نقش آزمون‌های جامع و شبیه‌ساز و تحلیل آن‌ها در موفقیت

نقش آزمون‌های جامع و شبیه‌ساز و تحلیل آن‌ها در موفقیت

بدون تردید یکی از مهم‌ترین پروژه‌های موسسه در دوران کنکور، برگزاری کنکورهای شبیه‌ساز در خرداد ماه است. شرکت در آزمون‌های شبیه‌ساز یک توصیه در فرآیند آماده‌سازی کنکور نیست، بلکه یک ضرورت است. شما باید قبل از شرکت در کنکور، چندین و چند بار حضور در کنکور سراسری را تجربه کنید. اولین نکته عادت کردن به شرایط آزمون است. ۴ ساعت و ۱۰ دقیقه یک جا نشستن و به چندین و چند درس پاسخ دادن، در ابتدا برای همه آسان نیست. مهم‌تر از آن، شما باید با شرکت در آزمون‌ها، به‌کارگیری روش‌های مدیریت زمان و تکنیک‌های تست‌زنی را بارها و بارها تمرین کرده تا بتوانید در زمان آزمون به بهترین شکل از این تکنیک‌ها استفاده نمایید.

پس لطفا این آزمون‌ها را جدی گرفته و به هیچ عنوان فکر شرکت نکردن در آزمون‌های جامع کشوری و شبیه‌ساز را نکنید! برخی دانش‌آموزان با استدلال غلط “من هنوز درس‌هام تموم نشده” از شرکت در آزمون‌ها خودداری می‌کنند. این استدلال بسیار نادرست است. زیرا در یک ماه باقیمانده فرصتی برای یادگیری مطالب جدید وجود ندارد و فقط تسلط شما بیشتر خواهد شد. قرار نیست در روزهای پایانی معجزه‌ای اتفاق بیفتد! پس سعی کنید به صورت منطقی فرآیند مناسب برای موفقیت در کنکور را طی نمایید. اما بسیار مهم‌تر از شرکت در آزمون، انجام فرآیند تحلیل آزمون است.

نقش تحلیل آزمون در فرآیند یادگیری

همانطور که می‌دانید در پزشکی برای درمان بیماری‌ها فرآیند زیر را انجام می‌دهند:

شناسایی ← تشخیص ← درمان

مثلا برای شناسایی، از عکس یا آزمایش استفاده می‌کنند، نتیجه آزمایش را تحلیل کرده تا بیماری را تشخیص دهند. سپس درمان را آغاز می‌نمایند. پس از مدتی مجددا فرآیند شناسائی تکرار گشته و خروجی آن تحلیل می‌شود تا نقش و میزان تأثیر درمان مشخص شده و در صورت نیاز، تغییراتی در روش درمان انجام پذیرد. برای یادگیری کامل توسط شما باید فرآیندی مشابه همین فرآیند اتفاق بیفتد. تدریس و آموزش یک مطلب ← مطالعه دقیق و یادگیری مطلب آموزش داده شده ← آزمون و سنجش کیفیت یادگیری ← تحلیل نتایج آزمون و شناسائی نقاط ضعف و قوت. اگر بعد از سنجش، تحلیل آزمون انجام نشود و نقاط ضعف و قوت دقیقا مشخص نشوند، از آزمون بهره‌برداری کاملی نشده است. این وضعیت مشابه کسی می‌ماند که به بیمارستان مراجعه کرده و عکــس‌برداری و آزمایش‌های لازم را انجام می‌دهد اما برای تحلیل این آزمایش‌ها و شروع درمان به پزشک مراجعه نمی‌کند. شاید با این مثال جایگاه ویژه تحلیل آزمون را متوجه شده باشید. در ادامه، به شیوه تحلیل آزمون و نکاتی که باید به آن‌ها توجه نمایید، اشاره خواهیم کرد.

نکاتی که برای تحلیل آزمون باید به آن‌ها توجه داشت:

۱ – در برخی جواب‌های تشریحی شاهد شکل‌ها، تصاویر و یا رابطه‌های بسیار زیبایی هستیم که حاصل تجربه معلمان و دبیران باتجربه است. این شکل‌ها را حتما در خلاصه‌نویسی‌هایتان اضافه کنید.

۲ – پس از آزمون، دقایقی را به استـراحت بپردازید تا آمادگی ذهنی برای تحلیل آزمون داشته باشید و کم حوصله نباشید.

۳ – بعد از استراحت، حتما همان روز به تصحیح سوالات بپردازید و آزمون را به طور کامل تحلیل نموده و حتما مشخص کنید به چه دلیلی پاسخ‌های شما نادرست بوده است. سپس بر اساس نظر برنامه‌‌ریز خود، دو یا سه روز بعد از آن را به تحلیل کامل آزمون و رفع اشکالات موجود بپردازید.

۴ – بعضی از دانش‌آموزان به محض اینکه متوجه می‌شوند سوال را به درستی پاسخ داده‌اند، دیگر جواب تشریحی را نگاه نمی‌کنند. این کار جلوی افزایش اطلاعات شما را در آن موضوع خواهد گرفت. سعی کنید نگاهی اجمالی به پاسخ تشریحی سوال بیندازید.

گاهی با یک رابطه و یا یک نکته جدید آشنا می‌شوید که می‌تواند سرعت تست‌زنی شما را افزایش دهد. (البته در صورت مواجه بودن با کمبود وقت شدید، می‌توانید از مطالعه پاسخ تست‌های صحیح منصرف شوید)

۵ – اگر سوالی را رها کرده‌اید، دو حالت دارد. یا اینکه به کل از حل آن ناامید بوده‌اید و یا اینکه پس از مقداری تلاش از حل آن صرف‌نظر کرده‌اید. هنگام تحلیل سعی کنید ابتدا خود تلاش کنید راه حل سوال را بیابید. با توجه به برداشته شدن فشار آزمون از روی شما، احتمال دارد بتوانید به سوال پاسخ صحیح دهید. در صورتی که باز هم موفق به حل سوال نشدید، پاسخ سوال را نگاه نکنید. بلکه صرفا ایده حل آن را نگاه کنید و سعی کنید مجددا برای حل آن اقدام نمایید. با اینکار جلوی تنبل شدن ذهنتان را خواهید گرفت و پس از مدتی صرفا یک جرقه کوچک برای حل هر سوال کافی خواهد بود تا بتوانید جواب آن را بیابید.

۶ – اگر سوالی را به اشتباه پاسخ داده‌اید: – مبحث آن سوال را دقیقا مشخص کنید. – دلیل نادرستی پاسخ خود را مشخص نمایید. دلایلی مانند: عدم تسلط علمی، فراموشی، نخواندن دقیق صورت تست، اشتباه محاسباتی، زمانبندی نامناسب و کمبود وقت. کاری کنید که این اشتباهات دیگر تکرار نشود. مثلا اگر اشتباه محاسباتی کرده‌اید، خودتان را مجبور کنید که حدود ۱۰مسئله محاسباتی از آن مبحث حل نمایید. اگر مفهومی را به خوبی متوجه نشده‌اید، باید آن مطلب را دوباره بخوانید. حداکثر تلاش خود را برای جلوگیری از تکرار آن اشتباه انجام دهید. هرچقدر برای اینکار وقت بگذارید، ایرادی ندارد. یعنی درمان به خوبی انجام شده است.

۷ – اگر در آزمون شروع به پاسخگویی به یک سوال نموده‌اید اما نتوانسته‌اید آن را حل کنید، حتما برای تحلیل آن سؤال وقت زیادی بگذارید و به راحتی از آن عبور نکنید. اینکه روش حل سوال را درست تشخیص داده‌اید، یعنی توان حل آن سوال را داشته‌اید. پس سعی کنید ضعف‌های خود را دقیقا مشخص کنید و آن‌ها را برطرف نمایید.

۸ – در برخی کتاب‌ها برای هر سوالی، فرمول و رابطه جدیدی ارائه کرده‌اند. این رابطه‌ها در حالت‌های بسیار خاصی قابل استفاده هستند.تجربه نشان داده در کنکور سراسری اغلب سوالاتی مطرح می‌شوند که نتوان آن‌ها را به کمک چند فرمول تستی حل کرد، بلکه طراحان کنکور سعی در اندازه‌گیری میزان فهم شما از مطلب دارند.پس برای حفظ کردن این روابط وقت خود را صرف نکنید.صرفا تلاش کنید روش بدست آوردن آن رابطه را متوجه شوید.

۹ – آزمون‌ها را حتما در شرایط واقعی کنکور برگزار کنید. زمان شروع و پایان، مدیریت زمان، لباس و پوشش روز کنکور و سایر شرایط را دقیقا رعایت کنید.

۱۰ – لطفا نگران نباشید! با تمام وجود مطمئن باشید می‌توانید با تلاش و کوشش به موفقیت دست یابید. شاید در آزمون‌های اول درصدهای شما پایین باشد. این امر طبیعی است. شما تا قبل از فرآیند جمع بندی، در آزمون‌های مرحله‌ای شرکت می‌کردید. در این آزمون‌ها فقط یک بخش از مطالب کنکور مورد سوال قرار می‌گیرد و با تسلط کمتر نیز می‌توانستید در آن‌ها موفق باشید اما در آزمون‌های جامع به علت حجم بالای مطالب، نتیجه گیری سخت‌تر است و شما نیاز به تسلط و تمرکز بیشتری دارید.


راه های ارتباطی با مشاورین ارشد رتبه پرور موسسه حرف آخر:

تلفن : ۰۲۱۶۶۰۲۸۱۲۶  – ۰۹۹۰۳۳۵۷۰۲۰

ساعات تماس با مشاورین حرف آخر:  به صورت شبانه روزی (حتی روز های تعطیل)

سایت مرکزی موسسه حرف آخر: www.harfeakher.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *