شیوه ی صحیح مطالعه

شیوه ی صحیح مطالعه
یکی از عواملی که باعث خستگی و ناامیدی افراد از مطالعه کردن می شود این است که روش صحیح مطالعه را نمی دانند در نتیجه از وقتی که برای مطالعه صرف کرده اند، نتیجه ی مطلوب را نگرفته و این خود باعث دلزدگی آنها می شود.
و ما در این جا روشی کلی و صحیح برای مطالعه را به شما ارائه می دهیم که این روش خود شامل چند مرحله می باشد:

۱- روش مطالعه ی درست :
در این مرحله روشی به شما گفته می شود که می توانید با به کار گیری آن به مطالعات خود جهت و نظم ببخشید. که این روش در چند مرحله خلاصه می شود:
الف) پیش مطالعه :
در این مرحله به مطالعه ی سرفصل ها، کلیات و… هر بحث به صورت روزنامه وار بپردازید. این باعث می شود یک نمای کلی از آنچه قرار است یاد بگیرید در ذهن شما ایجاد شود و یک آمادگی ذهنی در شما بوجود آورد که باعث می شود مطلب مورد نظر را سریع تر یاد بگیرید.
ب) سؤال درآوردن :
پس از مرحله پیش مطالعه سعی کنید از آنچه فهمیده اید.سؤالاتی را در ذهن خودتان ایجاد کنید.با این کار شوق شما برای ادامه ی مطالعه بیشتر می شود چرا که دوست دارید جواب سؤالات ایجاد شده را بیابید.
پ) خواندن :
در این مرحله شما شروع به خواندن مطالب مورد نظر می کنید. یعنی تمام مطالب را به دقت مطالعه کنید.
ت) تفکر :
پس از خواندن مطالب، در آنچه خوانده اید کمی تفکر کنید. این باعث می شود سؤالات بیشتر و جزئی تری در ذهن شما ایجاد شود و برای یافتن پاسخ این سؤالات شما باید از زوایای مختلفی به مطلب نگاه کنید که این خود باعث تثبیت بهتر و بیشتر مطالب در ذهن شما می گردد.
ث) از برخوانی :
در این مرحله باید مطالب را برای خود تکرار و مرور کنیم. این باعث تثبیت هر چه بیشتر مطالب در ذهن شما می شود.
ج) مرور مجدد :
در این مرحله مطالب مورد نظر را از ابتدا تا به انتها یک بار مرور می کنیم. به طوری که مطالب مهمی که قبلاً مشخص کرده ایم در الویت قرار گیرند که این باعث می شود مطالب مهمی که با احتمال زیاد در امتحان می آید یک بار مرور شود.

۲- روش معلم خوانی :
پس از آنکه مطالب مورد نظرتان را به شیوه ی فوق مطالعه کردید برای یادگیری بیشتر به سراغ روش معلم خوانی بروید. در این روش سعی کنید خود را معلمی در نظر بگیرید که به دانش آموزان فرضی درس می دهد. که این روش بسیار جذاب و کارآمد است. البته به شرط آنکه وقت کافی داشته باشید.

۳- مرور و ارزیابی :
در این مرحله ی پایانی مطالب را یک بار دیگر مرور کنید. سپس به ارزیابی بپردازید که برای این کار می توانید از سؤالات امتحانی سال قبل استفاده کنید.

 

راه های ارتباطی با مشاورین ارشد رتبه پرور موسسه حرف آخر:

تلفن : ۰۲۱۶۶۰۲۸۱۲۶  – ۰۹۹۰۳۳۵۷۰۲۰

ساعات تماس با مشاورین حرف آخر:  به صورت شبانه روزی (حتی روز های تعطیل)

سایت مرکزی موسسه حرف آخر: www.harfeakher.org

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *