فیزیک حرف آخر

در این قسمت به اهمیت درس فیزیک در کنکور و همچنین به معرفی فیزیک حرف آخر می پردازیم شما عزیزان در صورت سوالی می توانید با مشاورین حرف آخر در ارتباط باشید و یا برای اطلاع از لیست قیمت محصولات حرف آخر به وب سایت موسسه مراجعه کنید .

داوطلبی که مطالب رو بخوبی یاد نگرفته باشه یا از روش های طولانی برای حل سوالات استفاده میکنه پس از حل تعداد معدودی تست دچار خستگی میشه و از حل بقیه تست ها خودداری میکنه . اگه شما هم این مشکل رو دارین باید روش یادگیریتون رو عوض کنین . دوستای عزیز کنکوری شما میتونین با تهیه آموزش های استاد کامیار مطالب رو به ساده ترین شکل ممکن یاد بگیرین و همچنین روش های سریع تست زنی رو هم بیاموزین روش هایی که کاملا منطقی و جامعن . اینجاس که دیگه از تست زدن زیاد خسته نمی شید و تازه لذت هم می برید . موقع تست زنی  هر سوالی که به نظرتون مهمه رو مشخص کنین تا پس از یه مدت دوباره به حل اونا بپردازین . تست هایی رو که مشخص کردین می تونه بهترین منبع برای مرور مطالب یادگیری شده باشد.

اهمیت فیزیک در کنکور

فیزیک در کنکور ضریب۲ برای رشته تجربی و ضریب۳ برای رشته ریاضی دارد و جزو مهمترین دروس تخصصی می باشد که در فیزیک حرف آخر این درس را برای همیشه یاد بگیرید و از آن لذت ببرید و سوالات کنکور را با استاد کامیار قورت بدهید

همانطور که میدانید در بین دروس اختصاصی رشته تجربی، فیزیک و ریاضی جایگاه ویژه ای دارند. چون دروس زیست شناسی و شیمی از دروس اصلی بچه های گروه آزمایشی تجربی بوده و معمولا همه داوطلبان کنکور تجربی برنامه ویژه ای برای آن ها دارند. اما درصد دو درس فیزیک و ریاضی گروه آزمایشی تجربی بسیار پایین است. و از آنجا که کنکور رقابتی است، داوطلبانی که برنامه قوی ای برای این دو درس داشته باشند، در کنار درصد قابل قبولی در درس های دیگر، می توانند موفقیت خود را در کنکور تضمین کنند.

مقایسه فیزیک رشته ریاضی با رشته تجربی

هر دو آزمون، مفهومی و برای دانش آموزانی که این درس را خوب فراگرفته اند آماده شده است. دانش آموزان متوسط در هر دو آزمون نتایج مشابهی بدست خواهند آورد ولی نگاهی متفاوت در مقایسه دیده می‌شود. در سؤالات رشته ریاضی، در برخی سؤالات مانند سؤال۱۶۱ داده اضافی دیده می‌شود و در برخی سؤالات نیز خواسته مسئله به صورت مفهومی بیان شده است. به طور نمونه در سؤال ۱۵۷بزرگی جابه‌جایی متحرک B در مدتی که متحرک دیگر در جهت محورحرکت کرده خواسته شده ویا در سؤال۱۵۸ نسبت بزرگی جابه‌جایی‌ها تا لحظه‌ای که دو متحرک از کنار هم عبور می‌کنند خواسته شده است.

ویا در سؤال۱۶۴با دریافتن نکته سؤال( این که کار نیروی وزن همان انرژی پتانسیل کشسانی فنر است) بدون هیچ پیچیدگی و با یک جای‌گذاری ساده به جواب دست خواهیم یافت ولی بیان به گونه ای است که سادگی سؤال به آسانی قابل مشاهده نیست.

در فیزیک تجربی،خواسته مسئله به طور مشخص بیان شده است ولی در برخی سؤالات محاسبه و دقت در آن مورد نیاز است مانند سؤال۲۳۳ که کافی است رابطه مورد نظر را نوشته و گزینه‌‌ها را در آن جای‌گزین کنیم.

اما هر دو رشته، یک سؤال متفاوت داشته‌اند سؤال۲۱۹ رشته تجربی و ۱۷۸ رشته تجربی. هر دو سؤال از مبحث الکتریسیته ساکن مطرح شده ‌اند در سؤال۲۱۹ نقطه مورد نظر که برآیند نیروها در آن مدنظر سؤال است خارج از صفحه می‌باشد و تصوری سه بعدی مد نظراست و در سؤال۱۷۸ نیز نیروی کشش نخ در حالتی است که نیاز به تجزیه نیرو و استفاده از رابطه نیروی الکتریکی است.

در نگاهی کلی،‌ سؤالات رشته ریاضی برای داوطلبانی که نکته حل را دریابند خوب بوده و در کل به جز چندسؤال بقیه محاسبات طولانی و پیچیده نداشته است.

ولی مطابق روال هر سال، چیدمان سؤالات به لحاظ سطح دشواری نظم خاصی نداشته و اگر داوطلبی بیش از حد تعیین شده به تست‌های دشوار زمان اختصاص می‌داد قطعاً از پاسخ‌گویی به تست‌های متوسط وساده‌ای که در سؤالات پایانی آزمون دیده می‌شود باز می‌ماند و این امر با مدیریت زمان قابل کنترل بود که داوطلبان کانونی به خوبی با این امر آشنا هستند.

نکته دیگر این که سؤال ۲۰۶  و۲۰۷ رشته تجربی ، مشابه دو سؤال کنکور ریاضی۹۴ می‌باشند که داوطلبانی که سؤالات کنکور سال‌های گذشته را بررسی کرده باشند به راحتی به این دو سؤال پاسخ داده‌اند.

سطح دشواری آزمون در هر دورشته با کاهش تراز، افزایش یافته یعنی طرح سؤالات به گونه‌ای است که به راحتی سهم سؤالات ترازهای مختلف از کنکور مشخص شده است یعنی داوطلبان ترازهای پایین‌تر به طور جدی‌تری با چالش سؤالات مفهومی روبرو شده‌اند و این امتیازی است برای داوطلبان تراز بالا.

فیزیک حرف آخر

فیزیک ۱

سوالاتی که از کتاب فیزیک سال اول دبیرستان در کنکور تجربی مطرح می شود از مباحث آینه و عدسی‌ها است. به طور معمول هر ساله ۳ تست از این مباحث در کنکور تجربی مطرح می شود.

فیزیک ۲

از مباحثی که هر ساله در کنکور سراسری از کتاب دوم دبیرستان طرح می شود می‌توان به سرفصل فشار و همچنین قانون گازها اشاره کرد. سهم این مباحث در کنکور سراسری ۲ تا ۴ تست می باشد. از مبحث کار و انرژی نیز معمولاً یک سوال مطرح می‌شود.

فیزیک ۳

از این کتاب نسبت به فیزیک سال اول و دوم دبیرستان هر ساله سوالات بیشتری در کنکور مطرح می شود.

از مبحث الکتریسیته ساکن هر ساله تقریبا یک تست مطرح می شود. از مباحث خازن و مقاومت الکتریکی معمولاً یک سوال ترکیبی و همچنین از مبحث مقاومت الکتریکی نیز دو سوال به صورت جداگانه در کنکور می آید.

برای تسلط به سرفصل مقاومت الکتریکی تیپ تست های زیادی را مورد بررسی قرار دهید چرا که تنوع سوالات بسیار زیادی دارد.

دو فصل مغناطیس و الکترو مغناطیس جزو فصول آسان فیزیک سال سوم دبیرستان هستند. ۲ تست سهم این مباحث در کنکور سراسری است.

فیزیک پیش دانشگاهی یک

چهار فصل مهم فیزیک پیش ۱ سینماتیک، دینامیک، موج و نوسان هستند. فصل هایی که تیپ تست‌های گوناگونی دارند و همواره شاهد خلاقیت طراحان در طرح تست از این مباحث هستیم. مبحث سینماتیک و بردار ۳ تا ۴ تست در کنکور دارد که احتمال طرح سوالات سخت از این مباحث بسیار بالاست. دینامیک بین ۲ تا ۳ تست سهم دارد. از فصول موج و نوسان نیز سرجمع ۲ تا ۳ تست در سوال مطرح می شود. فصول موج و نوسان مفاهیم یکسان دارند با تسلط به مفهوم این فصول مطمعناً از پس تست هایش بر می آیید.

فیزیک پیش دانشگاهی دو

فیزیک پیش دو ۴ فصل دارد. فصولی با مباحث حفظی و با فرمول‌هایی که به راحتی با درک مفاهیم‌شان خواهید توانست به آن‌ها تسلط پیدا کنید و از پس تست‌های این فصول در سر جلسه آزمون بربیایید.

مباحث آسان و مهم فیزیک تجربی

 1. آینه و عدسی ها (۳ تست)
 2. بردار (معمولاً ۱ تست)
 3. الکتریسته ساکن (۱ تست)
 4. مغناطیس و الکترو مغناطیس (۲ تست)
 5. صوت و موج مکانیکی (۲ تا ۴ تست)
 6. چهار فصل پیش دو (۴ تا ۵ تست)
 7. گرما و قانون گازها (۳ تست)

 

نکاتی بسیار ساده اما کاربردی برای درس فیزیک

 • برای یادگیری مباحث این درس دست به قلم شدن رکن اول است. می‌بایست تست‌های بسیار متنوعی را مورد بررسی قرار دهید.
 • از خلاصه برداری فرمول‌ها و نکات مهم این درس به هیچ عنوان غافل نشوید.
 • حتما به زدن تست های زمان دار در این درس اهمیت بدهید. کتاب‌هایی که مجموعه آزمون‌های ۳۰ سوالی برای این درس در بازار وجود دارد آن‌ها را تهیه کنید و پس از تسلط به تمامی مباحث این درس به زدن مجموعه تستی هر سه شب یکبار بپردازید. زدن چنین آزمون های زمانداری سرعت عمل و دقت شما را در پاسخ گویی به سوالات چندین برابر می کند.
 • از مطالعه کتاب درسی غافل نشوید. حتما تمامی مسائل و پرسش هایی که در کتاب درسی را نیز حل کنید. در سال های اخیر شاهد طرح تست از سوالات کتاب درسی بوده ایم.

فیزیک جزو دروسی هستش که کافیه قلق اون دستتون بیاد، باور کنید خیلی خیلی درس شیرین و جذاب و آسونی هستش، که استاد کامیار با روش های کاملا جدیدی اونو به شما عزیزان آموزش می دهد، نمونه تدریس استاد کامیار یکی از بهترین نوع تدریس ها در سطح بین المللی است که در این تدریس ها با استفاده از شهودی سازی و فعال کردن نیم کره راست مغز و استفاده از الگو سازی بجای تکنیک و فرمول به بیان مسائل می پردازند و با درگیر کردن خود دانش آموز و ذهن او با مسئله تمامی مطالب را مورد بررسی قرار میدهند و باعث میشوند تا دانش آموزان بتوانند درصد بالایی از فیزیک را بزنند و بتوانند نگرانی خود را در رابطه با تست های سخت طراحان کنکور را از بین ببرند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *