چرا حرف آخر؟!

 

 

       چرا حرف آخر؟!

 

  • رتبه های تک رقمی کنکور یا ۲ رقمی کنکور، مغزشون جور دیگه ای کار میکنه ؟؟؟!! 
  • جواب: بله !!!
  • خبر داری هر سال در رشته تجربی و ریاضی تقریباً ۸۰% درصد داوطلبان کنکور، درصد دروس اختصاصی شون از ۱۰% کمتره؟ به نظرت، این قشر ۸۰ درصدی ضعیف و درس نخون هستند؟

قبل از اینکه به سوال بالا جواب بدم لازمه که به صورت علمی موضوع مهمی رو با هم بررسی کنیم.

  • تا بحال در مورد نیمکره های چپ و راست مغزت چیزی شنیدی؟
  • میدونی هر کدوم از نیمکره های چپ و راست مغزت چه سهمی در یادگیری تو دارن؟

واقعیت اینه که وظایف مغز، بین این دو نیمکره تقسیم میشه، به این صورت که وظیفه نیم کره راست بخاطر سپرده تصاویر در حافظه بلند مدت، استدلال شهودی، کل نگری و درک معانی نهفته ( خلاقیت) بوده و وظیفه نیم کره چپ، به خاطر سپردن فرمولها در حافظه کوتاه مدت، استدلال منطقی، جزء نگری و محاسابت ریاضی است.

در واقع ما به هر دو نمیکره برای موفقیت در کنکور نیازمندیم. اما متاسفانه در کشور ما نیمکره راست در بحث آموزش، مورد کم لطفی قرار گرفته. نمیکره راستی که قابلیت های خیلی زیادی داره و ممکنه ندونی چه کارهای بزرگی رو به کمک این نیمکره ی پرقدرت میتونی انجام بدی !

  • نقش نیمکره های چپ و راست در یادگیری:

از زمانی که وارد مدرسه شدی به خوبی از نیمکره چپت برای یادگیری استفاده کردی. تکرار، تکرار و تکرار!

اگه بسیاری از مطالب مدرسه رو به خاطر نیاری اصلاً تعجبی نداره. چون از حافظه کوتاه مدتت بیرون رفته و تکرار فقط میتونه کمک کنه تا اون مطالب به حافظه کوتاه مدتت برگرده. بله!!! تکرار، یکی از راههای مناسب برای قراردادن مطالب در نیمکره چپه. نیمکره چپی که فقط توانایی جذب مطالب با ماندگاری کوتاه مدت رو داره.

  • میدونستی تکنیکها و فرمولهایی رو که یاد میگیری، بخاطر اینکه ماهیت غیر تصویری دارن، وارد نمیکره چپ شده و از اونجا وارد حافظه کوتاه مدتت میشن؟!

البته این اتفاق، برای شروع یادگیری لازمه ولی کافی نیست و اگه فکر کنی با تمرین و تگرار میتونی تکنیک ها و فرمول ها رو وارد حافظه بلند مدتت کنی سخت در اشتباهی. تکرار و تمرین فقط باعث میشن که تو برای مدت کوتاهی به مهارت برسی، اما اگه هدفت یادگیری با ماندگاری بالا، مثلا یک یا چند سال باشه، آموزش محض از طریق نیمکره چپ، حرکتی خطرناکه و در این حالت باید فکر خلاقیت رو از سرت دور کنی!

   یادگیری با نیمکره راست، به دلیل ماندگاری بالا، همیشه لذت بخش بوده. شک ندارم تصاویر مکانهایی رو    که در بچگی به اونجا رفتی، بخاطر داری. چون نیمکره راستت، اطلاعاتی رو که ماهیت تصویرداره، بخوبی درحافظه بلند مدتش، ثبت میکنه و هر زمان که تو بهش نیاز داشته باشی، سریع بخاطرت میاره. حالا اگه به  دنبال این هستی که هر مطلب رو یک بار برای همیشه یاد بگیری، دست به من دامن نیمکره راستت بشو.    نیم کره­ای بسیار پرقدرت که تمام اطلاعات تصویر رو تو حافظه بلند مدتش حک میکنه و به این راحتی­ها چیزی ازش خارج نمیشه. میپرسی چه جوری؟ نگران نباش! برات توضیح میدم.

اگه موفق باشی، برگردم به سوالی که ابتدا مقاله، برات مطرح کردم.

  • خبر داری هر سال در کنکور در رشته تجربی و ریاضی تقریبا ۸۰ درصد داوطلبان کنکور و درصد دروس اختصاصی شون از ۱۰% کمتره؟ به نظرات این قشر ۸۰ درصدی ضعیف و درس نخون هستند؟

جواب مسلماً خیره. اتفاقا خیلی از عزیزان در طول سال، به کلاسهای خصوصی و آموزشگاه­های کنکور مختلفی رفتند و انواع و اقسام کتابها رومطالعه کردند. خلاصه اینکه نه ضععیف بودند و نه درس نخون!!! دوست داری بدونی کجای کار، میلنگه؟ مشکلات من و تو از جایی شروع میشه که اجازه میدیم نیمکره چپ مغزتون، سکان هدایت رو به دست بگیره. نیمکره­ ی چپی که شلوغ­ترین جای مغزه و مکان انواع فرمول­ها و تکنیک­هاست و هر قدر این تکنیک­ها رو تکرار کنیم، فقط وارد حافظه کوتاه مدتمون میشن، و اگه یه کم زمان بگذره و دوباره تکرار شون نکنیم، خیلی زود از حافظه کوتاه مدتممون خارج میشن. .حالا حسابشو بکن کنکور داری وچندماه از سال تحصیلی هم گذشته و رسیدی به  فروردین ماه. میخوای تکنیک­هایی رو که اینهمه براش زحمت کشیدی و حالا از حافظه کوتاه مدتت خداحافظی کردند، با تمرین و تکرار، برگردونی سرجاشون. با نگرانی میگی، تا روز کنکور زمانی کمی باقی مونده!!! با این وقت کم،  چه جورری این همه مبحث رو برا کنکور مرور کنم؟؟؟!!!

در واقع اکتر بچه­ هایی که از تکنولوژی قدیم آموزشی (فقط نیمکره چپ) بهره می­برند، بعد از عید به دلیل یاری نکردن حافظه­ ی کوتاه مدتشان دچار سردرگمی شدیدی می­شن و قادر نیستن حتی به ساده­ ترین سوالاتی که قبلا نقطه قوتشون بود، جواب بدن و این یعنی فاجعه، فکر می­کنم منظورمو متوجه شدی و جواب سوال بالا رو گرفتی!

نگران نباش!! قطعا راه جدیدی وجود داره. راهی فوق العاده­ با کمترین زمان و نتیجه­ای ماورای تصور. اما اول میخوام روش قدیمی آموزش و معایبش رو بهت بشناسونم. بعدش تو رو با سبک جدید آموزش و محاسنش آشنا کنم. ادامه مقاله در الگوهای سرنوشت ساز دنبال کن!

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *