قانون جذب چیست؟

قانون جذب چیست؟

قانون جذب نیز مانند هر قانون دیگری برخاسته از تجارب بشری است. روانشناسان در قرون اخیر با مطالعه رفتارها و خصوصیات آدم‌های موفق سعی کردند با شیوه‌های علمی دریابند که چه عامل یا عواملی باعث موفقیت انسان‌ها می‌شود.

در گذشته‌ها کسی برداشت درستی از این موضوع نداشت. بعضی خیال می‌کردند علت کامیابی افراد، بخت و اقبال است. برخی هم گمان می‌کردند که برای رسیدن به خواسته‌های خود (مثلا خواسته‌های مادی) باید از وجدان و شرافت و انسانیت گذشت و به حقوق دیگران تجاوز کرد. اما با گذشت زمان عوامل ساده‌ای کشف شد که در موفقیت انسان‌ها تاثیر دارند. قانون جذب یکی از این عوامل است.

قانون جذب به طور خلاصه بیان می‌کند:

شما هدف یا هدف‌های زندگی خود را مشخص کنید و دقیقا بدانید که چه می‌خواهید. اهدافتان را روی کاغذ آورده و به آن‌ها فکر کنید تا مطمئن شوید و به هدف‌های خود ایمان بیاورید. در این صورت است که خواهید دید عواملی نامرئی ناگهان به کار افتاده و راه را برای شما هموار می‌کنند و شما را به سوی موفقیت هدایت می‌کنند. قانون جذب به سادگی در این جمله خلاصه می شود: “ما هر آنچه را که به آن فکر کرده، چه خوب چه بد، جذب خود می کنیم.” باور کنید یا نکنید. امروزه پژوهش‌های علمی ثابت کرده‌اند که افکار مثبت، زندگی ما را تحت تأثیر همه جانبه خود قرار می‌دهند. اما چرا چنین است؟

شبکه ذهنی

برای اینکه اساس قانون جذب روشن شود چاره‌ای نداریم جز این که به شبکه یا صافی یا فیلتر ذهنی اشاره‌ای داشته باشیم. مطلب را با ذکر مثال ساده‌ای آغاز می‌کنیم. هنگامی که در خیابان قدم می‌زنید، در هر قدم میلیون‌ها واحد اطلاعاتی از مقابل چشمان شما عبور می‌کنند. ولی شما متوجه آن‌ها نمی‌شوید. برای درک اشیاء شرایطی لازم است. مثلا باید آن‌ها را لازم داشته باشید. هنگام عبور از خیابان اگر گرسنه باشید ممکن است تابلو رستوران‌ها، توجه شما را جلب نماید. ممکن است وارد رستوران شوید و غذا سفارش دهید. در آن هنگام اگر کسی نشانی عکاسی را از شما بپرسد ممکن است اظهار بی‌اطلاعی کنید، اما در هنگام خـروج متوجـه می‌شوید که مغازه عکاسـی درست در کنار رستوران قرار داشته است. پس هنگامی که به چیزی نیاز دارید، یا آن را دوست دارید و یا به هر دلیل دیگری به آن فکر می‌کنید، به صورت خودکار این احساس را به ضمیر ناخودآگاه خود منتقل کرده و شبکه ذهنی شما فعال می‌گردد. به همین دلیل هر چیزی که به مطلب مورد نیاز شما مربوط می‌شود را جذب کرده و اجازه ورود آن مطلب به ذهن را صادر می‌کند.

پس هنگامی که شما برنامه‌ای در ذهنتان دارید و هدف دقیقی برای خود تعیین می‌کنید، ذهن شما هر چیزی را که با آن در ارتباط باشد جذب می‌کند.

یک کتاب خوب، یک مشاور، یک معلم، یک دوست خوب که در مطالعه کمک‌تان کند و… دقت کنید که این عوامل برای شما به وجود نمی آیند! همه این عوامل همیشه در جریان هستند چه شما هدف و برنامه‌ای داشته باشید و چه نداشته باشید؛ اما با تعیین هدف، تازه متوجه آن‌ها خواهید شد. گویی که ناگهان می‌بینید راه‌های مهمی که شما را به هدفتان می‌رسانند در جلوی پایتان قرار گرفته‌اند.

در واقع این قانون، همان فرمایش زیبای امام صادق (ع) است که می‌فرمایند: “فَإذا دَعوتَ فَأَقبِل بِقَلبِکَ ثُمَّ استَیقِن بِالإجابَه” “هرگاه دعا نمودی، با حالت توجه و اقبال قلبی دعا کن، آنگاه یقین به اجابت داشته باش.”

در این فرمایش زیبا، امام صادق (ع) راهکار اجابت دعا را در باور رسیدن به خواسته‌ها و یقین به لطف الهی می‌دانند. در واقع با یقین داشتن به رحمت الهی، شرایط استجابت دعا فراهم می‌آید. به یاد داشته باشید هیچ عاملی همانند امیدواری به رحمت خداوندی نمی‌تواند باعث جلب رحمت و نعمت‌های خداوند و رسیدن به اهداف گردد. پس بسیار مهم است همانطور که در کتاب “کوله همراه” گفته شد ابتدا هدف خود را انتخاب نمایید. آن را ثبت کنید، به موفقیت خود پس از دستیابی به هدف فکر کنید و آن را باور کنید. لحظه اعلام قبولی و موفقیت خود را مشاهده نمایید. با فکر کردن به موفقیت و یقین به رحمت الهی، عوامل مورد نیاز برای موفقیت به سمت شما خواهند آمد.

در ادامه به چندین نکته که به شما در جذب و خلق موفقیت کمک خواهند کرد، اشاره می‌گردد.

۱به موفقیت بدون توجه به محدودیت‌ها فکر کنید. به منظور تأثیر هر چه بیشترِ تفکرات مثبت بر روی اتفاقات، نباید به مشکلات و دشواری‌های مسیر توجه نمایید. همچنین به نظرات دیگران در مورد اینکه موفق یا ناموفق خواهید بود نیز توجه نکنید و تنها تمام تمرکز خود را حول این محور بگنجانید که دوست دارید چه اتفاقاتی برایتان به وقوع بپیوندند.

۲- با تمرکز بر روی هر چیز، باعث می‌شوید آن مسئله برایتان اتفاق بیفتد. پس لطفا به شکست و عدم موفقیت در کنکور فکر نکنید. مسئله بسیار جدی است. در واقع شما با فکر کردن به یک چیز، آن را به سمت خود جذب می کنید، حتی اگر آن را نخواهید. یعنی اگر مدام بگویید: “من شکست نمی‌خورم!” شکست را به سمت خود جذب خواهید کرد. پس بسیار مراقب باشید جملات و افکار شما کاملا مثبت بوده و حتی برای بیان افکار مثبت، از فکرهای منفی استفاده نکنید.

۳قدرت مغناطیسی جذب خود را با اختصاص دادن زمان روزانه به “افکار قدرتمند” افزایش دهید. روزانه چند دقیقه از وقت خود را به طور جدی به فکر کردن در مورد اهداف، رؤیاهایتان و آن چه از زندگی و کنکور! می‌خواهید اختصاص دهید. در این صورت با تقویت ایمان خود به دستیابی به اهداف، جذب شما بسیار قوی‌تر خواهد شد.

۴به خودتان اجازه ندهید در ناامیدی‌ها غرق شوید. ناامیدی تنها باعث جذب اتفاقاتی است که ناراحتی شما را بیشتر خواهند کرد و احتمال دستیابی شما به خواسته‌هایتان را کاهش خواهد داد. بنابراین به جای حسرت خوردن برای از دست دادن آرزوهای گذشته، تنها به آنچه دوست دارید و می‌خواهید بدست آورید، فکر کنید.

۵ایمان راسخ به قدرت فکر هر چقدر اعتقاد شما به این قانون عمیق‏تر و شدیدتر باشد، روند نیـل به اهداف و خواسته‏ها سریعتر و با کیفیت‏تر بـوده و باعث برانگیختن کمک کائنات خواهد شد. وقتی شما یقین داشته باشید که از لحظه‏ای که سرتان را از بالشت جدا می‏کنید تمام هستی به دنبال تحقق خواسته‌های شما می‌باشد، خیلی بهتر می‌توانید هدف خود را جذب کنید. اصلا باید مطمئن باشید که تمام کائنات دوست دارند که شما به خواسته‌های مثبت خود دست یابید. هیچ چیزی و هیچ شخصی و هیچ جریانی نیست که در جهت مخالف شما حرکت کند.

۶خالق کائنات را فراموش نکنید . بعضی اوقات ما به شدت مطمئنیم که فقط و فقط باید به خواسته‏ای که مد نظرمان بوده برسیم اما می‏بینیم که خواسته خود را به نوعی دیگر دریافت نموده‏ایم. مثلا به جای دوچرخه، سه‌چرخه گیرمان آمد و یا یک موتورسیکلت! به جای تهران، قبولی در مشهد و یا . . . در این صورت مطمئن باشید این قضیه به صلاح شما شکل گرفته است. تشخیص خالق کائنات و او که بهتر از هرکسی خیر و شر همه را می‏داند، اشتباه نخواهد کرد. پس با نهایت ایمان و اعتقاد به هدف خود و بدون ناامیدی در راستای رسیدن به هدفتان تلاش کنید و در نهایتِ رضایت به خواست و اراده الهی، شاکر نعمت‌های بی‌حد و اندازه خداوند باشید. و در پایان به یاد داشته باشید مبانی قانون جذب در واقع به شما کمک می‌کند مومنانه‌تر به دعا برای تحقق خواسته‌های خود بپردازید که تمامی نعمت‌های پاک دنیا، از آن خداوند است و اوست که با نهایت رحمت، ما را مورد لطف و محبت خود قرار می‌دهد.

جمع‌بندی:

مراحل جذب خواسته به کمک قانون جذب:

۱ دقیقا بدانید چه می‏خواهید (تعیین دقیق و واضح هدف با جزئیات و مختصات(

۲ از خداوند متعال خواسته خود را بخواهید.

۳ چنان رفتار کنید که گویا هم اکنون و مدتی است که این خواسته برآورده شده است.

۴ آماده دریافت خواسته خود بوده و خواسته را به حال خود رها کنید. یعنی با وجود تلاش زیاد برای رسیدن به خواسته خود، آرامش و راحتی خود را وابسته به دستیابی به هدف نکنید.

۵ به یاد داشته باشید قانون جذب فقط راه شما برای دستیابی به اهداف را هموارتر خواهد کرد و شما بدون تلاش و برنامه‌ریزی قادر به رسیدن به آن‌ها نخواهید بود. پس با تلاش بیشتر و تفکر مثبت، لحظه به لحظه خود را به خواسته‌هایتان نزدیک‌تر کنید.


راه های ارتباطی با مشاورین ارشد رتبه پرور موسسه حرف آخر:

تلفن : ۰۲۱۶۶۰۲۸۱۲۶  – ۰۹۹۰۳۳۵۷۰۲۰

ساعات تماس با مشاورین حرف آخر:  به صورت شبانه روزی (حتی روز های تعطیل)

سایت مرکزی موسسه حرف آخر: www.harfeakher.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *