مهارت های تحصیلی و مطالعه

مهارت های تحصیلی و مطالعه :

  1. خوب دیدن و یادداشت برداری
  2. حضور درکلاس
  3. مطالعه مؤثر
  4. ویرایش یادداشت های درسی
  5. ایجاد عادتهای خوب در مطالعه
  6. چگونه یک کتاب مشکل را بخوانیم
  7. کنترل محیط مطالعه
  8.  مطالعه گروهی برای افزایش سطح یادگیری
  9.  تمرکز حواس
  10.  تمرکز روی برخی نکته های اساسی .

با این که از دانش آموزان انتظار می‌رود با توانایی یادداشت‌ برداری خوب، پا به مدرسه بگذارند اما همیشه این طور نیست .

سعی کنید : شنونده فعال و مثبتی باشید . چگونه ؟ در ردیف‌های اول بنشینید، نه چیزی بخوانید و نه صحبت کنید. در طی ۲۰ دقیقه دوم (یعنی معمولاً زمانی که توجه خود را  از دست می‌دهید) و تا آخرین دقایق ، تا زمان ارائه خلاصه یا نتیجه‌گیری توجه ویژه خود را حفظ کنید.

سعی کنید: یادگیرنده فعال و مثبتی باشید. چگونه ؟ با علاقه به مطالب درسی با طرح پرسش‌هایی برای دریافت پاسخ در کلاس ، شرکت جویید. شما می‌توانید این کار را با اندیشیدن درباره موضوع درسی، و پیش‌قدم شدن در ارائه کنفرانس و از قبل خوانی مطالب درسی انجام دهید (اگر حفظ کردن مطالب برای شما دشوار است، مورد اخیر به ویژه برایتان سودمند است. )

سعی کنید : باتوجه ویژه به مطالب اصلی، یادداشت های دقیق بردارید. چرا ؟ ممکن است نکته اصلی آن جا باشد. اگر چنین است ، آن را یادداشت کنید . افزون بر آن ، در پی نکات تأکیدی برآیید ؛ یعنی یافتن آن نکات از لا به لای کلام استاد ، زبان بدنی یا آنچه در چهره و حرکات دست و بدن او مشهود است و یا زمانی که استاد مطلبی را به دقت از روی یادداشتهایش برای شما می‌خواند . اگر فکر می کنید نکته اصلی را دریافت نکرده اید ، یادداشت‌هایتان را به همکلاس‌هایتان یا استاد نشان دهید .

سعی کنید : به هنگام یادداشت برداری بین مطالب کمی فضای خالی بگذارید . چرا ؟ شما باید برای نوشتن مطالب به زبان خودتان و افزودن آن به یادداشت‌هایتان به حد کافی جا داشته باشید . این روش به شما کمک می‌کند تا با یکپارچه کردن مطالب فعلی با آنچه از قبل می‌دانستید ، در سطحی ژرفتر مطلب را بیاموزید . همچنین گذاشتن فضای اضافی در یادداشت‌هایتان ، یافتن مطالب را به هنگام مطالعه برایتان آسانتر می‌کند .

سعی کنید : در خلال ۲۴ ساعت برای هر کلاس ، ۱۰ دقیقه یادداشتهای خود را مرور کنید . چرا ؟  زیرا در غیر اینصورت شما۵۰ تا ۸۰ درصد از مطالب را  از دست می‌دهید .

سعی کنید:  یادداشت‌های خود را طوری تنظیم کنید تا بتوانید به طور مؤثری مطالعه کنید .  چگونه ؟ قسمت وسیعی از حاشیه سمت راست صفحه را خالی بگذارید ، این جا ، جای نوشتن پرسش‌هایی است که به هنگام خواندن برایتان مطرح می‌شود. پشت صفحه را خالی بگذارید تا صفحه را به راحتی برگردانید. یادداشت‌ها را بپوشانید یا صفحه را به پشت برگردانید و به پرسش‌هایی که ضمن مطالعه طرح کرده‌اید، پاسخ دهید. مهارت های یادداشت برداری و حضور در کلاس و یادداشت های کافی، جزء ضروری یادگیری و مطالعه کار آمد در دبیرستان به شمار می رود.

 

راه های ارتباطی با مشاورین ارشد رتبه پرور موسسه حرف آخر:

تلفن : ۰۲۱۶۶۰۲۸۱۲۶  – ۰۹۹۰۳۳۵۷۰۲۰

ساعات تماس با مشاورین حرف آخر:  به صورت شبانه روزی (حتی روز های تعطیل)

سایت مرکزی موسسه حرف آخر: www.harfeakher.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *