستان به مطالعه در ساعات زیاد عادت نکرده‌اند، در این زمان دچار مشکل بزرگی خواهند شد. خستگی، بی‌انگیزگی و پایین آمدن کارایی مطالعه و افت میزان یادگیری می‌تواند از تبعات این عادت نکردن باشد، بنابراین توصیه می‌کنم که مهم‌ترین وظیفه یک داوطلب کنکور را که عادت کردن به مطالعه در ساعات طولانی مطالعه است، ترمیم و در صورت عادت به این امر، آن را تقویت کنید. این عادت مانند تمامی تغییرات هستی، تدریجی صورت می‌گیرد.

۲ ـ با هدف درس خواندن: افزایش ساعات مطالعه بدون در نظر داشتن رسیدن به یک قله مطالعاتی، خسته‌کننده خواهد بود و موجب بی‌انگیزه شدن شما در طول دوره مطالعاتی‌تان خواهد شد. توجه داشته باشید برخلاف آنچه اکثر داوطلبان می‌اندیشند، بهترین برنامه‌ریزی‌ها اگر با هدف‌گذاری مناسبی همراه نباشد، نمی‌تواند برای شما موفقیت به ارمغان آورد، لذا خوب است که با خودتان عهد کنید که تا پایان دوره تابستانی، برخی عادات غلط خود را تغییر دهید و یا این‌ که یک درس ضعیف را به سطح متوسط برسانید و در پایان این دوره هم هدف خود را بررسی کرده و دقت کنید آیا به آنچه مد نظر شما بوده است، دست پیدا کرده‌اید یا نه؟ توجه داشته باشید که هدف‌گذاری شما نه زیاد آرمانی و دور از دسترس و نه زیاد ساده و پیش پا افتاده باشد.

۳ـ ثبت فعالیت ها: انجام این فعالیت به شناخت توانایی‌ها و رفع نقاط ضعف شما کمک بسیار زیادی می‌نماید. همان‌گونه که عنوان شد برنامه‌ریزی یعنی مدیریت صحیح استفاده از منابع و امکانات، پس برای داشتن یک برنامه موفق و ایده‌آل در ابتدا باید توانایی‌ها و امکانات خود را بشناسید. برای کسب این اطلاعات، بهترین راه نوشتن و ثبت فعالیت‌های هفتگی شماست.

۴ ـ انجام تکالیف و مطالعه هر روز، در همان روز: انجام تکالیف و مطالعه درس هر روز در‌‌ همان روز مربوطه، باعث افزایش بازدهی و بالا رفتن یادگیری شما خواهد شد. به گونه‌ای که اکثر مشاوران بر این باورند داوطلبانی که تکالیف روزانه خود را در‌‌ همان روز انجام می‌دهند، ۴۲ درصد موفق‌تر از کسانی بوده‌اند که براساس نیاز تکالیف را انجام داده‌اند. ضمن آنکه انجام تکلیف‌ها به صورت روزانه باعث جلوگیری از اتلاف وقت و تلنبار شدن حجم زیادی از وظایف خواهد شد.

۵ ـ یادگیری دروس دبیرستان تا پایان تابستان: تا پایان شهریور تلاش کنید که در دروس دبیرستان (سال‌های اول، دوم و سوم) هیچ نکته‌ای نباشد که بلد نباشید؛ البته بلد بودن با توانایی تست زدن متفاوت است. منظور از بلد بودن این است که هیچ مطلبی برای شما غریب نباشد یا این‌که هیچ فرمول، نکته، قاعده و دستوری وجود نداشته باشد که شما کاربردش را ندانید. مطالعه و مرور جزوات دبیران محترم شما به اضافه مطالعه کتاب درسی‌تان که بی‌شک مهم‌ترین منبع طرح سوال در کنکور سراسری است، به انجام این فعالیت کمک شایانی خواهد نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *