شیوه ی صحیح مطالعه

شيوه ي صحيح مطالعه
يکي از عواملي که باعث خستگي و نااميدي افراد از مطالعه کردن مي شود اين است که روش صحيح مطالعه را نمي دانند در نتيجه از وقتي که براي مطالعه صرف کرده اند، نتيجه ي مطلوب را نگرفته و اين خود باعث دلزدگي آنها مي شود.
و ما در اين جا روشي کلي و صحيح براي مطالعه را به شما ارائه مي دهيم که اين روش خود شامل چند مرحله مي باشد:

۱- روش مطالعه ي درست :
در اين مرحله روشي به شما گفته مي شود که مي توانيد با به کار گيري آن به مطالعات خود جهت و نظم ببخشيد. که اين روش در چند مرحله خلاصه مي شود:
الف) پيش مطالعه :
در اين مرحله به مطالعه ي سرفصل ها، کليات و… هر بحث به صورت روزنامه وار بپردازيد. اين باعث مي شود يک نماي کلي از آنچه قرار است ياد بگيريد در ذهن شما ايجاد شود و يک آمادگي ذهني در شما بوجود آورد که باعث مي شود مطلب مورد نظر را سريع تر ياد بگيريد.
ب) سؤال درآوردن :
پس از مرحله پيش مطالعه سعي کنيد از آنچه فهميده ايد.سؤالاتي را در ذهن خودتان ايجاد کنيد.با اين کار شوق شما براي ادامه ي مطالعه بيشتر مي شود چرا که دوست داريد جواب سؤالات ايجاد شده را بيابيد.
پ) خواندن :
در اين مرحله شما شروع به خواندن مطالب مورد نظر مي کنيد. يعني تمام مطالب را به دقت مطالعه کنيد.
ت) تفکر :
پس از خواندن مطالب، در آنچه خوانده ايد کمي تفکر کنيد. اين باعث مي شود سؤالات بيشتر و جزئي تري در ذهن شما ايجاد شود و براي يافتن پاسخ اين سؤالات شما بايد از زواياي مختلفي به مطلب نگاه کنيد که اين خود باعث تثبيت بهتر و بيشتر مطالب در ذهن شما مي گردد.
ث) از برخواني :
در اين مرحله بايد مطالب را براي خود تکرار و مرور کنيم. اين باعث تثبيت هر چه بيشتر مطالب در ذهن شما مي شود.
ج) مرور مجدد :
در اين مرحله مطالب مورد نظر را از ابتدا تا به انتها يک بار مرور مي کنيم. به طوري که مطالب مهمي که قبلاً مشخص کرده ايم در الويت قرار گيرند که اين باعث مي شود مطالب مهمي که با احتمال زياد در امتحان مي آيد يک بار مرور شود.

۲- روش معلم خواني :
پس از آنکه مطالب مورد نظرتان را به شيوه ي فوق مطالعه کرديد براي يادگيري بيشتر به سراغ روش معلم خواني برويد. در اين روش سعي کنيد خود را معلمي در نظر بگيريد که به دانش آموزان فرضي درس مي دهد. که اين روش بسيار جذاب و کارآمد است. البته به شرط آنکه وقت کافي داشته باشيد.

۳- مرور و ارزيابي :
در اين مرحله ي پاياني مطالب را يک بار ديگر مرور کنيد. سپس به ارزيابي بپردازيد که براي اين کار مي توانيد از سؤالات امتحاني سال قبل استفاده کنيد.

 

راه های ارتباطی با مشاورین ارشد رتبه پرور موسسه حرف آخر:

تلفن : ۰۲۱۶۶۰۲۸۱۲۶  – ۰۹۹۰۳۳۵۷۰۲۰

ساعات تماس با مشاورین حرف آخر:  به صورت شبانه روزی (حتی روز های تعطیل)

سايت مركزي موسسه حرف آخر: www.harfeakher.org

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *