چگونه باید خلاصه نویسی کنیم؟۰۲۱۶۶۰۲۸۱۲۶

چگونه باید خلاصه نویسی کنیم؟

✍&#۶۵۰۳۹; باید قبلاً مطلب را به طور عمیق خوانده باشید.

برای داشتن خلاصه‌نویسی ابتدا نیاز است که مطالعه‌ی مناسب و درستی داشته باشید؛ مطالعه‌ای که همه‌ی مطالب علمی را پوشش دهد؛ در غیر این صورت مطالب برای شما ناآشنا خواهند بود و برای‌تان مهم می‌شوند. در صورتی که اگر واقعاً کار را بار نخست درست انجام دهید و مطالعه‌ی دقیق و با حوصله‌ای داشته باشید و پی به مفهوم درس ببرید، ۷۰ درصد از مطالب در اولین مطالعه (عمیق و باکیفیت) از لیست مطالب مهم‌ شما خارج می‌شوند.
هم‌چنین وقتی مطالعه می‌کنید زیر مطالب مهم و کلیدی را خط بکشید و هایلایت کنید تا این مطالب کلیدی و مهم در مرورهای بعدی تکرار شوند و بر آن‌ها تسلط یابید و از لیست مهم‌های شما خارج شوند؛ سپس می‌توانید از مطالب باقی‌مانده که حدوداً ۱۰ درصد مطالب هستند که برای شما مهم و خیلی مهم می‌شوند، در جزوه‌ی خلاصه‌نویسی خود استفاده کنید

✍&#۶۵۰۳۹; جزئیات، نکته ها و موضوعات اصلی را تشخیص دهید و یادداشت نمایید.سعی کنید مطلبی را که یادداشت می‌کنید مهم بوده و امکان فراموشی آن‌ زیاد باشد.
✍&#۶۵۰۳۹; خلاصه ها را باید به زبان خودتان بنویسید و جمله های کتاب را تکرار نکنید( این کار خیلی خیلی مهم است).
✍&#۶۵۰۳۹;از نمودار درختی استفاده کنید!

خلاصه نویسی شما باید به گونه‌ای باشد که با دیدن آن بتوانید اکثر مطالب را یادآوری کنید و در مدت‌زمان کوتاهی مطالب زیادی را بازیابی و مرور کنید.
به قول دکتر ژوزف مورفی : قدرت یک تصویر برابر با هزار کلمه است.
در یادداشت برداری، از هر چیزی مثل شکل، نمودار و علامت استفاده کنید تا از هر دو نیمکره مغز همزمان استفاده شود و کیفیت یادگیری افزایش یابد

✍&#۶۵۰۳۹; برای هر خلاصه نویسی خود زمان تعیین کنید. یعنی تاریخی که خلاصه نویسی را انجام دادید یادداشت کنید تا بتوانید زمان های مرور خود را طبق همان تاریخ تعیین نمایید.
البته یادتان باشد که گاهی حاشیه‌نویسی در کنار مطلب و مبحث درسی بیش‌تر به شما کمک خواهد کرد تا خلاصه‌نویسی در یک جزوه‌ی مجزا!
دانش آموزان #تجربی خصوصا به این نکته توجه داشته باشند که با توجه به حجم بالای مطالب کتاب #زیست و اهمیت تک تک کلمات متن بهتر است برای زیست از نوشتن خلاصه خودداری کرده و نکات تستی و مهم خود را به کتاب درسی اضافه کنند.

نکته خیلی مهم
از داشتن یک دفتر به عنوان خلاصه و یک دفتر دیگر به عنوان نکات تستی بطور کامل اجتناب کنید!
و تمام نکات مربوط به یک مبحث را در کنار هم داشته باشید
این کار باعث میشود ذهن شما منظم تر شده و هنگام مرور خلاصه هایتان تمام مطالب مربوط به آن مبحث را خلاصه کند.

سایت رسمی حرف اخر:www.harfeakher.org

شماره تماس دفترمرکزی تهران: ۰۲۱۶۶۰۲۸۱۲۶

ادرس کانال تلگرامی حرف آخر:@harfe_akher

جهت خرید محصولات حرف آخر روی این  لینک  کلید کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *